Dimitriy  Medvedev
Rusya Federasyonu Başbakanı


Rusya Federasyonu Eski Cumhurbaşkanı1965 yılında St. Petersburg kentinde doğdu. 1987 yılında St. Petersburg Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Yüksek lisans eğitimini, 1990 yılında tamamlayarak ''Hukuk Bilimleri Doktoru'' unvanını aldı. St. Petersburg Hukuk Fakültesi'nde, 1990-1999 yılları arasında öğretim üyesi oldu. 1991-1996 yılları arasında, St. Petersburg Belediye Başkanlığı Dış İlişkiler Komitesi'nin Hukuk Danışmanlığı görevini de yürüttü.

15 Şubat 2000'de, Putin'in seçim merkezinin başkanlığını yaptı. Putin'in seçimleri kazanmasının ardından, 3 Haziran 2000'de Kremlin'de görev aldı ve 30 Haziran 2000'de Gazprom Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Putin iktidarıyla kariyer basamaklarını hızla tırmandı. Ekim 2002'de, Rusya Devlet Başkanının, Milli Banka Konseyi'ndeki temsilcisi oldu. Bu görevinin ardından, 30 Ekim 2003'te Kremlin idaresinin başına getirildi. Nisan 2004'te de Rusya Güvenlik Konseyi üyesi olarak atandı.

Dönemin devlet başkanı Vladimir Putin'in her zaman gözdeleri arasında olan Medvedev, Mihail Fradkov Hükümeti'nde 14 Kasım 2005 tarihinden beri Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yaptı.

Evli ve bir çocuk sahibi. İş dünyasıyla yakın ilişkileri olan liberal dünya görüşleriyle tanınıyor.HAKKINDA YAZILANLAR
Medvedev: Çöpçülükten başkanlığa
Hakan Aksay
NTV-MSNBC / 20 Şubat 2008

Özel hayatını bir dergiye anlatan, Putin’in yerini alacağına kesin gözüyle bakılan 42 yaşındaki Medvedev, “1999 yılında Petersburg’dan Moskova’ya taşınırken 8 yıl içinde başkan adayı olacağımı hayal edemezdim” dedi.

MOSKOVA - 2 Mart devlet başkanlığı seçimlerine kısa süre kala, en güçlü başkan adayı ve Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Medvedev’in özel hayatı basına yansıdı. İtogi dergisi, muhabirinin uçak seyahatleri sırasında Medvedev’le yaptığı görüşmeleri yayımdı.

Maddi sıkıntılar çeken bir ailede büyüyen Medvedev, ailesiyle beraber 40 metrekarelik küçücük bir evde 30 yıl yaşadığını anlattı. Bir zamanlar bir kot pantolon veya bir plak almanın bile kendisi için zor bir amaç olduğunu söyleyen Medvedev, öğrencilik yıllarında yazları inşaatlerde, okul dönemi de çöpçü olarak çalıştığını açıkladı.

14 yaşlarında okulda tanıştığı kızla evlendiğini ve bir oğlu olduğunu, eşinin işten çıkarak evinin hanımı olmasını istediğini anlatan Medvedev, 23 yaşında Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz olduğunu söyledi ama “Din özel bir meseledir” diyerek konuyu hemen kapattı.

Leningrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olarak, sorunlara her zaman bir hukukçu gibi yaklaştığından dolayı bazen “biraz kuru birisi” gibi algılandığını dile getiren Medvedev, yüzme, atletizm, futbol ve fotoğrafçılıkla ilgilendiğini belirtti.

Putin’in yerini alacağına kesin gözüyle bakılan 42 yaşındaki Medvedev, “1999 yılında Petersburg’dan Moskova’ya taşınırken 8 yıl içinde başkan adayı olacağımı hayal edemezdim” dedi.

Medvedev söyleşiyi, “Mevkiler gelir geçer; önemli olan normal bir insan olmaktır” sözleriyle bitirdi.HABER

Rusya'da yeni başbakan yeniden Medvedev
8 Mayıs 2012

Rusya'nın eski Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yapılan oylama sonucunda Başbakan olarak seçildi.


Rusya'da dün yemin ederek Kremlin'e geçen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önerisi üzerine bugün Duma'da yapılan oylamada, Medvedev, 299 milletvekilinin oyunu alarak Başbakan oldu. Duma'daki oylamada 144 milletvekili Medvedev'e karşı oy kullandı.

Putin, oylama öncesi parlamentoda yaptığı konuşmada, milletvekillerinden ''ana vatanını seven ve deneyimli biri olan'' Medvedev için oy kullanmalarını istedi.

Medvedev'in Rusya'da hayati reformları hayata geçiren deneyimli bir politikacı olduğunu ifade eden Putin, ''Medvedev'in, sivil toplumla açık diyalog yoluyla ciddi üretkenliği, hükümetin etkinliğini geliştirmeyi amaçlayan reformları başlattı'' diye konuştu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)