Yalçın  Akdoğan
Başbakan Eski Yardımcısı


akademisyen, yazar1969 yılında İstanbul Üsküdar'da doğdu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Okulu Basım Yayımcılık Bölümü mezunu. İletişim Bilimleri Yüksek Lisans Programını tamamladı. Marmara Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler üzerine doktora çalışması yaptı. 1991 yılında Hürriyet Vakfı'nın düzenlediği Genç Gazeteciler yarışmasında Haber-Röportaj, Araştırma-İnceleme ve Sayfa Düzeni dallarında ödüle layık görüldü. Yeni Zemin dergisinde Genel Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. Milli Gazete ve Nehir dergisinde makaleleri yayınlandı. 2007 yılında doçent oldu. İktidar dönemi boyunca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün temaslarını not alarak, bir çeşit vakanüvislik yaptı.

ESERLERİ:

Siyaset ve Kutsallık
Görsel İktidar
Muhafazakar Demokrasi
HAKKINDA YAZILANLAR

Yalçın Akdoğan ve yeni Zemin

* Mehmet Metiner, Davut Dursun, Ali Bulaç gibi isimlerle Yeni Zemin dergisini çıkardı. Bu yayın organını tanımlarken “İslami camia içerisinde değişim-dönüşümü, demokratikleşmeyi savunan bir dergiydi” diyor.

* Tayyip Erdoğan’a genel başkanlığı döneminde Davos’ta bir konuşma metni yazmasıyla A Takımı’na girdi. Yıllarca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürsü konuşmalarını yazan 10 kişilik ekibin içinde yer aldı.

* AK Parti’nin kuruluşunda “Muhafazakar Demokrasi” kitabıyla yeni politikayı tanımladı.

* Kendisini anlatırken “Babam CHP’li ve hızlı solcu olmasına rağmen ben küçüklüğümden beri muhafazakardım” diyor.
HABER

Akdoğan: Orduya kumpas kurdular
ntv 24 Aralık 2013

Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Gülen cemaatini ima ederek orduya kumpas kurulduğunu iddia etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, operasyonun ardından gündeme gelen paralel devlet tartışmalarını değerlendirdi.

Akdoğan, Star gazetesinde "Ellerinde mur mu var, topuz mu" başlıklı bir yazı kaleme aldı. İsim vermeden Gülen cemaatine yüklenen Akdoğan, orduya kumpas kurulduğunu iddia etti.

Akdoğan, yazısında "Kendi ülkesinin milli ordusuna, milli istihbaratına, milli bankasına, milletin gönlünde yer edinen sivil iktidarına kumpas kuranların bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmayacağını çok iyi bilir. Amaca ulaşmak için her yolu mübah görenlerin nasıl hastalıklı anlayışlar ürettiğini iyi bilir" dedi.

Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı, Başbakan'ın yoluna kararlılıkla devam edeceği mesajını verdi. Akdoğan, "Kirli oyunlar üzerine hayırlı işler bina edilemeyeceğini çok iyi bilir. Başbakan, ne kirli oyunlara, tezgahlara, kumpaslara, meydan okumalara eyvallah eder, ne de toplumun birlik ve bütünlüğünü riske atacak söylemlere başvurur" dedi.
HABER

KANDİL’DE YATACAĞINA GİT KOBANİ’DE SAVAŞ!
28 Eylül 2014

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Kandil’den yapılan sorumsuz birtakım açıklamalar var, tehditvari. Kimse Türkiye’yi tehdit edemez” dedi. Sen orada konuşacağına, git o zaman orada mücadele et. Böyle bir kandırmaca, sahtekarlık olmaz."

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türkiye’yi kimsenin tehdit edemeyeceğini belirterek, “Blöf yapıyor demişim de bize göstereceklermiş vesaire. Bu tehditvari şeyler doğru değil. Senin bir şey yapmaya gücün yetiyorsa git IŞİD’e yap, Türkiye’ye ne meydan okuyorsun? Var mı bir gücün kardeşim? Niye Türkiye’den yardım istiyorsun o zaman? Yani uçmayı bilmiyor, çıkmış çatıya konuşup duruyor. Kandil’de yan gelip yatıyor, Kobani’dekilerle ilgili edebiyat yapıyor. Sen orada konuşacağına, git o zaman orada mücadele et. Böyle bir kandırmaca, sahtekarlık olmaz” dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)