Oyhan Hasan Bıldırki
hikayeci, şair, yazar


emekli öğretmen1947 yılında Denizli Bağarası'nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın'da okudu. Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü, AÜAÖF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

İlk görevine Kastamonu-Cide-Şenpazar'da başladı. Birçok okulda idareci ve öğretmen olarak çalıştı. 1997 yılında emekli oldu.

1962'den bu yana Aydın, Söke ve Kuşadası yerel gazetelerinin yanında, ülkemizin ünlü edebiyat dergilerinde şiir, hikâye ve eleştirileriyle yer aldı.

Ahmet Kabaklı, onu 'Türk Edebiyatı Dergisi' hikâyecileri arasında gösterdi. İlk ününü Hisar Dergisi'nde yayımlanan eleştiri ve hikâyeleriyle yaptı. Hisar'da yayınlanan ilk hikâyesi 'Şeftali Çiçekleri' Türk Edebiyatı'nda yayınlanan ilk hikâyesi ise 'Rüyâlar Gerçek Olsa'dır.

Çeşitli mahlaslar kullanarak köşe yazıları da yazdı. 'Resimli Türk Edebiyatı Devirler, İsimler, Yorumlar' adlı ansiklopedinin yazarları arasına katıldı.

Eleştiri, şiir ve hikâyelerini, başta Hisar dergisi olmak üzere; Fikir ve Sanatta Hareket, Şafak, Adımlar, Alkım, Bursa'da Zaman, Doğuş Edebiyat, Töre, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Eğitim, Millî Kültür, Gülpınar, Dolunay, Çağrı, Yiğit Efem, İnanç, Tarla, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Beşparmak ve Sarızeybek dergilerinde yayınlandı.

Yenisöke, Söke Ekspres, Medya, Kuşadası Halkın Sesi ve Söke Esnafın Sesi gazetelerinde de çalışmaları çıktı.

Radyo ve televizyon çalışmaları da bulunmakta.

Evli ve iki çocuk babası.
Ödülleri

'Bir Bıçağın Keskin Ucu' adlı hikâyesiyle 'Töre Hikâye Yarışması'nda (1980) üçüncülük ödülü aldı.

1995 yılında 'Kar Üstünde Kan Damlası' adlı hikâyesiyle 'Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması' seçiciler kurulu özel ödülünü kazandı.

1996 ve 1997 yıllarında 'Aydın Gazeteciler Cemiyeti Hikâye Dalı' birincilik ödüllerini aldı.

ESERLERİ:

Liseden Sesler (Şiir)
Atatürk Aramızda (Seçilmiş Şiirler)
Bütün Fidanlar Sımsıcak (Şiir)
Ceylan Gözlüm (Şiir)
Dönülmez Yol (Roman)
Koçaklar (Millî Hikâyeler)
Üçüncü Günün Öğlesi (Hikâyeler)
Bir Başka Şafak (Hikâyeler)
Gün Çarığı Sıkınca (Hikâyeler)
Dil Çerezleri (Folklor Araştırmaları)
Yazışma için: [email protected]

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)