Mehmet Toprak
sanayici, çiftçiLise mezunu. MHP Adana il teşkilatında yönetim kurulu üyeliği ve Adıyaman il teşkilatında başkan yardımcılığı yaptı. Bezik aşireti ileri gelenlerinden.

Ayşe İzol Toprak ile evli. İzol aşireti lideri Mehmet Emin İzol'un damadı. Ahmet Türk'ün bacanağı.
HABER

DTP Genel Başkanı Türk'ün bacanağı MHP'den liste başı
www.haber10.com

Türk'le olan akrabalık bağını doğrulayan Toprak, bundan dolayı kimsenin ülkücülüğünden endişe etmemesi gerektiğini söyledi. Kürt kimliğiyle bölücülüğe karşı olduğunu vurgulayan Toprak, "20 yıldır ülkücüyüm. Vatan ve bayrak konusunda babam olsa taviz vermem." dedi.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Mehmet Toprak, daha önce MHP'nin Adana il teşkilatında yönetim kurulu üyeliği ve Adıyaman il başkan yardımcılığı yapmış. Ahmet Türk ve kendisinin Şanlıurfa'daki İzol aşiretinden kız aldıklarını anlatan Toprak, "Eşimin ismi Ayşe, Ahmet Bey'in eşinin ismi de Mülkiye. Eşlerimiz birbiriyle öz kardeş." dedi. Kayınpederi olan İzol aşireti lideri Mehmet Emin İzol'un da Alparslan Türkeş'in yakınında bulunduğunu iddia eden Toprak, "Kayınpederim Türkeş'e Şanlıurfa'da 10 bin oy kazandırmıştı." diye konuştu.

Ahmet Türk'le bacanak olmalarına rağmen farklı siyasî görüşlere sahip olduklarını söyleyen Toprak şunları ifade etti: "1978'de eşimle evlendiğimde Ahmet Türk CHP'den milletvekiliydi. O Mardinli bir aşiret lideri. Bense Bezik aşireti reisinin oğluyum. Aramızda bir kan bağı yok. Fikirlerimiz de ayrı. Ancak eşlerimiz birbiriyle kardeş." MHP'nin Kürt düşmanı gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Toprak, "MHP hiçbir zaman Kürt düşmanı olmadı." dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)