Georgi Pırvanov
Bulgaristan Cumhurbaşkanı1958 yılında Bulgaristan'ın Pernik kentinde doğdu. Matematik Lisesi'ni bitirdikten sonra Sofya Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden mezun oldu. 24 yaşında Komünist Partisi üyeliğine kabul edildi. Rejim değişikliğinden sonra eski Komünist Parti’nin devamı niteliğindeki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) saflarına katıldı.

BSP içinde çeşitli görevlerde bulundu. 1994 yılında BSP Genel Başkan Yardımcılığı’na yükseldi. 1996 yılında Genel Başkan Jan Videnov’un görevinden istifa etmesi üzerine BSP Genel Başkanlığı’na getirildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine BSP’nin adayı olarak katıldı. 20 Aralık 2001'de ve 29 Ekim 2006’da yapılan seçimlerden zaferle çıktı.

HABER

Pırvanov yeniden cumhurbaşkanı
NTV-MSNBC
30 Ekim 2006

Bulgaristan’da 1989 yılındaki rejim değişikliğinden sonra 4. kez yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi, ikinci kez aday olan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov oldu.

SOFYA - Resmi olmayan sonuçlara göre, Pırvanov bugün yapılan ikinci turda geçerli oyların yüzde 78’ini aldı.

Pırvanov’un rakibi ırkçı lider Volen Siderov ise yüzde 22’de kaldı.

Oy sayım işleminin devam ettiğini belirten Merkez Seçim Komisyonu yetkilileri, kalan oyların sonucu çok fazla değiştirmeyeceğini açıkladı.

İkinci turda seçime katılım oranı ilk turda olduğu gibi yüzde 50’nin altında kalarak yüzde 42.3 olarak gerçekleşti. 6 milyon 446 bin kayıtlı seçmenin yarıdan fazlası sandık başına gitmedi. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarından 50 binden fazlasının da oy kullandığı bildirildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)