İsmail Beşikçi
akademisyen, yazar1939 yılında Çorum’un İskilip ilçesinde doğdu. 1962 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. 1965-1971 arasında Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde asistan oldu. Güneydoğu’nun etnik ve ekonomik yapısı üzerine çalıştı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görev aldı. 12 Mart 1971 döneminde Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından tutuklandı. 1974 yılında serbest kaldı. 1979’da tekrar tutuklandı. Bilahare serbest bırakıldı. BDP Akademik Siyasi Danışma Kurulu Üyesi oldu.ESERLERİ:

Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar, Doğu Anadolu'nun Yapısal Düzeni, Kürt Aydını Üzerine Düşünceler, Devlet Demokrasisi ve Kürt Sorunu.
HABER

İsmail Beşikçi'nin ABD'ye girişi yasaklandı
20 Nisan 2014

Sosyolog Dr.İsmail Beşikci ve İsmail Beşikci Vakfı başkanı İbrahim Gürbüz'ün Amerika Birleşik Devletleri 'ne girişi yasaklandı.

Beşikçi ve Gürbüz, Check-in için esnasında havayolu yetkililerinin kendilerinde ABD sınır polisinden resmi bir email geldiğini belirtmesi ile uçağa alınmadılar.

İsmail Beşikci Vakfı başkanı İbrahim Gürbüz konunun ayrıntılarını ilkehaber'e anlattı. Sosyolog Dr. İsmail Beşikci ve İsmail Beşikci Vakfı(IBV) başkanı İbrahim Gürbüz kısa adı KAS olan Kurdish American Society tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilmişti.

İsmail Beşikçi ilk Konferansını Washington ’da American Üniversitesi Mustafa Barzani Graduate Peace Fellowship’de, ikinci konferansını ise New York ’ta The River Side Church’de verecekti.
HABER

İsmail Beşikçi, Nuri Pakdil'i ziyaret etti
odatv 31.05.2019

Hakan Fidan ve Hulusi Akar'ın hocası bağımsız Kürdistan için hayatını veren yazarla buluştu
İsmail Beşikçi, İslamcı yazar Nuri Pakdil’i Ankara’daki evinde ziyaret etti.

Türkiye’de uzun yıllardır "Bağımsız Kürdistan" tezini destekleyen ve "Kürt sorunu" üzerine araştırmalar yapan ve çalışmaları nedeniyle 17 yıl hapis yatan sosyolog - yazar İsmail Beşikçi, İslamcı yazar Nuri Pakdil’i Ankara’daki evinde ziyaret etti.

Karar’ın haberine göre; 22 Mayıs 2019 tarihindeki buluşmaya ilişkin saat 14.15'te Nuri Pakdil tarafından el yazısıyla yazılan notta "Sevgili kadreşim; Bitlis, 34. Piyade Alayından askerlik arkadaşım; Sayın İsmail Beşikçi Bey bizim eve geldi, İdıis Manıza ile sohbet ediyoruz. Çalışma odamda" cümleleri yer aldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)