Hilmi Yücebaş
yazar1915 yılında, bugün Yunanistan sınırları içinde kalan Türk şehri Drama’da doğdu. Çocukluk yaşlarında edebiyatla ilgilenmeye başladı.
1931’de Resimli Şark, Muhit gibi dergilerde yazdığı yazılarla ismini duyurmaya başladı. İki yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. Sonra basın hayatına atıldı. Akşam, Cumhuriyet, Son Posta gazeteleri ve Anadolu Ajansı'nda muhabirlik yaptı. Bir çok gazete ve dergide yazıları yayınlandı.

Asıl şöhretini, “Bütün Cepheleriyle” diye başlayan biyografi serisiyle yakaladı. Önemli Türk yazar ve şairleri hakkında çıkan, yazı, eleştiri, hatıra notları, fıkra ve karikatürleri derleyerek, biyografi sahasına ve edebiyat tarihine, büyük bir katkıda bulundu. 45 civarında eser kaleme aldı. Edebiyat dünyasının en üretken simalarından biriydi.
1996 yılında öldü.

ESERLERİ:

Ahmet Haşim, Ahmet Rasim, Aka Gündüz, Cemal Nadir, Cem ve Ramiz Edebiyatımızda Atatürk, Ercüment Ekrem, Filozof Rıza Tevfik, Halide Edip, Hiciv Edebiyatı Antolojisi, Hüseyin Cahit, Hüseyin Rahmi, Mehmet Akif, Mehmet Emin Yurdakul, Mevlânâ, Neyzen Tevfik, Ömer Hayyam, Ömer Seyfettin, Refi Cevat Ulunay, Reşat Nuri, Sait Faik, Süleyman Nazif’ten Hatıralar, Şair Eşref, Şair Padişahlar, Tevfik Fikret, Türk Mizahçıları, Yahya Kemal...
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)