Adnan Kahil
Makedonya Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı


öğretim üyesi, milletvekili, bakan1960 yılında Üsküp’te doğdu. Çok partili sistemle birlikte sürekli siyasetin içinde yer aldı. Önce Türk Demokratik Birliği'nde (1990 yılında TDB Milletvekili adayıydı), daha sonra birliğin partiye dönüşümü ile birlikte Türk Demokratik Partisi'nde (TDP) siyaset yaptı. TDP’nin ilk genel başkan seçimlerinde aday oldu. TDP’den ayrılarak, 1999 yılında, Türk Hareket Partisi'ni (THP) kurdu ve onun başkanı oldu. Lyupço Gyorgievski Hükümetinde, Devlet Bakanlığı yaptı. 2002-2006 döneminde mecliste VMRO-DPMNE listesinden milletvekilliği yaptı. 2006 yılında düzenlenen meclis seçimlerinde VMRO-DPMNE koalisyonunda aday olduysa da seçilemedi. Ama koalisiyon ortakları başkanı tarafından, tekrar bakanlığa getirildi. Kurulan Gruevski hükümetinde, Devlet Bakanı olarak görev aldı. Pedagoji Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır. Kimya bilimlerinde yüksek lisansa sahip.

Makedonya’nın bağımsızlığından sonra, Türkler çok partili sistemde, iki kez bakanlık koltuğuna oturabildi. İlk olarak Güner İsmail Kültür Bakanlığı yaptı. Ardından Adnan Kahil, devlet bakanlığı yaptı.HABER

THP Lideri Adnan Kahil Devlet Bakanı Seçildi
Tarih: 27.08.2006

Makedonya Parlamentosunda yapılan oylama sonucunda, 68 oyla yeni hükümet onaylanmış olup, görevine resmen başlamıştır.

Bu oylama sonucunda, yeni hükümette görev alacak tek Türk olan Sn. Adnan Kahil'in de devlet bakanlığı onaylanmış bulunmaktadır.

Bilindiği üzere, seçimlerde Adnan Kahil, Türk Hareket Partisi lideri olup, seçimlerde VMRO DPMNE koalisyonunda yer almıştır.

Adnan Kahil bundan önce de bakanlık ve muhalefet milletvekilliği görevlerinde bulunmuştur.
HABER

Makedonya'da, Türk Hareket Partisi'nin 15'inci yılı kutlandı
10 Aralık 2014

Makedonya'daki üç Türk siyasi partisinden biri olan Türk Hareket Partisi'nin (THP) kuruluşunun 15. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Başkent Üsküp'teki Komedi Tiyatrosu'nda düzenlenen etkinliğe, MHP Ankara Milletvekili Mustafa Erdem katılırken, şarkıcısı Haluk Levent de şarkılarıyla etkinliğe renk kattı.

THP Genel Başkanı Adnan Kahil, burada yaptığı açıklamada, THP'nin Makedonya'daki Türklerin çıkarlarını koruyan bir siyasi parti olduğunu belirterek, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu doğrultuda çalışacaklarını anlattı.

THP Genel Sekreteri Enes İbrahim de THP'nin 15 yıldır Türk Milleti için çalıştığını kaydederek, geleceğe emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

MHP Ankara Milletvekili Erdem ise Makedonya'da kendini evinde gibi hissettiğini belirterek, "Burada böyle duygusal bir karşılamada, doğrusu tarihi hatırlamamak ve geleceği düşünmemek mümkün değil diye düşünüyorum. Biz MHP camiası olarak Türk'ün yaşadığı her yerle, duygusal bağlarımızın olduğunu, onlarla birlikte her zaman geleceğe emin adımlarla yürümenin yararlı olacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Erdem, Makedonya'daki Türklerin 400 yıldan fazla bir süredir yaşayan bir toplum olduğunu, gelecek konusunda da karamsar olmamaları gerektiğini vurguladı.

Etkinliğe Azerbaycan'dan katılan Cumuriyetçi Halk Partisi Genel Başkanı Bedrettin Guliyev de Makedonya'da yaşayan Türklerin demokrasi yolunda bütünleşmesini görmekten mutlu olduklarını söyledi.

-Türk Hareket PartisiTHP, 1999 yılında Makedonya'da yaşayan Türklerin "ikinci partisi" olarak kuruldu. Kuruluşundan günümüze partinin genel başkanlığını yapan Adnan Kahil, 1999-2002, 2002-2006 dönemlerinde milletvekilliği, 2006-2008 yılları arasında ise devlet bakanlığı yaptı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)