Ömer Vehbi Paşa
Osmanlı Devlet Adamı


askerAfyonkarahisar Ulu Camii (Bedrik) Mahallesi'nden Sarhoşoğulları'ndan Tabak Ağa'nın oğludur. İlk ve (medrese) öğrenimini memleketinde yaptı.

Harp Okulu'na girdi. Harbiye Okulu'nu birincilikle bitirdi. Kurmay Okulu'na alındı. Kurmay Okulu'nu da birincilikle bitirerek subay oldu.

Sivastopal Savaşı'nda kurmay olarak bulundu. 1861 yılında Bosna-Hersek'te Karadağ ayaklanmalarında görev aldı. Bosna'da evlendi. 1894-1896 yıllarında Tesalya Kıtası komutanı Müşhir Ethem Paşa'nın Lavazım Amiri (Ordonat) olarak Yunan savaşlarına katıldı.

1898-1899 yıllarında şark vilayetlerindeki ayaklanmaya karşı Serdar olarak atandı. Burada güvenliği sağlayarak başarılar kazandı. Bunun üzerinde bir üst derece ile Saray-ı Hümayun muhafızlığına getirildi. Genel Kurmay Başkanı oldu.

2. Abdülhamit Han'ın güvenini kazanarak bu görevinde uzun süre çalıştı. İkinci Meşrutiyet'ten az önce 23 Temmuz 1908 tarihinde vefat etti.

2. Abdülhamit Han tarafından verilen bir iradeyle Fatih Türbesi mezarlığında, Pilevne Kahramanı Gazi Osman Paşa mezarı yanına gömüldü.
AİLE

Sarhoşoğulları'ndan Mayatepek'e

Ömer Vehbi Paşanın Asım, Kazım, Kamil ve Tahsin adında 4 oğlu ve 1 kızı oldu. Oğullarından 3'ü babalarının mesleğinde asker oldu. Tahsin Bey ise Hariciyeci oldu.

Ömer Vehbi Paşa ölümünden 6 yıl önce Afyonkarahisar'daki baba mirası evlerini 3 kardeşi Mehmet Ali, Hüseyin ve Abdullah ile kız kardeşinin yetimlerine bağışladı. Bu sırada Karaman Mahallesi'nde Çeşme bitişiğindeki ev kız kardeşinin yetimlerine verildi.

Ömer Vehbi Paşa'nın Karahisar'daki Sarhoşoğlulları ailesi Mayatepek soyadını aldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)