Yaşar Büyükanıt
Genelkurmay Eski Başkanı


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 25 nci Genelkurmay Başkanı1940 yılında İstanbul’da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı.

1972 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak; 6 ncı Piyade Tümeni'nde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisi'nde öğretim üyeliği, Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargahında (SHAPE) İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Dairesi General-Amiral Şubesi'nde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesiyle 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nda (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1992 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1996 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesiyle 7. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesiyle Genelkurmay II. Başkanlığı, 1. Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı sahibidir.HABER

27 Nisan Bildirisi'ni Ben Yazdım
Türkiye 7 Mayıs 2009

"O bir muhtıra değil. Bir durum tespitidir. Bildiriyi ben yazdım. Türkiye'de gözlemlediğimiz şeyleri ortaya koyduk."

Yaşar Büyükanıt Türkiye'de bir döneme damgasını vuran 27 Nisan e muhtırası olarak bilinen bildiri için de net konuştu; "O bir muhtıra değil. Bir durum tespitidir. Bildiriyi ben yazdım. Türkiye'de gözlemlediğimiz şeyleri ortaya koyduk."

Büyükanıt bildirinin sitede yayınlanmasından sonra Ankara'dan ayrıldığını ertesi günlerde Başbakan Erdoğan ile telefonda konuştuğunu anlattı. Büyükanıt, bildiriden 8 gün sonra Başbakan Erdoğan'la İstanbul Dolmabahçe'de gerçekleşen ve 2.5 saat süren konuşmayla ilgili iddialara da cevap verdi.

Büyükanıt, o görüşmede medyada yeraldığı gibi Başbakan Erdoğan'ın kendisine dosya fırlatmadığını, eşine ait harcamalarını gösteren belgelerin ortaya konmadığını kamuoyunda bu konuda çok yanlış haberler yapıldığını ve bu haberleri yapanlar hakkında da dava açtıklarını söyledi.
HABER

Büyükanıt: İsrail'in en büyük silahı HAMAS
Sondevir 9 Ocak 2013

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'tan Türkiye-İsrail ilişkileri ile Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin açıklamalar geldi.

İsrail ülkesinin hemen her yerini çok iyi bildiğini ve beğendiği bir ülke olduğunu belirten Büyükanıt, HAMAS'ın, meydana getirdiği saldırılar yüzünden İsrail'in elindeki en büyük silah olduğunu kaydetti.

Bea TV'de Kırmızı Çizgi programının konuğu olan Büyükanıt, dünyanın çoğu ülkesi tarafından terör örgütü olarak ilan edilen HAMAS'ın saldırılarının, İsrail'in de Filistin'e saldırması için bir gerekçe olduğunu ileri sürdü.

"İsrail'in en büyük silahı HAMAS'tır" diyen Büyükanıt'ın oluşturduğu bu teoriye göre, HAMAS yüzünden İsrail Filistin'e saldırmaya gerekçe uyduruyor ve ABD de İsrail'i destekliyor. Yine aynı teoriye göre HAMAS şiddeti bıraktığı takdirde İsrail Filistin'e saldırmak için daha fazla gerekçe üretemeyecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)