Tuna Kiremitçi ( 1973)
yazar, reklamcı1973 yılında Eskişehir'de doğdu. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi yıllarında Varlık dergisinde yayınlandı (1991). 1994 yılında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı. Bu dönem şiirlerini topladığı Ayabakanlar, 1994 yılında yayınlandı. 1997'de Bosnalı şair İzzet Sarayliç'le Erguvan Balkan Şiir Ödülü’nü paylaştı. 1998 yılında ikinci şiir kitabı Akademi yayınlandı. İlk romanı Git Kendini Çok Sevdirmeden, 2002 yılında çıktı. 2003'te ikinci romanı Bu İşte Bir Yalnızlık Var ve şiirlerini derlediği Bazı Şiirler Bazı Şarkılar yayınlandı. 2005 yılında Yolda Üç Kişi ve A.Ş.K. Neyin Kısaltması? adlı kitapları yayınlandı. Dualar Kalıcıdır romanı, 2007 yılında çıktı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi gördü. Kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller aldı. Senaryo yazarlığıyla da uğraştı.

1990'lı yıllarda Kumdan Kaleler topluluğuyla Etnik Rock çalışmaları yaptı. Besteci ve solist olarak bir albüme (Denize Doğru; 1996) imza attı. Sanatçının ilk solo albümü olan Kendi Halinde, on yıl aradan sonra Aralık 2007 tarihinde çıktı.

Bir çocuk babası. Vatan gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

ESERLERİ:

Ayabakanlar
Akademi
Git Kendini Çok Sevdirmeden
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Bazı Şiirler Bazı Şarkılar
Yolda Üç Kişi
A.Ş.K. Neyin Kısaltması?
HAKKINDA YAZILANLAR

Tuna Kiremitçi Hakkında

Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın-erkek ilişkilerinin açmazlarını ve yaşlanmanın melankolisini hüzünlü, yer yer de gülümseten bir anlatımla işlediği romanları, Profesör Gürsel Aytaç tarafından Türk edebiyatında "romantik ironi" örnekleri olarak değerlendirilmiştir (Hürriyet Gösteri; Temmuz-Ağustos 2005).
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)