Liz Behmoaras
yazar, çevirmen1950 yılında İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 'nden mezun oldu. Çeşitli yayınevlerinde edebi eser çevirmenliği, çeşitli yerli ve yabancı yayın kuruluşlarında serbest gazetecilik yaptı.

1986-96 yılları arasında Şalom gazetesinin kültür servisinde editör olarak çalıştı. Bu sırada Nokta dergisi, Yeni Yüzyıl ve Cumhuriyet gazetesi, ayrıca Liberation, L'Arche ve Tribune Juive adlı Fransız gazetelerinde yazılar yazdı.

Fransızca'dan Türkçe'ye çevirdiği ünlü isimler arasında Simone de Beauvoir, Ivan Illich, Marie Cardinal ve Paul Valery var. İlk kitabı "Türkiye'de Aydınların Gözüyle Yahudiler" adını taşıyor. Evli ve iki erkek çocuk annesi. İleri düzeydeki Fransızca bilgisinin yanı sıra İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca da biliyor.

ESERLERİ:

Türkiye'de Aydınların Gözüyle Yahudiler, Kimsin Jak Samanon?, Yüzyıl Sonu Tanıklıkları, Mazhar Osman, ve tarihçi, yazar ve düşünür Munis Tekinalp'ın (Moiz Kohen) yaşam öyküsünü konu alan Bir Kimlik Arayışının Hikayesi.ESER-AYRINTI

"Kimsin Jak Samanon?" adlı büyükannesinin anılarını topladığı kitabı, yüzyılın başında Türkiye Yahudi cemaatinin yaşam biçimini, sorunlarını, içinde bulunduğu ortamın bireyleriyle ilişkilerini ve Genç Cumhuriyet'te meydana gelen politik olaylara bakışını aktarma amacını taşıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)