Mordehay Amihai
İsrail İstanbul Eski Başkonsolosuİsrail, Ramat Gan’daki Bar-Ilan Üniversitesi, Kudüs’teki İbrani Üniversitesi, Hayfa Üniversitesi ve Ulusal Güvenlik Koleji’nden mezun oldu.

Dışişleri Bakanlığı'na 1978'de katıldı. Panama (1982-1985), Madrid (1985-1988) ve Tokyo'da (1991-1996) farklı diplomatik görevlerde bulundu.

(2005-2009) yılları arasında İstanbul Başkonsolosu oldu.

2014 ve 2017 yılları arasında çeşitli Karayip devletlerinin (Guyana, Barbados, Surinam, Trinidad ve Tobago, St. Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler) ikamet elçisi olarak görev yaptı. BM'de İsrail Misyonu üyesi oldu.

Kudüs'teki Dışişleri Bakanlığı'nda Sözcü Yardımcısı, Pasifik, Güneydoğu Asya ve Kuzey Avrupa Bölümleri Direktörü ve Avrupa Bölümü Bürosu Başkanı dahil çeşitli görevlerde bulundu.

Ayalah Shapiro Bivas ile evlendi.

İbranice, İngilizce ve İspanyolca biliyor.
Mordehay Amihai English Biography

Graduate of Bar-Ilan University in Ramat Gan, Israel (B.A in Political Sciences and History), the Hebrew University in Jerusalem (M.A Political Sciences), Haifa University (M.A. Political Sciences) and the National Security College.

Joined the Ministry of Foreign Affairs in 1978 and served in different diplomatic posts in Panama (1982-1985), Madrid (1985-1988) and Tokyo (1991-1996), before becoming Consul General in Istanbul (2005-2009). Between 2014 and 2017 served as a non-resident ambassador to various Caribbean states (Guyana, Barbados, Suriname, Trinidad and Tobago, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, St. Vincent and the Grenadines) and member of the Mission of Israel to the UN.

Held various positions at the Ministry of Foreign Affairs in Jerusalem including Deputy Spokesperson, Director of the Departments of the Pacific, Southeast Asia and Northern Europe and Head of Bureau of the European Division.

Married to Ayalah Shapiro Bivas, father of five and grandfather of two.

Speaks Hebrew, English and Spanish.
HAKKINDA YAZILANLAR

İSTANBUL'A İZMİRLİ BAŞKONSOLOS
Akşam 14 Haziran 2005

King David Oteli'nde çok yakın bir zamanda Türkiye'de ismini çok sık duyacağımız bir kişiyle buluştuk. Bu kez ev sahibimiz ağustos ayında İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu görevine getirilecek olan Mordehay Amihay'dı.

Babası Selanik, annesi İzmir doğumlu olan Amihay da, İstanbul'daki görevinden ayrılarak İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda önemli bir göreve atanacak olan Amira Arnon gibi sıcak ve güleryüzlü.

Ekipteki Türk gazetecilerle tek tek sohbet eden Amihay, şu an Dışişleri Bakanlığı'nda Güney ve Güneydoğu Asya Masası Direktörü. Daha önce Panama ve Madrid Büyükelçiliği yapan 27 yıllık deneyimli diplomat, demokratik Türkiye'nin bölge için çok önemli olduğunu ve İstanbul'daki görevine başlamak için büyük bir heyecan duyduğunu söyledi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)