Esen Ünür ( 1942)
1942’de Bolu’da doğan Ünür, TED Ankara Koleji ve Ankara Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. Gazeteciliğe 1963’te TRT Ankara Radyosu’nda başlayan Ünür, sunduğu gece haberlerinin sonunda ‘Esen kalın’ sözüyle yıllarca hatırlandı.
TRT Ankara Radyosu’nun dış yayınlar bölümünde muhabir-spikerlik, TRT Haber Merkezi’nde ve TRT Ankara Televizyonu’nda muhabir-spikerlik görevlerinde bulunan Ünür, 12 Eylül sonrası ilk siyasi seçimlerin yapıldığı 1983’te televizyonda liderlerin katıldığı açık oturumları da yönetti. Yazılı basına Hür Gün’le adım attı. Hürriyet Ankara Bürosu’nda haber servisini yönetti. Hürriyet Haber Müdürü oldu ve ardından Hürriyet’in Washington Temsilciliği görevini üstlendi. Sabah, Güneş ve HBB’de de çalışan ve Parlamento Muhabirleri Derneği üyesi olan Ünür, Star Gazetesi’nde Ankara Temsilciliği ve köşe yazarlığı da yaptı. İşadamı Sakıp Sabancı’nın basın danışmanlığında da bulunan Ünür, daha sonra mesleğe başladığı TRT’ye döndü ve Genel Müdür Danışmanlığı görevinden emekli oldu.Sürekli Basın Kartı taşıyan Ünür, evli ve 2 çocuk babasıydı.

HABER

Esen kalın
Hürriyet 15.04.2005

Gazeteci-yazar Esen Ünür, Ankara’daki evinde geçirdiği ağır beyin kanamasının ardından tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Evinde önceki gün rahatsızlanarak Ankara Güven Hastanesi’ne kaldırılan ve yoğun bakıma alınan 63 yaşındaki Ünür,dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.Ünür’ün cenazesinin toprağa verilmesi için ABD’de bulunan oğlunun yurda dönmesi bekleniyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)