Riyaz Sarıkahya
Türkmeneli Partisi Genel Başkanı


Irak Türkmeneli1992 yılında mücadele arkadaşları ile birlikte Türkmeneli Partisi’ni kurdu. Parti kurucuları Riyaz Sarıkahya, Dr. Aydın Abbas Beyatlı, Mükerrem Garip Kasap, Dr. Ayhan Bayraktar ve Ahmet Ali Çadır'dır.

1994’te Erbil’de yapılan kongrede Riyaz Sarıkahya tarafından parti yeniden örgütlendi ve önce Türkmen Milli Partisi adıyla kuruldu. O bölgede Kürt gruplar tarafından aynı ad altında başka bir tabela Türkmen partisi kurduruldu. Haziran 1996’da yapılan ikinci kongresinde adını Türkmeneli Partisi olarak değiştirdi.

Ağustos 1996’ya kadar çalışmalarını Erbil ve Duhok’ta sürdürdü. 1996 kongresinden sonra Duhok’a taşınan Türkmeneli Partisi kuruluşları, IKDP’nin güvenlik güçleri tarafından basıldı.

Türkmeneli Partisi, Irak’ta Türkmenlerin de Kürtler gibi silahlı güce sahip olması ve Türkmenlerin de federasyon projesiyle ortaya çıkması gerektiği tezini savundu.

IKDP, Türkmeneli Partisi’nin izlediği politik çizgiden rahatsız oldu. Zaman zaman bu partiyi sindirmeye kalktı. Sarıkahya’nın Kuzey Irak bölgesine girmesini yasakladı. Irak savaşı sonuna kadar Sarıkahya’nın yerine, parti başkanlığını önce Seyyah Küreci, daha sonra da Nevzat Timur yürüttü.

Sarıkahya ise partinin onursal başkanı olarak Ankara’dan çalışmalarını sürdürdü. Irak savaşı ardından Kerkük’e döndü. 2004’te düzenlenen kurultayda Türkmeneli Partisi’nin genel başkanlık görevini tekrar üstlendi.

Riyaz Sarıkahya Irak milletvekili seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Tanıdığım Kasım Sarıkahya
Doç. Dr. Necdet Yaşar Bayatlı
Türkmen Kardeşlik Ocağı
Kardeşlik Kültür Edebiyat ve Sanat Dergisi
Sayı: 342 - 343 - 344
Nisan - Mayıs - Haziran 2018

Yaşadığımız ve tutunduğumuz hayat, belli bir zaman ve mekan sınırı içerisinde hareket eden bir filim gibidir. Bu filimde bazı karakterler hep aklımızda kalır bazıları ise çarçabuk silinir.

Aklımızda kalan bazı karakterler de Allah’ın bize bahşettiği unutma nimetine meydan okur; biz yaşadıkça o da hep bizimle yaşamaya devam eder ve filmin sonuna kadar bizimle kalır. Kalan insanlar, fani dünya filminde bize hep ışık tutar ve aydınlatır.

Kendisi ile az anılarım ve tanışıklığım olmasına rağmen Kasım Sarıkahya hayatımın filminde hafızamın unutamayacağı bir karakterdir. Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora öğrencisiyken onun adını hep duyardım. Kaleme aldığı kitaplarından birkaçını okuma fırsatını buldum.

Saddam Hüseyin rejiminin iktidarda hala olduğu 2002 yılında merhum Kasım Sarıkahya’nın amcası oğlu büyük mücadeleci lider Sayın Riyaz Sarıkahya’nın evinde diğer öğrenci arkadaşlarımla bir araya geliyorduk. Riyaz Bey, bize babalık yapar, sürekli olarak sıkıntılarımızı dinler ve sorunlarımızı çözmeye çalışırdı. Bir araya her geldiğimizde
Türkmenlerin yaşadıkları ile ve içlerin tarihi ve örf-adeti hakkında bilgi paylaşırdık. Riyaz Bey, milletimize nasıl faydalı olabileceğimizi anlatıp bize hep yol gösterirdi.


Sohbetler sırasında Türkmenler arasında ortaya çıkan tarihçi, yazar, akademisyen, araştırmacı vb. adamlardan hep söz ediliyordu. Bunların arasında Kasım Sarıkahya da yer alıyordu. Irak Türkmen folkloru ve halk edebiyatı ile ilgili yaptığım incelemelerde kaynak bulmak için onun kitaplarını da okudum. Bu yüzden ismen tanımış oldum.

Onun kitaplarını Sayın Habib Hürmüzlü tarafından bana temin ediliyordu. Zaten Habib Bey, sadece bana değil, Irak Türkmen folkloru, edebiyatı ve tarihi ile ilgili incelemelerde bulunan bütün öğrencilere evindeki şahsi kütüphanesini hep açıyordu. Bu yüzden onun hakkını hiç ödemeyeceğiz.

Doktoramı tamamlayıp Irak’a geri döndükten sonra akademik hayatıma lisansımı bitirdiğim Bağdat Üniversitesi Diller Fakültesi Türk Dili Bölümü’nde öğretim üyesi doktor olarak başlayınca Türkmenlerin en kadim müessesi olan Türkmen Kardeşlik Ocağı tarafından yayımlanan kitap ve dergilerle tanışma fırsatını yakından buldum. Ayrıca ocağa gelen Türkmen araştırmacılarla tanışma şerefine nail oldum. Bu arada merhum Kasım Sarıkahya ile de tanıştım.

Aslında Kasım Sarıkahye ile yakından tanışmam, 2013’te gerçekleştirilen Türkmen Kardeşlik Ocağı seçimleri sırasında oldu. Seçimde yönetim kurulu üyeliğine seçilen 9 üye arasında ikimiz de yer aldık. Seçilen yönetim kurulu üyeleri beni ocağın yönetim kurulu başkanı görevine getirdi
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)