Adil  Şerif ( 1928)- (16.1.1980)
işadamı, siyaset adamı1928 yılında Irak'ın Kerkük şehrinde doğdu. İlkokul tahsilini, burada tamamladı. Eğitimini yarıda bırakarak, iş hayatına atıldı. İş hayatında, çok başarılı oldu. İş hayatındaki başarıları yanında, milli dava da büyük özveriler gösterdi. Bu uğurda gerek maddi, gerekse manevi her türlü fedakarlığı yaptı. Irak Türklüğünün ve Kerkük’ün yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden birisidir. Sevilen, sayılan ve sözü dinlenen birisiydi. Halk içinde yetiştiği için halkın büyük sevgisini ve saygısını kazandı.

1959 yılında yapılan katliamın intikamını almak için çalışmalara başlandı. Bu çalışmalarda en aktif görevleri alarak mücadele timlerinin kurulmasında öncülük edenlerden birisi oldu. Kurulan mücadele timlerinin başına geçip, milletine her şeyini verebilecek birisi olduğunu kanıtladı.

Bu olaylardan kısa bir süre sonra, Kerkük’ten ayrıldı ve Bağdat’a yerleşti. Burada milli davaya, elinden gelen her türlü yardımı yapmaya devam etti. Mart 1979 tarihinde tutuklandı. 16 Ocak 1980 tarihinde diğer dava arkadaşları ile birlikte idam edildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)