Nikos Anastasiadis
Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı


DİSİ Eski Lideri27 Eylül 1946 tarihinde Kıbrıs'ın Limassol şehrinde doğdu. Atina Hukuk Fakültesi’nde hukuk, Londra’da University College’de deniz hukuku eğitimi gördü. Bir hukuk bürosunun ortağı oldu. İlk kez 1981’de milletvekili seçildi. 8 Haziran 1997 tarihinde sağcı DİSİ partisinin lideri oldu. Agresif karakteri ile dikkat çekti. 2013 Şubat’ında Rum Yönetimi’nin 7’nci lideri oldu. Andri Mustakudi ile evli. İki kızı var.
ENGLISH BIOGRAPHY

Nicos Anastasiades (born on 27 September 1946 in Pera Pedi, Limassol, Cyprus) is a Cypriot politician who is the current political leader of the right wing political party DISY (the Democratic Rally).

Anastasiades was first elected to the House of Representatives in 1981 and has been leader of his party since the 8th of June 1997. Very frequently, Anastasiades is negatively characterised by many Cypriots for his aggressive character, his doubtful integrity and his manipulating abilities. Also there are some rumours that he had a connection with the coup d'état against President Makarios that took place on the 15th of July 1974.

He is a lawyer by profession and he is the Founder and Senior Partner of the Law Firm of NICOS CHR. ANASTASIADES & PARTNERS [1]. He graduated in law from the National and Kapodistrian University of Athens and completed postgraduate studies in shipping law at University College London (University of London).
HABER

Rum muhalefet lideri Türkiye’ye geliyor
3 Şubat 2005

ANKARA (İHA) - Kıbrıs meselesinin çözümü sürecinde sürpriz gelişme. Güney Kıbrıs Rum ana muhalefet partisi DİSİ lideri Nikos Anastasiades, Başbakan Erdoğan’dan görüşme talebinde bulundu. Türkiye’ye 6-9 Şubat tarihleri arasında gelmeyi planlayan Rum lider, Erdoğan’ın Güney Asya programı nedeniyle gezisini 9-12 Şubat tarihlerine erteledi. Erdoğan-Anastasiades buluşmasının Güney Asya ziyareti sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor. AK Parti, Anastasiades’i 3 gün süreyle Türkiye’de ağırlayacak. AK Parti’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli başta olmak üzere, partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleriyle biraraya gelecek olan Rum heyeti, Kıbrıs sorununu ele alacak.
HABER

Rum Kesimi'nde Anastasiades cumhurbaşkanı seçildi
24 Şubat 2012

Kıbrıs Rum kesiminde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu muhafazakar aday Nikos Anastasiades'in büyük farkla önde önde bitirdi.
Kesin sonuçlara göre Anastasiades oyların yüzde 57,5 'ini alırken komünist parti tarafından desteklenen rakibi Stavros Malas yüzde 42,5'da kaldı.

Avukat olan 66 yaşındaki Anastasiades, seçim kampanyasında ekonomik iflası önlemek için Avrupa Birliğiyle kemer sıkma önlemleri öngören bir kurtarma paketi müzakere etme sözü vermişti. Bağımsız aday Lillikas ise kurtarma paketine karşı çıkmış, Rum kesiminin doğal gaz reservlerini satarak iflastan kurtulabileceğini savunmuştu.
Seçim kampanyasında ekonomik kriz başlıca konu olurken Türk tarafıyla barış görüşmeleri siyasi gündemin arka sıralarında yeraldı.

Halen görevde bulunan Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofiyas yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.
HABER

Anastiyades: 'Türkiye ile yeni bir ilişkiye hazırız'
1 Mart 2013

Kıbrıs Rum Kesimi'nin yeni başkanı Anastasiadis yemin ederek görevine başladı. Meclis'te düzenlenen yemin töreninin ardından bir konuşma yapan Rum liderin ilk mesajı Türkiye'ye oldu: "Yeni dönemde yeni bir ilişkiye hazırız."

Güney Kıbrıs Rum kesiminin (GKRK) yeni başkanı Nikos Anastasiadis, görevine resmen başladı.

Mecliste düzenlenen törenle yemin eden Anastasiadis, daha sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini belirterek, ''Türkiye ile yeni dönemde yeni bir ilişkiye hazırız'' dedi.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs vatandaşlarına hizmet edeceğini taahhüdünde bulunduğuna, bu konudaki büyük sorumluluğu devraldığına değinerek, Kıbrıs sorununun doruk anlaşmaları ve Birleşmiş Milletler'in aldığı kararlar temelinde çözülmesi gerektiğini savundu.

Kıbrıslı Türklere de seslenen Anastasiadis, onların haklarını da güvence altına alarak Kıbrıs sorununu en kısa sürede çözülmesini amaçladığını ifade etti.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ın AB ile olan ilişkilerine de değinerek, AB'den özel değil, adil bir muamele istediklerini söyledi.

GKRK'inde aksayan sosyal yardımlara ilişkin görüşlerini de açıklayan Rum lider, aksaklıkların giderilmesi için yakın zamanda somut adımlar atılacağını kaydetti.
HABER

Anastiyades: Rusya'dan Kıbrıs konusunda Ankara'ya etki yapmasını isteyeceğiz
ntv 11 Mart 2013

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yeni cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne dair açıklamalarda bulundu.

Yönetime gelişinin sorunun çözümünü olumlu yönde etkileyeceği yorumları yapılan Anastasiadis, Atina'da yayımlanan haftalık bir gazeteye konuştu.

Ada'nın bölünmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini söyleyen Anastasiadis, insan haklarına saygılı bir çözüm vurgusu yaptı. Anastasiadis, çözüm için Rusya'dan Türkiye'ye etki yapmasını isteyeceğini belirterek, "Ankara, Avrupa'daki demokratik gelişmelere dürüst ve eşit bir ortak olarak katılmak istiyorsa, bu sürece kesin bir şekilde katkı sağlamalıdır" ifadesini kullandı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in mesajları şöyle:
— Kıbrıslı Türklerin insan haklarını çiğnemeden Rumların insan haklarına saygılı bir çözüm istiyorum.

— Çözüm için elimizde malzeme mevcut. Yeter ki, karşı taraf gerekli esnekliği göstersin ve sadece Kıbrıs için değil, tüm bölge için yeni bir dönem için yol açılsın.

— Çözüm için yeni bir başlangıç yapma niyetim var ancak bu başlangıç sıfır temelinde olmayacak. Bizim bu konuda üstlenmiş olduğumuz yükümlülüklerimiz var ve bunları terk etmeyeceğiz.

— Rumlar artık Kıbrıs sorununu çözme niyetinde ancak Kıbrıslı Türkler kendileri için istediklerinden daha azına razı olmayacaklar. Çağdışılık ve tavizler olmadan, güvenlik ve özgürlük koşullarında Ada'mızı yeniden birleştirecek bir çözüm istiyoruz.

— Vatanımın kesin bir şekilde bölünmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğim ve tüm Kıbrıslı vatandaşların insan haklarını güvence altına alacak bir çözüm için mücadele edeceğim.

— Kıbrıs'ta çözüme yönelik herhangi bir sürecin, AB'nin doğrudan denetimi ve fiili katılımı olmadan başlatılması mümkün değil. Bu, anlaşmaya varılanların, insan hakları ve siyasi özgürlükler konusunda AB müktesebatı ile uyumlu olup olmadığının belirlenmesi açısından gerekli.

— Yardımcı olabilecek her ülkeyle görüşmeye hazırız. Niyetimiz Batı ve NATO ile ilişkilerimizi güçlendirmek. ABD'nin ve İngiltere'nin etkilerini kullanmasını istiyoruz. Bu konuda Rusya'nın Türkiye ile olan iyi ilişkilerini değerlendireceğiz. Rusya'dan Kıbrıs konusunda Ankara'ya etki yapmasını isteyeceğiz.

— (Annan Planı ile ilgili bir soru üzerine) Artık bu konudan söz etmenin anlamı kalmadı. Yeni çözüm sürecinde Türkiye'nin katkısını bekliyorum. Ankara, Avrupa'daki demokratik gelişmelere dürüst ve eşit bir ortak olarak katılmak istiyorsa, bu sürece kesin bir şekilde katkı sağlamalıdır.

— Bölgedeki bazı komşu ülkelerle münhasır ekonomik bölgelerin ilanı konusunda anlaşma imzaladık ancak Yunanistan ile anlaşma imzalanmasında Türkiye sorun oluşturuyor. Yunan hükümeti ile bu konuyu konuşmadan size ne yapacağımızı söyleyemem. İleride alınacak herhangi bir karar Yunan hükümeti ile anlaşılmış olacak. Çünkü bu iki ülkeyi de ilgilendiren bir konu.
HABER

Anastasiadis: 1974'ten beri en büyük kriz
ntv 18 Mart 2013

Rum kesiminin Lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa Birliği ve IMF ile varılan 10 milyar Euro’luk yardım paketine destek istedi. Bunu yaparken de tıpkı eski Hristofyas gibi o da ‘Barış Harekatı’ günlerine gönderme yaptı, "Bu 1974'ten beri yaşadığımız en büyük kriz" dedi.

Ekonomik darboğazdaki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, "Ülkemizde olağanüstü hal yaşanıyor. 1974'ten bu yana en zor günleri yaşıyoruz. İflasın eşiğinde bir ülke devraldığımızı biliyorsunuz" diye konuştu.

Tıpkı eski lider Hristofyas gibi Anastasiadis de 1974 barış harekatından bu yana en büyük krizle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Avrupa Birliği ve IMF ile varılan 10 milyar Euro’luk kurtarma paketini halka anlatmak için kameraların karşısına geçen Anastasiadis, acı reçeteyi savunmadı, "Yapabileceğimin en iyisiydi" dedi.
HABER

Rumlar kurtarma paketine "Hayır" dedi
19 Mart 2013

Avrupa Birliği'nin hazırladığı kurtarma paketini görüşmek üzere bugün toplanan Güney Kıbrıs Parlamentosu'ndan ret kararı çıktı.

Kıbrıs Rum Meclisi mevduatlarda kesintiyi öngören yasa tasarısını reddetti. Oylamada 36 ret 19 çekimser oy kullanıldı. Çekimser oyların, oylama oturumu öncesinde paketin reddedileceği açıklamalarında bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in liderliğindeki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSY) üyeleri tarafından kullanılması ise kafalarda soru işaretleri bıraktı.

AB'nin kredi koşullarını içeren tasarruf tedbirleri paketinde, Rum yönetiminden bir kerelik olmak üzere bankalardaki hesapların 100 bin Euro üstündekilerden yüzde 9,9, daha düşük mevduatlardan yüzde 6,75 oranında vergi kesmesi isteniyordu.
HABER

Rumlar kapı gösterilince ikna oldu
ntv 25 Mart 2013

Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa’nın yazdığı yeni kurtuluş reçetesini kabul etti. Şimdi gözler parlamento ve ne tepki vereceği merak edilen Rusya'da.HABER

Rum Kesimi'nde bankalar 12 gün sonra yeniden açıldı
28 Mart 2013

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan ekonomik kriz ve Euro Grubu ile sürdürülen müzakereler sebebiyle 12 gündür kapalı olan bankalar, bugün yeniden açıldı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan ekonomik kriz ve Euro Grubu ile sürdürülen müzakereler sebebiyle 12 gündür kapalı olan bankalar, bugün yeniden açıldı.

Avrupa Merkez Bankası, bankalarda nakit para sıkıntısı yaşanmaması için dün gece geç saatlerde 5 milyar euro nakit parayı özel uçakla Güney Kıbrıs'a ulaştırmıştı. Bankaların bugün saat 12.00'de açılmasıyla birlikte vatandaşlar şubelere hücum ederken, banka önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bankalar bugün 18.00'e kadar açık kalacak. Rum yetkililer, bankaların yarından itibaren normal çalışma mesaisine döneceğini bildirdi.
Bu arada hükümet, yurt dışına sermaye kaçışı ve paniğin engellenmesi amacıyla bir dizi geçici tedbir aldı. Buna göre kişi başına bankalardan günlük çekilebilecek nakit miktarı 300 euro ile sınırlandırılırken, Güney Kıbrıs dışındaki bankalara veya bir bankadan diğer bir bankadaki hesaplara para aktarımına da sınırlama getirildi. İşletmelerin günlük 5 bin euroluk nakit alışverişi yapmalarına sınırlama getirilmezken, 5 bin ile 200 bin euroluk şirket alışverişleri her bankada ya da Merkez Bankası'nda oluşturulacak komitenin onayıyla gerçekleştirilebilecek. Her kişinin her bankadaki hesabından kredi kartı veya bankamatik aracılığıyla ayda 5 bin euro harcama yapmasına imkan veriliyor. İşletmeler gerekli belgeleri ibraz etmeleri halinde çalışanlarının maaş ödemeleri için de gerekli onayı alabilecekler. Sınırlamalar arasında çek bozdurulması ve 1000 euro veya karşılığı olan yabancı para miktarının kişilerin tasarrufunda yurt dışına çıkarılması da yer alıyor.
Öte yandan tasfiye edilen Laiki Bankası, bugün diğer bankalarla birlikte faaliyetine devam ediyor. Banka müşterileri, bankanın tüm şubelerinden hesaplarına ulaşıp, kredi kartlarını kullanabiliyorlar.
HABER

Anastasiadis’in 'Fetih' takıntısı!
Hürriyet 21 Mayıs 2013

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM gözetiminde 29 Mayıs’ta yapılacak yemekli toplantısının İstanbul’un fethinin 560’ncı yıldönümüyle aynı tarihe denk gelmesi, Güney Kıbrıs’ta büyük tepkiye yol açtı.

BM, Rum liderin ısrarı üzerine buluşma tarihini bir gün ertelemeyi teklif etti.Rum Yönetimi, Aleksander Downer’ın geçen ay adadaki temasları sırasında kararlaştırılan Eroğlu ile yemek tarihine başta onay verdi. Ancak Rum medyası, 29 Mayıs’ın İstanbul’un fethi ile aynı tarihe denk geldiğini belirterek, BM’nin özellikle bu sembolik günü seçtiği yönünde yayınlar yapınca Rum siyaseti karıştı. Anastasiadis, gelişmeler kontrolünden çıkınca, BM Genel Sekreteri’ni Ban Ki-moon’a Downer’ı şikâyet eden mektup yazdı. Ban Ki-moon’dan Eroğlu ile yemeğin ‘sosyal buluşma’ olacağı yönünde garanti almazsa iptal edeceği tehdidinde de bulunan Rum lider, 29 Mayıs tarihinin değiştirilmesini talep etti.
HABER

Kıbrıslı liderler Eroğlu ve Anastasiadis ilk kez buluştu
ntv 31 Mayıs 2013

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından verilen akşam yemeğinde iki kesimi birbirinden ayıran yeşil hat'ta bir araya geldi. Ancak iki lider birlikte görüntü vermedi.
HABER

Güney Kıbrıs'ta 'KKTC ile görüşme' Bakanlar Kurulu'nu istifa ettirdi
Hürriyet 28 Şubat 2014

Güney Kıbrıs Rum yönetiminde Bakanlar Kurulu istifa etti. Hükümetin istifası, çapraz müzakerelerin de başladığı bir sırada Kıbrıs sorununu olumsuz etkileyecek.

Olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu'nda, koalisyon ortağı DİKO'nun KKTC ile yeniden müzakerelere başlanması üzerine hükümetten ayrılmasının ardından bu partinin dört bakanının istifalarını sundukları kaydedildi.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Eğitim ve Kültür Bakanı Kiriakos Kenevezos ile Sağlık Bakanı Petros Petridis'in ayrılık kararından sonra kabinedeki tüm bakanları istifa ettiği açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis yaptığı açıklamada, GKRY lideri Nikos Anastasiadis hükümetinin bütün bakanlarının da DİKO'da meydana gelen son gelişmelerin ardından Anastasiadis'e istifalarını sunduklarını belirtti.

Stilyanidis, Anastasiadis'in, kabine yeniden şekillenene kadar bakanlardan 15 Mart'a kadar görevlerinde kalmalarını istediğini ifade edildi.

56 üyeye sahip parlamentoda, DİKO'nun sekiz milletvekili bulunurken, Anastasiadis'in partisi DİSİ'nin 20, AKEL'in 19, EDEK'in beş, EVREKO ve Yeşiller'in de birer milletvekili bulunuyor. Parlamentoda iki de bağımsız milletvekili yer alıyor.

HABER

Anastasiadis: Babam Türkleri kurtarmıştı
Yorgo Kırbaki
Hürriyet 6 Mayıs 2014

Kıbrıs’ta müzakerelerin bugün başlayacak ikinci turu öncesinde Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, Hürriyet’e verdiği röportajda Kıbrıslı Türklerin kendisine güvenmesi gerektiğini savundu.

Anastasiadis, “Babam, Limasol’da Kıbrıslı Türklerin yaşadığı Siliku köyünün komiseriydi. 1974’te fanatik Kıbrıslı Rumlar tarafından tehdit edilen Kıbrıslı Türkleri kurtardı” diye anlattı.

LEFKOŞA’nın güneyindeki Başkanlık Sarayı’ndaki ofisinde görüştüğümüz Anastasiadis bizi çok sıcak karşıladı. Görüşme sırasında, adı ile hitap ettiği garsonu ile bile şakalaştı. Her soruya samimiyetle cevap veriyor. Söyledikleri ile de sanki “Ben öncekiler gibi değilim” diyor. Nikos Anastasiadis’e, 2004’de dönemin Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos’a defalarca sormaya çalıştığımız, ancak hiçbir zaman cevap alamadığımız bir soruyu yöneltiyoruz: m “Elinizi vicdanınıza koyun. Bir Kıbrıslı Türk size niye güvensin?”
2004’te Annan Planı için “Evet” diyen ve bu yüzden o dönem ağır eleştirilere maruz kalan Anastasiadis’in cevabı şöyle: “Soruyu tersine çeviriyorum niye bana güvenmesin? Rumlar ile Türklerin birlikte yaşadığı bir köyden geliyorum. Ailemin saygı gösterdiğim, takdir ettiğim Kıbrıslı Türkler ile kardeş ilişkileri vardı. Bir Kıbrıs vatandaşı olarak, bir Kıbrıslı siyasetçi olarak vatanın yeniden birleşmesini istiyorum”. Ve bir anısını da anlatıyor ardından: “Babam Hrisanthos, Limasol’da Kıbrıslı Türklerin yaşadığı Siliku köyünün komiseri idi. 1974’de fanatik Kıbrıslı Rumlar tarafından tehdit edilen Kıbrıslı Türkleri kurtardı”.

HABER

Güney Kıbrıs'tan 'Ermeni soykırımı inkar yasası'
2 Nisan 2015

Ermeni soykırım iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören bir kanun tasarısı Rum Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi.

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omirou, Rum Meclisi'nde yaptığı açıklamada bugünü tarihi bir gün olarak değerlendirdi. Parlamentoda alınan kararın tarihsel gerçeklerle yüzleşmeyi daha da netleştirdiğini savunan Omirou, bu gerçeklerin artık inkâr edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Ermenistan ile tarihi bağlarının olduğunu aktaran Rum Meclis Başkanı, "Rum ve Ermeni halklarının kaderleri ortak. Kıbrıslı Rumlar da 1974'te Türklerin kurbanı oldu. 24 Nisan'ı milli anma günü de ilan ettik." şeklinde konuştu.

Onaylanan tasarıya göre, Ermeni soykırımını reddedenler beş yıl hapis veya 10 bin Euro para cezasına çarptırılacak. Eski yasa, iddiaların uluslararası mahkemeler tarafından tanınması halinde, cezayı öngörüyordu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)