Sadrettin Yüksel ( 1920)- (25.12.2004)
din adamı1920 yılında Konya'da doğdu. Aslen Bitlisli. 11 yaşında medresede eğitime başladı. Memuriyet hayatına Siirt'in Baykan ilçesinde müftü olarak başladı. Müftülüğü sırasında İşaratu'l-İ'caz tefsirini yayına hazırladı. Sonra müftülük görevinden istifa edip Norşin'e dönüp ders vermeye başladı. 1964 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur'an-ı Kerim meâl ve tefsiri hazırlamakla görevlendirildi. Fakat bu proje yarım kaldı. 1966 yılı sonunda ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. Gönenli Mehmed Efendi ve İsmail Ağa Kur'an Kursu'nda Arapça İslami ilimler okuttu. 1968 yılında Diyanet tarafından İstanbul merkez vaizliğine atandı. 1975 yılında bu görevden istifa etti. Evli ve yedi çocuk babası idi. Arapça ve Farsça biliyordu. 25 Aralık 2004 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Sadrettin Yüksel dualarla uğurlandı
Mükremin Albayrak
Zaman 27.12.2004

Ömrünü Kur'an hizmetine adayan ve binlerce talebe yetiştiren din adamı Sadrettin Yüksel, önceki gün evinde vefat etti. 84 yaşında vefat eden Yüksel'in cenaze namazına binlerce seveni katıldı.

Sadrettin Yüksel, halen ABD'de yaşayan ve Kur'an-ı Kerim'i 19 rakamına bağlı mucizelerle açıklamaya çalışan Edip Yüksel'in de babasıydı. Baba Yüksel'in, Kur'an-ı Kerim'e olan yaklaşımı ve hadisleri hafife alan açıklamaları nedeniyle uzun süreden beri oğluyla arasının açık olduğu belirtildi.VEFAT-HABER

Sadrettin Hoca dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı
Yeni Şafak
27 Aralık 2004

Ömrünü İslami ilimlerin öğretilmesine adayan son devrin önemli alimlerinden Sadrettin Yüksel (84), son yolculuğuna Fatih Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı şehitliğinde uğurlandı. Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazına Sadrettin Yüksel hocanın oğulları Nedim ve Müfit Yüksel, arkadaşları, öğrencileri Tacettin Hoca, Kul Sadi, Arap Mahfuz, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Yüksel'in kayınbiraderi Siirt eski milletvekili ve Saadet Partisi Kurucu üyelerinden Abdulhaluk Mutlu, kapatılan Refah Partisi Van Milletvekili Fetullah Erbaş, Yazar Mehmet Şevket Eygi gibi isimler başta olmak üzere onbinlerce seveni katıldı. Tekbir, dua ve gözyaşlarının birbirine karıştığı cenaze töreninde Türkiye'nin dört bir yanında gelen islam alimleri de hazır bulundular.

Şeyh Masum Efendi'nin oğlu ve aynı zamanda Sadrettin hocanın kayınbiraderi Şıh Nurettin Mutlu Efendi tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından, cenaze duasını Ömer Öncül hoca okudu. Namaza katılan onbinlerden hocaefendiye hüsnü şehadetle haklarını helal etmesini isteyen Ömer Öncül, Sadrettin Yüksel'in 84 yıllık ömrünü İlme, Kur'an ve Sünnete adadığı dünyanın dört bir yanındaki müslümanların dertleriyle dertlendiğini söyledi.

'Sıkıntılar karşısında eğilip bükülmedi'

Öncül, Sadrettin Hoca'nın hayatı boyunca öğrendiği ilimle yaşadığını, hiçbir zaman küçük dünya menfaatleri için kimsenin karşısında eğilip bükülmediğini söyledi. Öncül, Molla Sadrettin'in İslam'ı öğrenme ve öğretmek için çektiği sıkıntılardan örnekler verdiği konuşmasını Necip Fazıl Kısakürek'in ölüm hakkındaki şiirleriyle süsledi.

Arınç: Ömrünü İslam'a adadı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, İslam alimi Sadrettin Yüksel'in vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Arınç'ın mesajı şöyle: "Son devrin İslam alimlerinden Sadrettin Yüksel Hocaefendi'nin Hakkın rahmetine kavuştuğunu büyük üzüntü içinde öğrendim. Hayatını İslama adayan, İstanbul Merkez Vaizliği görevinde bulunan ve İstanbul Müftülüğü ile Yüksek İslam Enstitüsü'nde tefsir dersleri veren Sadrettin Yüksel, ilahiyat alanında ortaya koyduğu eserleri ile birikimlerini gelecek kuşaklara nakletmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm İslam alemine başsağlığı dilerim."www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)