Mustafa İsen ( 1953)
siyasetçi, akademisyen, bürokrat


Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı1953 yılında Sakarya'da doğdu. Çorum İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu.

1975 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul'da öğretmenlik yaptı. Atatürk Üniversitesi'nde asistan oldu.

1981 yılında Millî Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Doğu Dilleri Bölümü'ne öğretim elemanı olarak görevlendirildi. 1983 yılına kadar burada görev yaptı.

Aynı yıl yardımcı doçent tayin edildi ve yurda dönüşünden sonra Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Bu yıllarda kuruluş aşamasında olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde alanıyla ilgili dersler verdi.

1988 yılında Millî Eğitim Bakanlığı'nda müşavir olarak görevlendirildi. Aynı yıl, Eski Türk Edebiyatı alanında doçent oldu ve 1989 yılında Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne doçent olarak atandı.

Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan yardımcılığı ve Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanlığı (G.Ü. TÖMER) yaptı.

1994 yılında Profesör oldu. Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde müdürlük, Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Bölüm Başkanlığı yaptı. Aynı üniversitede Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı oldu (1997).

2000 yılında Başkent Üniversitesi'ne geçti ve burada Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kurdu.

17 Aralık 2002 tarihinde Kültür Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birleşmesi sonucu 17 Haziran 2003 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığına tayin edildi.

Türk Edebiyatı ve Balkanlarda Türk kültürü ile ilgili yayınlanmış çok sayıda çalışma yaptı. Türkiye-Sırbistan Dostluk Grubu başkanı oldu.

28 Ağustos 2007'de Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığa seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Genel sekreterliğine atandı. Aynı zamanda 4 Nisan 2003 tarihinden beri Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi. 17 Ekim 2009 tarihinde YÖK üyeliğine atandı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına atandı.

25. ve 26. Dönemlerde Ak Parti'den Sakarya Milletvekili seçildi.

Ayrıca Türk Dünyası Akil Adamlar Meclisinde Türkiye'nin Aksakalı seçildi.

İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)