Osman Demirci ( 1927)
din adamı


Erzurum Eski Milletvekili1927 yılında Erzurum'un Ovacık Nahiyesi Sırlı Köyü'nde doğdu. Hafızlığını köyünde tamamladı. Çeşitli hocalardan aldığı dini eğitimini Sakıp Danışman Hocaefendi'den aldığı icazetle tamamladı. Erzurum'da çeşitli camilerde müezzinlik, imamlık ve vaizlik yaparken, çok sayıda hizmet kurumu açarak talebe yetiştirdi. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra 3 ay hasip yattı. Hapiste Risale-i Nur'larla tanıştı. Kendi deyimiyle 'hapishane anahtar' oldu. 1970'den sonra İstanbul Merkez Vaizliği'ne tayin edildi. Suffa Vakfi'nı kurarak, iman ve Kur'an hizmetini sürdürdü. 1977-1980 yılları arasında kısa bir dönem AP Erzurum Milletvekili olarak görev yaptı. Emeklilikten sonra fahri vaizlik vazifesini sürdürdü. Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi'nde Akciğer enfeksiyonu sebebiyle tedavi görüyordu. 2004 yılında Erzurum'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Osman Demirci Hocaefendi vefat etti
Zaman 19.08.2004

Erzurum'un ve Türkiye'nin manevi dinamiklerinden Osman Demirci Hocaefendi, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi'nde Akciğer enfeksiyonu sebebiyle tedavi görmekte olan Osman Demirci Hocaefendi, yoğun bakımda iken bu sabah saat 05.30'da vefat etti.

Osman Demirci Hocaefendi'nin cenazesi yarın Gürcükapı Camii'nde cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Erzurum Kabristanı'nda toprağa verilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)