Vladimir Putin
Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı7 Ekim 1952 tarihinde Leningrad'da doğdu. 1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. 1975 yılından itibaren KGB Dış İstihbarat Dairesi'nde hizmete başladı.

1975'te Almanya'da çalıştı. Aynı zamanda, Leningrad Devlet Üniversitesi Rektörü'nün uluslararası işbirliği alanında danışmanlığını yaptı. 1990'da KGB'den ayrıldı. Leningrad Belediye Başkanı Sobçak'a yakınlaştı. Önce belediye başkanının dış ilişkiler komitesinin başına geçti. Mart 1994'ten sonra başkanın yardımcısı oldu. Evimiz Rusya'nın yerel şubesinin de başındaydı. Eylül 1996'da Sobçak'ın yenilgisinden sonra istifa etti ve Moskova'ya taşındı. Başkanlık Yönetimi'nin başındaki P.Borodin'in yardımcılığına atandı.

1997 Mart-1998 Mayıs'ta Başkanlık Yönetimi Ana Kontrol Departmanı'nın başındaydı. Mayıs 1998'de Bölgelerle İlişkiler İdaresi'nde başkan yardımcısı, Ağustos 1998'de FSB Direktörü oldu. Ekim'den itibaren de Güvenlik Konseyi üyesi seçildi. Mart 1999'da Güvenlik Konseyi Sekreterliği'ne atandı. Ağustos 1999'da Yeltsin tarafından yeni başbakan olarak teklif edildi. Yeltsin'in istifası üzerine boşalan başkanlık koltuğuna vekil olarak oturdu. Ardından yapılan seçimlerde başkan seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Resmi bilgiye yalanlama

Özellikle Putin'in çocukluk dönemi ve anne-babası hakkında bilgi verilmiyordu. Internettte yayınlanan bilgilerde ise Putin'in babası Vladimir Spiridonovic'in bir fabrika işçisi olduğu, 1996 yılında vefat ettiği belirtiliyordu. Bu bilgilere göre de annesi kocasından 6 ay önce hayata gözlerini yumdu.

Resmi kaynakların Putin'in annesinin öldüğüne dair açıklamalarına şüpheyle bakan gazeteciler konuyla ilgili bilgi toplama seferberliğine çıktılar. Gazeteciler Putin'in çocukluk yıllarının geçtiği Gürcistan'ın Kaspi ilçesinin Metehi köyünün yolunu tuttular. Ve "Ben Vera Putina. Viladimir'in annesiyim" diyen 73 yaşında bir kadınla karşılaştılar.

Putin'in annesi: Ölmedim yaşıyorum

Gürcistan'da yayınlanan Alya gazetesinin aktardığına göre, gazetecilerden önce köye Sovyet ve Gürcü istihbarat servisinden ajanlar gelmişti. Köylüler Putin hakkında bilgi sızdırmasınlar diye uyarılmıştı. Ajanların talimatları bu doğrultudaydı. Köy halkı Putin'i Vova diye biliyorlardı. Bu annesinin ona hitap tarzıydı. Putin bu köyde çocukluğunun 3 ile 10 yaş arasını burada geçirmişti.

İşte Vera Putina'nın anlattıkları:
"Ben Ural bölgesinde doğup büyüdüm. Orada teknik okulda bir erkekle tanıştım. O erkek de Vova'nın babası oldu. Adını bile hatırlamak istemiyorum.O beni aldattı. Gebe kaldığım zaman onun bir ailesi olduğunu öğrenmiştim. Karısından mektup gelince her şeyi anladım. Onu hemen terkettim. Vova anne ve babamla kalıyordu.

Sonra Taskent'te tahsil görüyordum. Taşkent'te Gyorgi Osepasvili ile tanıştım. Osepasvili Sovyet ordusunda askerlik yapıyordu. Evlenip Metehi köyüne geldik. Biraz sonra annem Vova'yı Metehi'ye getirdi. O zaman Vova 3 yaşındaydı. Kocam Vova'yı istemedi. Onun kendi çocukları vardı. Ben oğlumla beraber Rusya'da kalmak istiyordum fakat benim diğer çocuklarım da vardı, onun için annesi beni Gürcistan'a dönmesi için ikna etti. Gürcistan'a kızlarım için döndüm, kızlarımı Vova'dan üstün tuttum.

Babam hastalanınca annem çocuğumu çocuk evine verdi. Onu Rusya'da bıraktığım için bana darılmıştı. Kardeşlerim de Vova hakkında haber vermiyorlardı. Kocam da Rusya'ya gitmeme izin vermiyordu. Kocamın kız kardeşi Vova'yı Tiflis'e götürdü ve bir yüzbaşının karısına verdi. Ben Tiflis'e gidip Vova'yı geri aldım. Kocam ve kız kardeşi Vova'nın benden alınması için ellerinden geleni yaptılar. Sonunda başardılar da…"

Putin'in annesi daha ilginç bir bilgiyi de aktarıyor: "KGB'den gelip Vova'nın fotoğraflarını aldılar. Bana da oğlum hakkında konuşmamam gerektiğini tavsiye ettiler.HABER

Putin: Saldırı Haçlı Seferi'ne benziyor!

Rusya Başbakanı Vladimir Putin uzun aradan sonra ilk kez Libya operasyonuna karşı sert açıklamada bulundu. Libya'ya yapılan operasyonun ve Birleşmiş Milletler müdahale kararının ortaçağlarda haçlı seferlerine yapılan çağrılara benzediğini kaydeden Putin, ABD'nin sorun yaşanan ülkelere müdahale etmesinin alışkanlık haline geldiğini söyledi. Putin, "Burada ne utanma, ne de mantık var" eleştirisi getirdi.
HABER

Yine Putin kazandı
4 Aralık 2011

Rusya'da bugün yapılan genel seçimlerde, Vladimir Putin'in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi zaferini ilan etti.Birleşik Rusya Partisinden önceki Duma'nn Başkanı Boris Grizlov, televizyonda yaptığı açıklamada, “Zafer için sizi kutluyorum” diyerek, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oy oranında düşüş olsa da Birleşik Rusya Partisinin Duma'da çoğunluğa sahip olacağını söyledi.

Bu arada, Merkez Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov, sayımı yapılan sandıkların yüzde 15'inden gelen ilk sonuçlara göre, Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisinin oyların yüzde 45,3'ünü aldığını belirtti.
HABER

Putin yeniden Devlet Başkanı
4 Mart 2012

Rusya Federasyonu'nda 109 milyon seçmenin oy kullandığı devlet başkanı seçimlerinin sonucu belli oldu.

Açıklamada, ülke genelinde oyların yüzde 14'üne denk gelen oyların yüzde 62'sini Putin'in aldığı kaydedildi.

Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov yüzde 18 oranında oy aldığı uzak doğu bölgesinde aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironv ve milyarder iş adamı Mihail Prohorov ise yüzde 10'un altında oy alabildi.
HABER

3. Putin dönemi
7 Mayıs 2012

Rusya'da, Vladimir Putin yemin ederek, devlet başkanlığı koltuğuna 4 yıl aradan sonra yeniden oturdu.

6 yıl için seçilen Putin, görev süresini tamamlarsa Stalin'den sonra en uzun süre yönetimde kalan lider unvanını alacak. Yemin töreni öncesinde dün Moskova'da Putin karşıtı gösteride 400 kişi gözaltına alındı.
HABER

Putin: Şükürler olsun aramızda hiçbir sorun yok
19 Haziran 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Meksika'daki G20 zirvesi çerçevesinde bir araya geldi.

Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Putin'in iki ülke arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ettiği belirtildi.

Putin, "Sizinle görüştüğümüz için memnunum. Allah'a şükürler olsun ki aramızda hiçbir sorun yok. Biz ortaya çıkabilecek tüm sorunlara zamanında dikkatle yaklaşarak hızlı şekilde çözüyoruz. İlişkilerimiz çok enerjik ve devamlı şekilde gelişiyor. Tabii ki çalışmaların kapasitesi de büyük, her zaman mevcut konular var; zira çözülmesi gerekir. Fakat burada önemli olan şudur; biz bunu açık ve dostça çözmeyi öğrendik. İkili, karşılıklı işbirliğimizin tüm boyutlarını sıralamak istemiyorum; onlar çok sayıda. Eminim ki, biz ancak ve ancak ilişkilerimizi geliştireceğiz" şeklinde konuştu.

Erdoğan da Putin'e teşekkürlerini ileterek, "Ben de sizinle görüşmekten çok memnunum. Sizinle St. Petersburg'da da görüşebilirdik; ama bu fırsatı yakalayarak burada görüşmemiz çok iyi oldu." dedi.

Rus basınına göre Erdoğan görüşmede sadece ikili ilişkileri değil, Ankara-Moskova hattındaki bölgesel işbirliğinin başarılı şekilde arttığını da önemle belirtti.HABER

Başörtüsü Sorunu'nu çözdü!
ntv 20 Ekim 2012

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, okullarda tek tip üniformaya dönülebileceğini açıkladı. Putin, Rusya'da "başörtüsü" sorununun da tek tip üniformayla çözülebileceği imasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ''Halk Cephesi'' adlı sivil oluşumun bazı üyeleriyle yaptığı görüşmede, okullarda yeniden tek tip üniformaya dönülmesinin uygun olabileceğini söyledi.

Rusya'da okullarda başörtüsü takılması konusunda görüşü sorulan Putin, "İnsanların dini inançlarına saygı göstermemiz gerekir. Ancak biz her zaman Rusya'nın laik bir devlet olduğu gerçeğinden hareket etmeliyiz'' dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupalı ülkelerin bu problemin üstesinden nasıl geldiğini anlamaya ihtiyaç olduğunu belirterek, bölgesel ve yerel yöneticilerin okullarda yeniden tek tip üniforma giyilmesini düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Okul üniforması uygulamasının insanların dini duygularının dışında, günlük problemlere de çözüm getireceğini ifade eden Putin, "İnsanlar farklı şekilde yaşıyorlar. Bazı öğrenciler gösterişli bir biçimde giyinirken, bazılarının alçak gönüllü bir kıyafet giymesi hoş bir durum değil" şeklinde konuştu.

Rusya'nın Stavropol bölgesinde yakın zamanda 5 ilkokul öğrencisi kızın okula tesettürle alınmaması sonrasında aileler ile okul yönetimi arasında tartışma yaşanmıştı.

Bölge Müftüsü Muhammed Rahimov'un aileler ve okul yönetimiyle görüşmesinin ardından söz konusu öğrencilerin okula beyaz başörtüsüyle girmelerine izin verilmişti.
HABER

Putin'den önemli ziyaret
3 Kasım 2012

Rus lider Putin'in, daha önce 'sağlık' gerekçesiyle ertelenen Türkiye ziyareti bugün gerçekleşiyor. Erdoğan- Putin zirvesinin zorlu konuları Suriye krizi ve Patriotlar...

Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye politikası nedeniyle eleştirdiği ve 'Beşşar Esad yönetiminin hala ayakta kalabilmesinde kilit ülke' gösterdiği Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bugün İstanbul'da buluşuyor.

Putİn Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) 3. Toplantısı için bugün çok sayıda bakan ve işadamıyla İstanbul'a geliyor. Erdoğan ve Putin'in eşbakanlıklarında düzenlenecek toplantıda enerji alanındaki işbirliği, nükleer santral projeleri ikili ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ağırlıklı gündem maddelerini oluşturacak
ErdoĞan ile Putin'in yapacağı Dolmabahçe Ofisi'ndeki görüşmeye ise ikili ilişkiler kadar Suriye krizi ve Rusya'nın karşı çıktığı Patriot füzlerinin Türkiye'ye konuşlanması damga vuracak. 'Beşar Esad yönetiminin hala ayakta kalabilmesinde kilit ülke' olarak Rusya'yı gösteren Erdoğan, Putin ve Medvedev'i Suriye'de akan kanın sorumluları arasında göstermişti. Başbakan'ın, görüşlerini baş başa görüşeceği Putin'e açıkça ifade edeceği belirtiliyor. Rusya ise ziyaret öncesi Suriye konusunda tarafsız bir tavır takındığını vurgulamıştı. Erdoğan-Putin görüşmesinin, Esad'ın kaderini de çizeceği yorumları yapılıyor.
HABER

'KENDİ DEMOKRASİMİZİ UYGULAYACAĞIZ'
12 Aralık 2012

"Doğrudan ya da dolaylı dış müdahale kabul edilemez" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin demokrasiyi kendi bildiği şekilde uygulayacağını söyledi.

Putin üç çocuk istedi

Devlet başkanı seçildikten sonra ilk defa ulusa seslenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ruslardan en az 3 çocuk yapmalarını istedi.

Konuşmasında daha çok sosyal konulara değinen Putin, ülkesinde doğum oranının düşmesine dikkat çekti ve evli çiftlerden en az 3 çocuk yapmalarını istedi.

"Ulusa Sesleniş" konuşmasını güçlü bir "yurtseverlik" üzerine kuran Putin, Rusya'ya dışarıdan yapılan dayatmalara her zaman karşı duracağını belirtti.HABER

Putin, bira satışını ve alkol reklamlarını yasakladı
3 Ocak 2013

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Alkolizm en büyük sorunumuz' dedi ve geceleri bira satışını yasakladı. Rusya, alkol reklamlarının yazılı ve internet medyasında yer almasına izin vermiyor.

Rusya'da alkollü biraların 1 Ocak'tan itibaren gece boyunca satışı yasaklandı. Büfe, market ya da başka alanlarda gece 23.00'la 08.00 arasında bira satılamayacak. Restoran ve kulüplerde yapılan servisler ise yasak kapsamı dışında tutuluyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, alkolizmin Rusya'nın en büyük sorunu olduğunu, konu ile ilgili ulusal manada mücadele edileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya'da yaşamını yitiren erkeklerin beşte biri, kadınların da altıda biri alkol alışkanlıkları nedeni ile yaşamını yitiriyor.

Rusya ucuz fiyatlı votka üretimini yasaklarken, alkol reklamlarının yazılı ve internet medyasında yer almasına izin vermiyor.HABER

Putin'in iki dairesi, 500 metre arsası var
ntv 13 Nisan 2013

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yıllık gelirini ve mal varlığını açıkladı. Açıklamaya göre Rus liderin, iki dairesi bin 500 metrekare arsası ve 3 aracı var. Putin'in geçen yılki geliri ise 190 bin dolar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, 2012 yılı geliri ve mal varlığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Putin'in 2012 yılı geliri 5 milyon 790 bin ruble (yaklaşık 190 bin dolar) oldu.

Rusya Devlet Başkanı'nın 154 ve 78 metrekarelik iki dairesi, Moskova civarında bin 500 metrekarelik arsası ile ikisi Sovyetler Birliği döneminde üretilen "Gaz M-21", "Gaz M-21-P" ve "Niva" marka 3 aracının olduğu belirtildi.

Putin'in, üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul bulunmayan eşi Lyudmila Putina'nın 2012 yılı geliri ise 121 bin 400 ruble (yaklaşık 4 bin dolar) olarak açıklandı.

Vladimir Putin, ülkede yolsuzluğun ve rüşvetin önlenmesi amacıyla devletin üst yönetim kadrosundaki bürokratların yurt dışındaki bankalarda hesaplarının bulunması ve yabancı şirketlere ait değerli kağıt veya hisse senetlerine sahip olmalarını yasaklayan kanun teklifi vermişti.

Üst düzey bürokratlara, kanunun yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2013'e kadar yurt dışındaki hesaplarından kurtulmaları için 3 aylık süre tanınmıştı.

Rusya'da, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele çerçevesinde devlet memurları, malvarlıklarını açıklamak zorunda.HABER

Putin: Biz Türkiye yönetiminin muhalefetle diyalog içerisinde sorunu çözeceğini ümit ediyoruz
5 Haziran 2013

Yekaterinburg’da gerçekleşen Rusya-AB zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, Türkiye’de Gezi Parkı olayları ile başlayan sokak gösterilerine değindi.

Sokak çatışmalarına dönüşen sorunun çözümü ile ilgili değerlendirmede bulunan Putin, “Biz Türkiye yönetiminin muhalefetle diyalog içerisinde sokak gösterilerine dönüşen ve hiç de kolay olmayan sorunu çözeceğini ümit ediyoruz. Bu diyalogun sonucu olarak bu protestolar meşru formata girecek. İnsanların birbirlerini dinleyebilecekleri bir platforma çekilmeli.” çağrısı yaptı.

Putin, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son dönemde başarılı ve yüksek seviyede olduğunu hatırlattı.

HABER

Putin, Kırım Tatarlarının haklarını kabul etti
21 Nisan 2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Tatarlarının haklarını iade eden bir kararnameye imza attı.

Kırım Tatarlarının haklarını iade eden kararnameye imza attığı açıklaması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den geldi.

Putin, Stalin'in baskı politikasında acılar yaşayan Kırım Tatarları ve diğer etnik azınlıkların haklarını iade eden kararnameyi imzaladığını belirtti.

Kırım Tatarları 300 binlik nüfusuyla Kırım'ın yüzde 15'ini oluşturuyor. Tatarlar geçen ay Kırım'ın Rusya'ya ilhakına karşı çıkarak, Ukrayna'dan yana tavır almıştı.

RUS BAYRAĞI ASILDI
Kırım'da askeri üniformalı kişiler ise, bugün Kırım Tatar Milli Meclisi binasındaki Ukrayna bayrağını indirerek yerine Kırım bayrağı astı.

HABER

Vladimir Putin Kırım’da
8 Mayıs 2014

SİVASTOPOL / AKYAR (QHA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kırım’a geldi. Vladimir Putin’in Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyası'nı yenilgiye uğratışının 69'uncu yıldönümü ve Sivastopol’ün Nazi işgalinden kurtuluşunun 70. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılması bekleniyor.

RİA Novosti'nin haberine göre, Mart ayında Rusya’ya bağlanan Kırım ve Sivastopol’e ilk kez gelen Vladimir Putin’in ziyareti resmi şekilde ilan edilmedi.

Zafer Günü dolayısıyla Sivastopol'de düzenlenen etkinlikler arasında askeri geçit, Karadeniz Filosu gemilerinin yer aldığı geçit töreni, Hava Kuvvetleri'nin 70 uçağın gösterisi, Rus amirali Dmitriy Senyavin (1763-1831) anıtının açılışı var.

Vladimir Putin’in askeri geçit töreninde kutlama konuşması yapması, ardından gazilerle birlikte 1941-1942 yılları Sivastopol Savunucuları Anıtı'na çelenk bırakması, ayrıca Sivastopol’de Aziz Vladimir Katedrali’ni ziyaret etmesi ve akşam saatlerinde kutlama konserine katılması bekleniyor.

HABER

Moskova’da Putin - Tanrı ilişkisi masaya yatırıldı
8 Eylül 2014

MOSKOVA (QHA) - Rus gazetelerinde, 8 Eylül Pazartesi günü Moskova’da düzenlenen konferansta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Tanrı ile ilişkilerin ele alındığı yazıldı.

Gazetelerde çıkan haberlere göre, konferansta ‘Devlet Başkanı Putin bereket Tanrısı olacak mı?’, ‘Vladimir Putin’in iradesi Tanrının iradesi ile birleşip iyilikte metaneti kazanacak mı?’, ‘Rusya’nın milli lideri Tanrının yetkinliğine varacak mı?’ soruları konuşuldu.

Konferansta ayrıca, ‘Vladimir Putin doğadan Tanrı mı yoksa sadece Tanrının bir lütfu mu?’ ve ‘Vladimir Putin’e tapabilir miyiz?’ konularının anlatıldığı belirtildi.

HABER

Rusya kendi Wikipedia’sını kuruyor
17 Kasım 2014

Rusya kendi Wikipedia’sını kullanıma sokmak için düğmeye bastı. 27 farklı kütüphaneden temin edilen 50 bin kitap ve belgeden yararlanılarak oluşturulacak olan sitenin ne zaman erişime açılacağı henüz bilinmiyor.

En sık ziyaret edilen 6’ncı internet sitesi olan online ansiklopedi Wikipedia, hiç beklemediği bir rakip ile karşı karşıya kalabilir çünkü Rusya, Wikipedia’ya alternatif oluşturacak bir site kurmaya hazırlanıyor.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, kurum uzun vadede Wikipedia benzeri bir oluşumun içerisine girmeyi hedefliyor.

Wikipedia’nın Rusya hakkında güvenli ve detaylı bilgiler içermediğini iddia eden kurum, yeni proje kapsamında ülkenin daha objektif bir şekilde tanıtılacağını öne sürüyor.

Ülkedeki 27 farklı kütüphaneden temin edilen yaklaşık 50 bin kitap ve belgenin kullanılacağı söz konusu projenin ne zaman hayata geçeceği ise şu an için bilinmiyor.
HABER

Putin: “Türkiye’ye yeni ufuklar aramaya geliyorum”
Hürriyet 19 Kasım 2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayı başında Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ilişkilerde yeni ufuklar arayacaklarını açıkladı.

Kremlin Sarayı’nda aralarında Türkiye’nin yeni Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım’ın da bulunduğu güven mektubu sunulması seremonisinde yaklaşan Türkiye ziyaretine değinen Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aramızda çok yakın diyalog mevcut. Aralık ayında Türkiye’de yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Ankara’ya geldiğimde ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için birlikte yeni ufuklar arayacağız” dedi.

Türkiye ile Rusya arasında yılda bir defa yapılan ve iki ülke liderlerinin başkanlık ettiği Üst Düzey İşbirliği Konseyi beşinci dönem toplantısının Ekim ayında yapılması planlanmıştı. Ancak toplantı iki tarafın mutabakatı sonucunda Aralık ayına ertelendi.

Ukrayna’da yaşanan hadiselerden sonra Putin ile Erdoğan arasında gerçekleşen telefon konuşması dışında ikili Ankara’da ilk defa bir araya gelerek görüşecek.

Konsey toplantısının ana gündemini oluşturan ikili ekonomik konular yanı sıra Ukrayna krizi, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin de geniş biçimde masaya yatırılması bekleniyor.

HABER

Putin’den Ankara ziyareti öncesi Kırım’a özel ekonomik bölge
1 Aralık 2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ziyaret öncesi Kırım ve Sivastopol'e serbest ticaret bölgeleri kurulmasına ilişkin yasayı onayladı.

Putin'in onayladığı yasa ile Kırım ve Sivastopol'e kurulacak özel ekonomik avantajların olduğu bölgeler 25 yıl süre ile işletilecek. Sonrasında bu süre uzatılabilecek.

HABER

Putin: Türkiye’den geçirilecek boru hattından daha güvenilir güzergah yok
18 Aralık 2014

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların iki yıl daha devam edeceğini söyledi.

Putin'in açıklamalarından sonra . Dolar, ruble karşısında 2 puan artışla 63 ruble seviyelerine yükseldi. Putin, düzenlediği yıllık basın toplantısında “GüneyAkım” yerine inşa edilecek “Türk Akımı” boru hattı konusuna da değinerek “Türkiye’den geçirilecek boru hattından daha garantilisi, daha güvenilir güzergah yok” dedi.

HABER

BRICS ülkeleri ortak para birimine geçiyor
10 Temmuz 2015

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS ülkelerinin yeni bir kalkınma bankası ve ortak bir döviz rezervi oluşturma konusunda çalışmaları tamamladığını bildirdi.

Rusya'nın dönem başkanlığında düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderler zirvesinde 77 maddelik ortak bildiri kabul edildi.

YENİ PARA BİRİMİ ÜZERİNE DE ÇALIŞMA VAR!

IMF'e rakip olacak birlik, yeni bir para birimi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin başkenti Ufa'da düzenlenen zirvenin ardından liderler "Ufa Deklarasyonu" ve "Ufa Eylem Planı"na imza attı. Zirve sonunda ayrıca BRICS ekonomik ortaklık stratejisi, kültür alanında işbirliği zaptı, ortak internet sitesi oluşturulması ve yeni Kalkınma Bankası'yla işbirliği konularında mutabakat zaptı imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirvenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BRICS kapsamında yeni finansal bir yapı oluşturulduğunu söyledi. Geniş katılımlı toplantılarda toplam 200 milyar dolar hacimli yeni kalkınma bankası ve ortak döviz rezervi oluşturulması çalışmalarının tamamlandığını belirten Putin, yeni bankanın ulaşım, enerji, altyapı ve endüstriyel gelişim alanlarında kredi sağlayacağını aktardı.

Toplam sermayesi 100 milyar dolar olan BRICS ülkeleri döviz rezervleri havuzu, üye ülkelerde nakit dolar sıkıntısının oluşması durumunda mali istikrarı sağlamak amacıyla oluşturuldu. Ortak havuza Çin 41 milyar dolar, Brezilya, Hindistan ve Rusya 18'er milyar dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti ise 5 milyar dolar katkı sağlayacak.

Putin, ayrıca BRICS ülkelerinin terörizm ve aşırılık tehditlerine karşı durarak Nazi ideolojisinin canlanmasını önleme, uyuşturucu ticareti, korsanlıkla mücadele ve sanal güvenlik gibi konularda birlikte hareket edeceklerini söyledi. Putin,BRICS ülkelerinin uluslararası güvenlik ve küresel güvenliğin sağlanmasına katkı sunmaya devam edeceğini belirtti.

BRICS yol haritasının en geç bu sene sonuna kadar hazır hale geleceğini ifade eden Putin, BRICS liderlerinin Antalya'da düzenlenecek G20 zirvesinde ayrıca bir araya geleceğini ifade etti.
HABER

Putin: Sovyetler, Lenin yüzünden çöktü!
Al Jazeera Türk 22 Ocak 2016

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lenin'in özerk ülkelere izin vererek Sovyetler Birliği’nin çökmesine sebep olduğunu ve Rusya’nın altına atom bombası yerleştirdiğini savundu.

Russia Today'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lenin'in özerk ülkelere izin vererek Sovyetler Birliği’nin çökmesine sebep olduğunu ve Rusya’nın altına atom bombası yerleştirdiğini savundu.

Putin, Lenin'in ölümünün 92. Yılı nedeniyle Rusya Devlet Başkanlığı Bilim ve Eğitim Konseyi'nde yapılan anma toplantısına katıldı. Burada, kendisinden önce konuşan ve Lenin'in bir düşünce akımının yöneticisi olduğunu belirterek eğitim alanında düşünce akımını yöneten kuruluşlar bulmayı öneren Kurçatovsk Enstitüsü Müdürü Mihail Kovalçuk'a tepki gösterdi. Putin, Lenin'in savunduğu düşüncenin SSCB'nin dağılmasına yol açtığını söyledi.

Lenin Rusya'nın altına bomba yerleştirdiğini iddia eden Putin, “Düşünce akımını yönetmek doğru bir şey ancak bu düşüncenin doğru sonuçlara yol açması gerekir. Yani, Vladimir İlyiç'in (Lenin) yaptığı gibi değil. Lenin'in savunduğu düşünce, nihayetinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasına yol açtı. O dönemde özerklik ve benzeri birçok fikir vardı. Rusya adı verilen binanın altına atom bombası yerleştirdiler ve daha sonra Rusya sarsıldı. Onlara göre barışçıl devrime ihtiyacımız yoktu. İşte, o dönemdeki düşünce böyleydi” diye konuştu.
HABER

Rus uçakları Suriye'den ayrılmaya başladı
15 Mart 2016

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün çekilme talimatı vermesinin ardından Rus savaş uçakları Suriye’deki Hmeymim üssünü terk etmeye başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’deki Hmeymim hava üssünde eve dönüş hazırlıklarını tamamlayan ilk uçak filosunun Rusya’ya dönmek üzere yola çıktığını duyurdu.

Yapılan resmi açıklamada toplanan ilk gurubun başında Rusya hava kuvvetlerine ait TU-154 nakliye uçağı bulunduğu, geride kalan uçakların ise SU-34 bombardıman uçaklarından oluştuğu kaydedildi.
HABER

Putin'den tarihi imza
30 Haziran 2016

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tur satışı ve charter uçuşları kapsayan yaptırımların kaldırılmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

Açıklamada, Türk hükümeti ile Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ilişkilere dair görüşmelerin yapılmasına, görüşmelerin sonucu doğrultusunda 28 Kasım 2015’te yürürlüğe konulan ekonomik yaptırımlarda değişikliğin değerlendirilmesine karar verildiği kaydedildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)