İbrahim Nebioğlu ( 1961)
Azerbaycan Cumhuriyeti Eski Başkonsolosu1961 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de doğdu. Zamanın ünlü aydın ailelerinden birine mensuptur. Nebioğlu, çocukluktan fizik ve matematiğe düşkünlüğü ile arkadaşları arasında dikkat çekti. Bunun başlıca sebebi, çok sevdiği babası tanınmış fizik profesörü Nebi Yakubov’dur.

Bir petrol ülkesinde yaşamanın temel özelliği olarak gençler, bu sahada eğitime yönelirler. İbrahim Nebioğlu da birçok genç gibi Azerbaycan Petrol Akademisi’ni kazandı ve burayı 1983 yılında başarıyla bitirdi.

Nebioğlu, eğitimine devam ederek doktorasını 1990 da tamamladı. Petrol Akademisi’ni bitirmesine rağmen, ara sıra Azerbaycan basınında araştırmaları ve bilimsel çalışmalarıyla tanınmaya başladı. Azerbaycan Radyo ve Televizyonunda sunduğu programlar sayesinde halkın büyük takdirini kazandı.

Bağımsızlığa doğru adım atan Azerbaycan'ın hayatında önemli imzası olan İbrahim Nebioğlu, ilk defa olarak Azerbaycan-Türkiye müşterek televizyon şirketinin kurulmasıyla halkın hafızasında unutulmaz bir iz bıraktı. Halk onun vasıtasıyla Türkiye'deki kardeşleriyle hasret giderdi ve sanat dünyasının tanınan isimleriyle bir araya geldi.

1993 - 2003 Mart ayına kadar Azerbaycan Televizyonu’nun Ankara-Türkiye Temsilciliğini yaptı. Azerbaycan halkı, onun Türkiye hakkında hazırladığı ve sunduğu programları, haberleri ilgiyle izledi.

Ayrıca gazetelerde çıkan yazılarıyla okurlarının ilgi odağı oldu. BBC World Service’ın 8 yıl boyunca Türkiye muhabirliğini yaptı. Zerkolo, Ayna, Panorama ve Zaman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Çalışmalarından dolayı çok sayıda kişi ve kuruluştan ödüller aldı.

2003 yılında Türkiye'de yılın yabancı gazetecisi seçildi.

İbrahim Nebioğlu'nun başarıyla dolu geçen bu çalışmaları sonucu aldığı en büyük ödül ise İstanbul'a Başkonsolos olarak tayin olmasıydı.

İstanbul’da faaliyet gösteren Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği’nin fahri başkanlığını da yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)