Mehmet Ali Şahin
TBMM Eski Başkanı


Karabük Milletvekili16 Eylül 1950 tarihinde Karabük'ün Ovacık ilçesi Ekincik köyünde doğdu. Baba adı Abdullah, anne adı Ünzüle'dir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. İstanbul Fatih Belediye Başkanlığı yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi.

20, 21 ve 22. Dönem İstanbul, 23. Dönem Antalya, 24. Dönem Karabük Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı, 60. Hükümette Adalet Bakanlığı ve 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yaptı.

Orta düzeyde Almanca biliyor. Evli ve 4 çocuk babası.
HABER

Şahin, TBMM Başkanı seçildi
5 Ağustos 2009

TBMM Başkanı üçüncü turda seçildi. TBMM Başkanlığı için yapılan üçüncü tur oylamanın sonucund,a AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 338 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

Mehmet Ali Şahin Meclis Başkanı seçilmesinin ardından Genel Kurula hitaben bir konuşma yaptı. İşte Şahin'in söyledikleri... "Böyle bir Meclis'in sade bir üyesi olmak şeref verici bir durumdur. Omuzlarıma büyük bir sorumluluk yüklediniz. Bunun ağırlığını tüm benliğimde hissediyorum. Görevde kaldığım süre içinde Meclis Başkanı olarak Anayasamız, İçtüzüğümüz hukuk kuralları içinde tam bir tarafsızlıkla yüce Meclis'e hizmet etmeye çalışacağımı söylemek istiyorum. Uyarılarınız benim için çok değerli olacaktır. Bu yıl da demokrasimizi güçlendirecek adımlarda Meclisimizin çok önemli bir çalışma yapacağına inanıyorum. Bu seçim bitmiştir. Bana oy veren, vermeyen tüm arkadaşlarım bana eşit yakınlıkta ve uzaklıktadır. Büyük bir tarafsızlıkla yüce Meclis'e hizmet edeceğim."


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)