Sait Faik Abasıyanık ( 1906)- (11.5.1954)
hikayeci, yazar1906 yılında Adapazarı'nda doğdu. Babası Mehmet Faik Abasıyanık kereste, ceviz kütüğü üzerine iş yapan bir tüccardı. Dedesi Sait Ağa'nın Adapazarı'ndaki kahvesi, aydın kişilerin toplantı yeridir. Annesi Makbule Hanım, Adapazarı ileri gelenlerinden Hacı Rıza Bey'in kızıdır. İstanbul Erkek Lisesi'nin onuncu sınıfından Bursa Lisesi'ne nakledildi. Oradan mezun oldu. Bir süre Edebiyat Fakültesi’de okudu. Babasının isteği üzerine ekonomi tahsili için İsviçre’ye gitti. Onbeş gün sonra Fransa’ya geçti. Üç yıl orada yaşadı. Geri dönünce aile mesleği olarak ticaretle uğraştıysa da başarılı olamadı. Fransa'dan döndükten sonra kısa bir müddet Halıcıoğlu Ermeni Yetim Mektebi'nde Türkçe grup dersleri öğretmenliği yaptı. Hikaye yazarlığı onun mümeyyiz vasfı oldu. Bütün ömrünü, bazan Şişli'de Bulgar Çarşısı'ndaki apartmanında, çoğu zaman da Burgaz Ada'daki köşklerinde annesi ile geçirdi. Evlenmedi. Ölümünden sonra evi müze haline getirildi. Annesi bir Sait Faik Hikaye Armağanı tesis etti. Şiir, roman ve hikaye türlerinde eser verdi. 11 Mayıs 1954 salı günü sirozdan öldü.

ESERLERİ:

Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Kumpanya, Havuzbaşı, Son Kuşlar, Alemdağında Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk, Mahkeme Kapısı(Adliye röportajları).
HABER

Burgazada'ya Sait Faik heykeli
10 Mayıs 2012

Edebiyatımızın en önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık, ölüm yıldönümünde Burgazadası'nda anılacak. Anma etkinliğinde İskele Meydanı'nda yaptırılan Abasıyanık'ın anıt heykeli de açılacak.

Yaşamının büyük bir kısmını Burgazadası’nda geçiren Türk edebiyatının unutulmaz ismi Sait Faik Abasıyanık’ın anısı yaşatılmaya devam ediyor.

Adalar Belediyesi Kültür-Sanat Koordinatörlüğü’nde; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin katılımlarıyla Sait Faik Anıt heykel açılışı ve anma etkinliği gerçekleştirilecek.

Burgazadası İskele Meydanında yapılacak anma etkinliği 12 Mayıs Cumartesi saat 16:30'da başlayacak.

Etkinlikte, Darüşşafaka'lı öğrenciler Sait Faik'in öykülerini canlandıracak. Muammer Ketencoğlu ve Zeybek Topluluğu da zeybek ve rembetikolardan oluşan bir konser verecek.

Bu arada Sait Faik Abasıyanık’ın halen müze bahçesinde bulunan heykeli de ilk yapıldığı yer olan Kalpazankaya'daki restaurantın bahçesine nakledilecek.

HABER

Sait Faik'in evi yeniden açılıyor
ntv 3 Mayıs 2013

Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık'ın müzeye dönüştürülen evi yeniden açılıyor. İki yıldır restorasyonu süren müze, Abasıyanık'ın 59’uncu ölüm yıldönümüne yetiştirilecek.

Burgazada’da bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi 2010’dan bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nin sürdürdüğü restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 11 Mayıs Cumartesi günü 13:30’da kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Sait Faik Abasıyanık’ın pek çok hikâyesini kaleme aldığı evde, yazarın el yazması öyküleri ve fotoğraflarının da içinde bulunduğu kişisel eşyaları da yer alıyor.

1959’da Darüşşafaka Cemiyeti’nin girişimiyle müze olarak ziyarete giriş ücreti alınmaksızın açılan ve bu tarihten elli bir yıl sonra güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığı müze ev, kültür ve tarihe evsahipliği yapan önemli özel müzelerimizden biri.

Babasının vefatından sonra kışları Nişantaşı’nda, yazları ise Burgazada, Çayır Sokak 15 numaradaki köşkte yaşamını sürdüren Sait Faik, rahatsızlandıktan sonra zamanının büyük bir kısmını burada geçirmişti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)