Refet Yinanç ( 1939)
tarihçi, yazar1939 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğdu. 1963'de Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

1967-1973 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın burslusu olarak Paris, Sorbon Üniversitesi'nde doktorasını yaptı.

1974'te Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı. 1980'de doçent unvanını kazandı. I986'da Profesör oldu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı başkanlığına atandı.

1994 yılında G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesi dekanlığına seçildi.

1983'den beri Türk Tarih Kurumu aslî üyesidir. Aynı zamanda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde Osmanlı Arşivleri "İlmi Değerlendirme Komisyonu Üyesi” olarak görev yaptı. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Fransızca biliyordu.

16 Haziran 2019 tarihinde 80 yaşında vefat etti.

ESERLERİ:

Malatya Tahrir Defteri (M.Elibüyük ile) Ankara Gazi Üniversitesi, 1983
Maraş Tahrir Defteri (M.Elibüyük ile) Ankara Ankara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, 1988
Dulkadir Beyliği Ankara: TTK,1988
Iraklı Sığınmacılar ve Türkiye (ekip çalışması) Ankara 1992.
AİLE

Halis Yinanç ve Şerife Yinanç’ın oğlu, Ordinaryüs Prof. Dr. Mükrimin Halil Yinanç’ın manevi oğlu, Münteha Kerimoğlu ve Müyesser Yenel’in kardeşi Meral Çolakoğlu, Şükran Tümerdem ve Tacettin Yinanç’ın abileri, Günfet, Barçın ve Berna’nın babaları, Dilara, Burcu ve Sedef’in dedeleri, Güner Yinanç’ın eşi, Türk Tarih Kurumu eski üyesi, Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi eski öğretim üyesi, Gazi Üniversitesi İİB Fakültesi Uluslararası İlişkiler eski bölüm başkanı, Mesleki Eğitim Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Refet Yinanç, vefat etmiştir.
VEFAT-HABER

Prof. Dr. Refet Yinanç 80 yaşında vefat etti
16 Haziran 2019

Prof. Dr. Refet Yinanç 80 yaşında vefat etti.

Cenazesi, 18 Haziran Salı günü Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlık binası önünde saat 11.00’de yapılacak törenin ardından Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını takiben Mamak, Samsun yolu üzerindeki Ortaköy mezarlığına defnedilecektir.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)