Anna Ahmatova ( 1889)
şair, yazar23 Haziran 1889 tarihinde doğdu. Bir gemi mühendisinin kızıydı. Kiev’de Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Kiev, Tsarskoe Selo ve Sankt-Peterburg'da Smolny Enstitüsü'nde eğitim aldı. Asıl adı Anna Andreyevna Gorenko. Ahmatova Tatar olan büyükannesinin soyismini kullandı.

Şiir yazmaya 11 yaşında başladı. Şiire başladığı dönemde akmeizm akımından etkilendi.

1910 yılında ünlü bir şair ve akmeist akımının kurcusu Gumilev’le evlendi. Eşiyle İtaya, Fransa ve Almanya’yı gezdi. 1946’dan sonra edebiyat anlayışından dolayı sosyalist rejimin engelleriyle karşılaştı.

Eşi Nikolay Gumilev Sovyet rejimine karşı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 1921 yılında kurşuna dizilerek öldürüldü. Oğulları Lev Gumilevv 1912 yılında dünyaya geldi ve Avrasyacı ünlü bir tarihçi oldu.

1964 yılında İtalya’da Etna Taormina Ödülü’nü kazandı. 1912’den 1922’ye kadar birçok şiir kitabı yayınlandı.

1946’dan sonra şiirlerindeki erotik, gizemci ve kötümser ögeler ileri sürülerek yoğun eleştirilere konu oldu. Sovyet Yazarlar Birliği'yle ilişkisi kesildi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında savaş ve barış konularına yöneldi. Savaş zamanının acıları, heyecanları şiirlerinde yansıttı.

İlk eşi Nikolay Gumilev'in öldürülmesinden sonra ünlü asurolojist Vladimir Shilejko ile evlendi. Onun ölümünden sonra sanat bilgini Nikolay Punin ile evlendi. Punin, Gulag kamplarında öldü.

Ahmatova 5 Mart 1966 tarihinde Moskova'da vefat etti.


ESERLERİ:

Evening (1912)
Beyaz Sürü (1914)
Rosary (1914)
Plantain (1921)
Anno Domini MCMXXI (1922)
Ahmatova Şiirleri (1967)
Seçilmiş Şiirler(1976)
Seçilmiş Şiirler (1989)
Anna Ahmatova'dan Oniki Şiir (1985)
Anna Ahmatova: Şiirleri (1983)
Anna Ahmatova'nın Tüm Şiirleri (1990)
Şiirlerinin Özellikleri

Akmeizm, sembolist şiirin kapalılığına karşı bir akım olarak tanımlanır.

Anna Ahmatova'nın İlk kitabı 'Akşam' ve bunu izleyen yapıtları aşkla ilgili şiirleri içerir. Candan bir konuşma tonu, duygulu bir içtenlik, biçimlerin açıklığı ve doğallığı lirik şiirlerinin kendine özgü çizgileridir. Bunun yanı sıra şiirlerinde halk şarkılarının ve özellikle Puşkin’in lirik şiirleri gibi klasik Rus şiirinin etkisi sezilir.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında ve 1917 Ekim Devrimi sırasında yurtseverlik temasını şiirinde işledi. Kişisel duygular dışına çıkarak toplumla ilgili şiirler yazdığı bu döneminde propagandist şairlerle arasında üslup farklılığı belirgindir.

Anna Ahmatova bugün klasik anlamda parlak, incelmiş ve yetkin bir şiirsel biçim ustası sayılmaktadır. Şairin Doğu Avrupa dillerinden şiir çevirileri ve şiir üzerine incelemeleri vardır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)