Neyzen Tevfik ( 24.3.1897)- (28.1.1953)
neyzen, şair24 Mart 1879 tarihinde Bodrum'da doğdu. Babasının görevli bulunduğu Urla kasabasında amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek başladığı ney çalışmalarını kendi kendine ilerletti.

İzmir İdadisi'ne girdi, bitirmeden ayrıldı. Yine kendi kendine Farsça öğrendi. İzmir Mevlevihanesi'ne girdi.

Daha sonra İstanbul'a yerleşerek Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanelerine devam etti.

Bir yandan da şiirle ilgilendi. Şair Eşref ve Mehmet Akif'le tanıştı. Şiir konusunda ikisinden de etkilendi. 1908'den sonra bir süre Mısır'da bulundu. 1913'te İstanbul'a döndü.

Genellikle toplum kurallarına uymadan yaşamını sürdürdü. Neyi bir geçim kapısı haline getirmedi. Yalnızca içinden geldiği zaman ney üfledi.

Kendi açıklamasına göre yüze yakın plak doldurdu. Neyzenliğinin yanı sıra adını taşlamalarıyla da duyurdu. Eleştirmenlere göre bu türün Nef'î ve Eşref'ten sonra üçüncü önemli temsilcisi sayılır.

28 Ocak 1953 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Şiir Kitabı:
Hiç, Azab-ı Mukaddes.

Beste:
Nihavent Saz Semaisi; Şehnazbuselik Saz Semaisi; Taksimler, taş plak.
HAKKINDA YAZILANLAR

Müzik Yönüyle Neyzen Tevfik
Onur Akdoğu
Akademi Kitabevi

Bugüne değin, hakkında çok şey yazılan Neyzen Tevfik'in müzik yönü, hep, sıradan laflarla geçiştirilmiştir. Ney çalışındaki özelliğinin yanısıra, Tanburi Cemil Bey, Refik Talat Alpman ve Refik Fersan'ın sazsemai türünde açmış oldukları ezgisel çığırın içinde, pırıl pırıl iki sazsemaisi ile yer alması, üstelik, halk müziğiyle de çok yakın ilgisi benim, Neyzen Tevfik'in müzik yönünü araştırmamın başlıca nedenleri oldu.
-Onur Akdoğu-www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)