Ali Osman Sönmez ( 1926)- (12.10.2001)
işinsanı1926 yılında Bulgaristan'ın Mestanlı kasabasında doğdu. 1948 yılında Türkiye'ye gelerek Bursa'nın İnegöl ilçesine yerleşti. Tekel idaresinde bir süre memurluk yaptıktan sonra ticarete atıldı. 1971 yılında Filament İplik fabrikasının temelini atarak sanayiciliğe başladı.

Geçen süre içinde iplik, dokuma, havlu, inşaat, yaş sebze ve meyve ihracatı ile uluslararası taşımacılık konularını kapsayan 26 şirket kurdu. Sönmez Endüstri A.Ş'yi oluşturdu.

Bursa'da yayın yapan Bursa Hakimiyet, As TV ve Radyo S'den oluşan Medya S'ye sahip oldu. 1972-1995 yılları arasında BTSO Başkanlığı görevini yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyeliği, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanlığı yaptı.

Bursa'da bir çok kez vergi rekortmeni oldu. Bursa'da kendi adını taşıyan okullar ve hastane yaptırdı.

12 Ekim 2001 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Bursalı sanayici Ali Osman Sönmez vefat etti
Dünya 12 Ekim 2001

BURSA - Bursa'nın köklü sanayicilerinden DYP Bursa eski milletvekili Ali Osman Sönmez, İstanbul'daki evinde vefat etti.

Sönmez, İstanbul Kanlıca'daki evinde sabah 07:00'de rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Uzun süredir tedavi gördüğü belirtilen 75 yaşındaki Sönmez'in cenazesini, oğlu BTSO Başkanı Celal Sönmez Bursa'ya götürdü.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO), 25 yıl başkanlığını yapan Sönmez Endüstri Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Sönmez'in uzun süredir kalp rahatsızlığı bulunuyordu. Sönmez, 1995- 1999 yılları arasında Bursa Milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştı.

İstanbul'da vefat eden Ali Osman Sönmez'in yarın Bursa'daki Emirsultan Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)