Köprülülü Hamdi Bey
kaymakam


Kuvayı Milliye Komutanı1888 yılında Köprülü'de doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Edremit'te kaymakamdı. İttihat ve Terakki Partisi iktidardan düşünce kaymakamlıktan uzaklaştırıldı.

1919 yılına kadar Burhaniye'de teyzesinin evinde inzivaya çekildi. Yunanlılar'ın Ayvalık'ı işgali üzerine ortaya çıktı. Ayvalık Cephesi kumandanı Ali Çetinkaya'nın emrine girdi. Cephenin kurulup gelişmesi döneminde büyük hizmeti geçti.

1919 sonlarında Ayvalık'tan ayrılarak Balıkesir'e, Albay Kazım Özalp'in yanına gitti.

Cephenin gittikçe artan silah ve cephane ihtiyacını karşılamak üzere Gelibolu'da bulunan Akbaş Cephaneliğini ele geçirmek için Kazım Bey'le birlikte bir baskın hazırladı. 26-27 Ocak 1920 gecesi cephaneliği bastı. Bütün silah ve cephaneyi ele geçirdi. Bir gecede Anadolu yakasına, oradan da Yenice'ye taşıttı.

Cephaneyi muhafaza altına aldıktan sonra 40 atlı ile Biga'ya geçti. Biga'da halkı haraca kesen Kara Hasan çetesini ortadan kaldırdı.

Gavur İmam ve Şah İsmail kuvvetlerinin Biga'ya baskını sonucu, Hamdi Bey atla Yenice'ye doğru kaçtı. Dinlenmek için durakladığı Eminoba köyünde, tanınarak yakalandı. Anzavur ve arkadaşları tarafından Biga'ya getirilirken 1920 yılında şehit edildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)