Kaj Falkman
büyükelçi, yazar


İsveç Haiku Derneği Eski Başkanı1 Şubat 1934 tarihinde Kopenhag'da doğdu. Patrik Falkman ve Hanna Nilsson’ın oğlu.

1959'da lisans derecesini aldı. 1959 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi. 1961'de Tokyo'da elçilik sekreteri olarak bulundu. 1964'te Londra ve 1971'de Lizbon'da elçilik sekreteriydi.

1976'da büyükelçilik konseyi, 1976'da Luanda'da büyükelçi, 1977'de São Tomé ve 1978'de Dışişleri Bakanlığı'nda özel bir görev yaptı.

1986-1987 yılları arasında Harvard Üniversitesi Hava İşleri Merkezi Hava İşleri Merkezinde görev yaptı. 1988'den itibaren Dışişleri Bakanlığı'nda özel görev aldı.

1990-2995'te İstanbul'da genel danışman ve 1996-2001 Kıbrıs konusunda İsveç danışmanı oldu.

İsveç Haiku Derneği Eski Başkanı. Evli bir oğlu var.

4 Haziran 2018 tarihinde Stockholm'de öldü.

ESERLERİ:

Frontier Prens, Bahar Yağmur Hikayesi, Robot ve Anlamı, Picasso ve Beyin, Kelimeler ve Dağ (roman), Japonya, Türkiye Yüz Dahil, Nisan Kar, kitaplarını yazdı.ENGLISH BIOGRAPHY

Kaj Falkman

Ambassador, writer, President of Swedish Haiku Society. Born 1934. Diplomatic posts Tokyo, London, Geneva, Lisbon, Luanda, Istanbul, Oceania etc.

His books include Robot and Meaning (philosophy, publ. in Japan as Roboto to Imi), Picasso and the Brain, The Words and the Mountain (novel), The Face of Japan, Turkey - the Frontier Prince, The Story of the Spring Rain (translations of Japanese haiku), April Snow (Swedish-Japanese haiku anthology, publ. in Japan as Shigatsu no Yuki). Married, one son.
ESER-AYRINTI:

Türkiye-Uç Beyi
İstanbul'daki İsveç Konağından Bakışlar
Kaj Falkman
Cem Y. İstanbul 2001

Falkman, 1915-1934 yılları arasında Türkiye'de görevli diplomatların Stokholm'e gönderdikleri raporları tarayarak, İsveçli diplomatların gözüyle Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünü, yeni Türkiye'nin kuruluşunu, tarihi değeri olan bu kaynaklar ve belgelerin ışığında sunmaktadır. Günümüz Türkiye'sini de, 1990-1995 yılları arasında İstanbul Başkonsolosluğu görevi sırasında izleme olanağı bulmuştur. Falkman anne tarafında dedesi olan Türk dostu Gustaf Wallenberg'in arşivindeki mektuplara ve diplomatların Atatürk ile ilgili ilginç anılarına da yer vermiştir.

Yazar, Türkiye ile İsveç arasında politik, ekonomik ve kültürel ilişkileri tarihsel açıdan işlemiş Türk toplumunu derinlemesine anlamaya çalışırken, Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk eserlerinden önemli ipuçları elde etmiştir.
(Arka Kapak)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)