Akif Emre
gazeteci, yazarKayseri Hasancı Köyü'nde 2 Mart 1957 tarihinde doğdu.
İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Kayseri’de tamamladı. İstanbul’da mühendislik okudu.

Yayıncılığa Akabe Yayınları'nın İstanbul temsilciliğinde başladı. Bir dönem İnsan Yayınları'nın yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

Ardından Küre ve Klasik Yayınları'nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapan Akif Emre, çok dilde yayın yapan bir haber portalı olan Dünya Bülteni'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

8 Mayıs'ta yayın hayatına başlayan Haberiyat isimli bir haber sitesinin yayın yönetmenliğini yapıyordu. Belgesel çalışmalarına yoğunlaşarak, Osmanlı şehirleri (Saraybosna, Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs1,2) ve Mimar Sinan (6 Bölüm) üzerine olanları başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı. En son "Elvada Endülüs: Moriskolar" isimli beş bölümlük belgesel hazırladı. İki erkek ve bir kız çocuk babasıydı. 23 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERİ:
Göstergeler İz Y.
VEFAT-HABER

Akif Emre vefat etti
23 Mayıs 2017

Yeni Şafak yazarlarından Akif Emre, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

60 yaşındaki Emre, bir dönem Yeni Şafak'ın Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştı. Emre'nin cenazesi, 24 Mayıs Çarşamba ikindi namazına müteakip Fatih Camii'nden kaldırılacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)