Gerhard Schröder ( 7.4.1944)
Almanya Eski Başbakanı7 Nisan 1944 tarihinde Mossendorf adlı bir köyde doğdu. Bir kaç gün sonra, yüzünü görmediği babası Fritz Schröder, Alman ordusunun Romanya'dan çekilişi sırasında yaşamını yitirdi. Annesi Erika, temizlikçilik yaparak, iki çocuğunun geçimini sağladı.

Erika, 1947 yılında 3 çocuklu bir işçiyle ikinci evliliğini yaptı. Schröder'in 3 tane de üvey kardeşi oldu. Üvey babası tüberküloz tedavisi için sık sık sanatoryumda yattığı için, evde aile reisi rolünü Schröder üstlendi. Komşu kentlerdeki okullara gidip, zor şartlar altında öğrenimini sürdürdü. 14 yaşında çeşitli dükkanlarda satıcı olarak çalışmaya başladı. Bu arada genç yaşlarda amatör futbol liglerinde iyi bir orta saha oyuncusu olarak top koşturdu.

1966 ile 1971 arasında Göttingen Üniversitesi'nde Hukuk okudu. 1978 yılında ilk avukatlık bürosunu açtı. Savunmasını yaptığı kişiler arasında terör örgütü Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan (RAF) Horst Mahler de var. Partisine danışıp bu davayı üstlendi. Başarılı olamadı. Geçmişindeki bu ilginç dava, seçimlerde rakipleri tarafından propoganda malzemesi yapılmadı.

Dileği gerçek oldu

Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) 1963'te girdi. 1978-1980 arasında SPD gençlik örgütü JUSO'da iki dönem Genel Başkanlık görevini yürüttü. 1986'da Parti Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1986-1990 yılları arasında Bonn'da federal parlamentoda bir dönem milletvekilliği yaptı. Bu yıllarda, Bonn'daki Başbakanlık binasının demirliklerine tutunup, "Bir gün buraya Başbakan olmak istiyorum" diye bağırdığı anlatılır.

Daha sonra Aşağı Saksonya Eyaleti'ne döndü. 1990'da eyalet seçimini kazandı. Bu eyaletin başbakanı olarak Yeşiller'le koalisyon kurdu. SPD, 1994'te eyaletteki seçimde tek başına iktidar oldu.

1998 martında yapılan Aşağı Saksonya seçiminde, SPD yüzde 48 oranında oyla çok iyi bir sonuç aldı. Parti onu hemen genel seçimler için Başbakan adayı ilan etti. 27 Eylül 1998 tarihinde genel seçimleri kazandı. SPD, Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurdu.

Türkiye'yi destekledi

Schröder, iç ve dış politikadaki tutarlı politikalar izledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının en ateşli savunucularından biri oldu. 1999 Aralık'ında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye'ye AB adayı statüsü verldi. bu karar, Schröder gibi düşünen bazı üye ülke devlet başkanlarının yürüttükleri olumlu kampanya sonucu verildi.


HABER

Almanya Eski Başbakanı artık Bodrumlu
22 Mart "013

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde ev alan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ilçeyi gezmeye başladı.

Bodrum’da ev aldıktan sonra ilçeyi tanımak için gezilere başlayan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ilk olarak Bodrum kalesini dolaştı. Kaleyi karış karış gezen Schröder, daha sonra deniz müzesini ziyaret ederek müze hakkında bilgi aldı. Yapım aşamasında olan tarihi kiliseyi inceleyen Schröder, barlar sokağını gezdi. Schröder, son olarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret etti.

Sıcak tavırları dikkatlerden kaçmayan Gerhard Schröder gazetecilerinde sorularını yanıtladı. Bodrum’da ev aldığını açıklayan Schröder, şöyle konuştu: “Bundan sonra ben Bodrum’a çok sık gidip geleceğim. Gümüşlük beldesinde bir ev aldım. Nisan ve Mayıs aylarını Bodrum’da geçirmeyi düşünüyorum. Evim şu an tadilatta. Tadilat biter bitmez Bodrum’a tekrar geleceğim. Ben artık Bodrum’a yerleştim sayılır.”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, "Sayın başbakanımızın Bodrum'a yerleşmesinden dolayı çok mutluluk duydum. Bodrum’un tanıtımı açısından da çok iyi oldu”dedi.

Bu akşam Almanya’ya dönecek olan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Mayıs ayında tekrar geleceği öğrenildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)