Kamil Polat ( 1889)
emekli asker


Polat Bey1889 yılında Tokat'ın Niksar ilçesinde doğdu. Hasan Lütfü Bey'le Sultan Hanım'ın oğlu. Erzurum Askeri Lisesi ve Harb Okulu'nu (1908) bitirdi. Süvari teğmeni olarak Van'da bulunan 23'üncü Süvari Alayı'na atandı.

1910 yılında olağanüstü yetkili bir takip birliğinin komutanı olarak Aydın yöresinde Çakırcalı Mehmet Efe'nin takibinde görevlendirildi.

Birinci Dünya Savaşı'nda Teşkilatı Mahsusa’da görevlendirildi. Gerilla savaşları yapmak üzere İran Azerbeycanı'na gönderildi. Burada ünlü hatip Ömer Naci, Reşit, Ethem Bey'ler ile birlikte akıncı birliklerine komuta ederek Rus işgal kuvvetleriyle çarpıştı.

Mütareke'den sonra yüzbaşı rütbesiyle Milli Mücadele’ye katıldı. Sivas'ta Mustafa Kemal Paşa'nın talimatıyla bir süvari birliği oluşturdu. Uzunyayla - Göksun yöresinden topladığı gönüllülerle Maraş cephesine yardıma gönderildi (Ocak 1920).

Maraş Kuvayı Milliye'sinin önderi Aslan Bey ve Antep Kuvayı Milliye Komutanı Şefik Özdemir Bey'le işbirliği yaparak işgalci Fransız güçlerine karşı savaştı. Kilis cephesi Kuvayı Milliye Komutanı olarak halk arasında Polat Paşa adıyla ün saldı.

İlk karargahını kurduğu Polatbey (Eski Cercik) köyü ve Islahiye'ye bağlı olan Polateli (eski Münbuç) bucağı bugün onun adını taşımaktadır. Kilis'in fahri hemşehrisi olarak kabul edildi.

Çeşitli askeri görevlerde ve şube başkanlıklarında bulundu. Süvari albaylığından emekli oldu. Ankara'da vefat etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)