Mehmet Emin Karamehmet ( 1.4.1944)
işadamı1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. İstanbul’da Robert Kolej’de eğitim gördü. Bilahare İngiltere’de Dover Kolej’de ekonomi eğitimi aldı.

Tarım ve sanayi kökenli Karamehmet ailesinin üçüncü kuşağı.

İlk şahsi şirketini, 1966 yılında kurdu.

Türk sanayiine Eliyeşil ailesi ile birlikte Çukurova Sanayi İşletmelerini kurarak giren Karamahmet ailesi, bölgede gayrimüslümlerden sonra sanayiye adım atan ilk Türk ailesi olarak biliniyor.

Mehmet Emin Karamahmet’in dört kardeşi var. Deniz, Nil, Neslihan ve Ali Samsa Karamahmet.

Kardeşlerden Ali Samsa ve Neslihan Yılmaz, holding yönetiminde görev alıyorlar. Caterpiller mümessilliği ve Turkcell sahibi olduğu kuruluşlar.
HABER

Karamehmet: En büyük hatam medyaya girmekti
Zaman 11 Şubat 2012

Show TV, Akşam gazetesi ve Digitürk gibi yayın kuruluşlarının sahibi olan Mehmet Emin Karamehmet, medyadaki şirketleri için yabancı kuruluşlardan teklifler geldiğini söyledi. Şirketlerin tamamını satmak niyetinde olmadığını kaydeden Karamehmet, ortaklık kurulabileceğini dile getirdi.Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, medyadaki şirketleri için yabancı kuruluşlardan teklifler geldiğini, tamamını satmayı düşünmediklerini ancak ortaklık yapabileceklerini söyledi. Bugüne kadar iş hayatında bazı hatalar yaptığını belirten Karamehmet, "Belki daha büyüğünü de yapacağız onu bilmiyorum ama bir tanesi önemli, gazete. Oraya girdiğiniz zaman taraf tutuyor gibi oluyorsunuz. Kontrol etmesi çok zor basını. Yani çok zor bir şey. Şirket gazeteciliğinde sizin orada hiçbir kontrolünüz yok. Basın bence benim için büyük bir hatadır ama herkes için olmayabilir." dedi. Hatalarından bir diğerinin de enerji olduğunu anlatan Karamehmet şunları dile getirdi: "Biliyorsunuz enerjide çok büyük bir hata yaptık. Yani işlere girerken ortağınızı çok iyi tanımanız lazım. Çok da pahalıya patladı bize. Ama devam ediyoruz, bir iki tane enerji ile ilgili projemiz var." Medyada Show TV, Sky Turk 360, Digitürk, Akşam ve Güneş'in sahibi olan Çukurova Holding'in Turkcell'de dolaylı olarak yüzde 13.81 payı bulunuyor.

Malatya İşadamları Derneği'nin 48. aylık toplantısında konuşan Karamehmet'in Bloomberg HT'de yayınlanan haberine göre, Turkcell'in Türk markası olarak kalması konusunda tüm gücüyle çalıştığını kaydetti. Son 5 yıldır mesaisinin yüzde 80'ini Turkcell'e harcadığını aktaran Mehmen Emin Karamehmet, "İnşallah belli bir zaman sonra da o mutlu sona kavuşuruz. Turkcell bizim için de Türkiye için de çok büyük bir marka. Turkcell bölgede başka şirketleri alabilir. Turkcell'in bi devlet ya da başka bir yere girmesi ile çok daha fazla insana iş sahası açılabilir. Bir fırsatı kaçırdık, 17 Afrika ülkesinde bir numaralı bir şirket satılıyordu ve Turkcell'in de nakiti vardı alabilecek durumda. Ama buna biraz diğer ortaklarımız mani oldu. Turkcell hakikaten Türk markası olarak kalmalı diye düşünüyorum, bizde olmasa bile." diye konuştu.

Kısa bir süre önce gerçekleşen Digitürk ihalesi konusunda da bilgi veren Karamehmet, "İhalede benim hiçbir katkım olmadı. İhaledeki rakamlar zaten genel müdürün vereceği yetkiler içerisindeydi. Bize sadece kendisini cesaretlendirmek için 'yanımızda oturun' dedi. O yüzden yanında oturduk. Verilen bir rakama kadar çıkmak lazımdı. O rakamı da daha önceden tespit etmiştik. Şike olaylarına gelince, tabii çok büyük zararımız oldu ama zarar da olur kar da olur diye düşünüyoruz, aşacağımıza inanıyoruz. Devam etmek istiyoruz. Devam edeceğiz yani. Elimizden geldiği kadar bırakmacağız." ifadelerini kullandı.

Karamehmet, gemicilik alanıyla ilgili de 2013-2014'den önce bir şey planlamadıklarını dile getirdi. "Sismikten ziyade, denizde çıkan gaz veya petrolü işleyen gemilerle ilgilenmek daha iyi." diyen tecrübeli işadamı, petrol konusunda Akdeniz'de Kıbrıs'ın iki tarafındaki petrol ve gaz araştırmasına girmek istediklerini, Irak'da büyük bir gaz rezervleri bulunduğunu ancak 2016'dan önce dağıtıma başlayamayacaklarını ifade etti.HABER

Türkiye'nin en beğenilen şirketi Turkcell
21 Mart 2013

''Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri 2012'' araştırmasında birincilik ödülü bu yıl da Turkcell'in oldu. İkincilik ödülünü Garanti Bankası, üçüncülük ödülünü Coca-Cola aldı. ''En beğenilen 20 şirket'' arasında Arçelik dördüncü, Koç Holding beşinci sırada yer aldı.HABER

TMSF, Show TV'ye el koydu
17 Mayıs 2013

TMSF, Çukurova Grubun'dan olan alacaklarının tahsili amacıyla Gruba ait Show Tv ve BMC'nin yönetimini devraldığını duyurdu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Show TV ve BMC'ye el koydu.

Yapılan açıklamada, TMSF'nin 'Bankacılık Kanunu'ndan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla Show TV ve BMC yönetimini devraldığı duyuruldu.

Açıklamada şirketlerin sahibi olan Çukurova Grubu'nun ödemekle yükümlü olduğu borcunu zamanında ödemediği kaydedildi.
HABER

TMSF, Akşam gazetesine el koydu
24 Mayıs 2013

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla Grup'a ait 10 şirketin daha yönetimini devir aldığını bildirdi.

TMSF açıklamasına göre, TMSF, Çukurova Grubu'ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak Aks Televizyonculuk ve BMC'den sonra Grup'a ait 10 şirketin daha yönetimini devraldı.

TMSF'nin devraldığı Grup'a ait 10 şirket şöyle:

"Aks Uluslararası Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Aks Maksimum Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Aks Artı Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Atlas Yayıncılık ve Ticaret Anonim Şirketi, Sakarya Kent Radyo Televizyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Medya Pazarlama Anonim Şirketi, Atlas Yayıncılık Yapımcılık ve Reklamcılık Anonim Şirketi, Eksen Yayıncılık Dağıtım Pazarlama ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, T Medya Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ."
AİLE

ACI KAYBIMIZ
Hürriyet 21 Kasım 2014

Merhum A.Şadi Eliyeşil ile Merhume F.Meliha Tezcan’ın kızları, Gülsüm Eliyeşil, Merhume Ülkü Eliyeşil ve Z. Berrin Kayalıoğlu’nun ablaları, F.Şerife Karamehmet, K.Meliha Eliyeşil, Ö.S.Necmettin Eliyeşil, Özlem Tırnova ve A.Emir Kayalıoğlu’nun teyzeleri, Sevgi – F.Şadi Gücüm ile Lale – A.Fikri Gücüm’ün anneleri, Zeynep ile Ahmet Gücüm’ün neneleri, Merhum M.Tekin Gücüm’ün eşi

KEVSER GÜCÜM
20 Kasım 2014 tarihinde vefat etmiştir. Acımız büyüktür. Merhume’nin cenaze namazı 22 Kasım 2014 Cumartesi günü öğlen Zincirlikuyu Camii’nde kılınacaktır. Merhume’nin cenazesi 23 Kasım 2014 Pazar günü Tarsus Ulu Camii’nde öğlen namazını takiben toprağa verilecektir. Çelenk yollamak isteyenlerin Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunmaları önemle rica olunur.

AİLESİ


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)