Ayhan Şahenk ( 11.6.1929)- (1.4.2001)
işadamı11 Haziran 1929 tarihinde Niğde’de doğdu. 1950'de Doğuş Holding'i kurdu. Holding Şahenk’in önderliğinde inşaat, bankacılık, iletişim, turizm, gıda ve otomotiv alanlarında önemli yatırımlar yaptı. Şahenk, ticari faaliyetlerinin yanı sıra, 1992 senesinde kendi adını taşıyan bir vakıf kurarak özellikle eğitim alanına yönelik hayır işlerini de kurumsallaştırdı.1 Nisin 2001 tarihinde İstanbul’da ölen Şahenk, Niğde’de toprağa verildi.HAKKINDA YAZILANLAR

Ayhan Şahenk vefat etti
Hürriyet 2 Nisan 2001

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şahenk, tedavi gördüğü Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi’nde hayata veda etti.

1 Nisan 2001 tarihinde akşam 22.17 sularında yaşama veda eden Şahenk'in Metropolitan Hastanesi'ne kontrol amaçlı gittiği bildirildi. 72 yaşında vefat eden Şahenk'in cenazesi Çarşamba günü Niğde'de toprağa verildi.

Doğuş öksüz kaldı
Hürriyet 3 Nisan 2001

Türk iş dünyasının en önemli simalarından Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şahenk, tedavi gördüğü Metropolitan Florance Naghtingale Hastanesi'nde 72 yaşında yaşama veda etti.
Bir süre ABD'de bir bağışıklık sorunu nedeniyle tedavi gördükten sonra yurda dönen Şahenk, dün gece kontrol amacıyla gittiği İstanbul Metropolitan Florance Nightingale Hastanesi'nde fenalaştı. Derhal yoğun bakıma alınan Şahenk doktorların tüm çabalarına rağmen saat 22.15'te yaşama veda etti. 11 haziran 1929 yılında Niğde'de doğan Şahenk, Doğuş Holding'in temellerini, 13 mart 1950 tarihinde attı. Doğuş Holding, Ayhan Şahenk'in önderliğinde inşaat, bankacılık, iletişim, turizm, gıda ve otomotiv alanlarında önemli yatırımlar yaptı ve gelişen Türkiye'nin öncü gruplarından birisi oldu.
Kendi adına 1992 yılında bir vakıf ta kuran Şahenk hayır işlerini bu vakıfla kurumsallaştırdı. Vakıf bir çok yerleşim merkezinde okullar kurdu ve eğitim malzemesi yardımı yaptı. Şahenk'in isteğiyle vakıf, 1997 yılında ‘‘halk sağlığı programını’’ uygulamaya koydu. Bu çerçevede mobil sağlık araçlarıyla alt sosyo-ekonomik bölgelerde öğrenci ve halkın sağlık taramaları yapıldı. Vakıf ayrıca spor kültür sanat alanlarında öncü etkinlikler gerçekleştirdi.

Ayhan Şahenk Vakfı

Ayhan Şahenk, Tükiye'de topluma, spora ve çevreye yönelik yatırımlar da yaptı. Bu amaçla 5 Haziran 1992'de Ayhan Şahenk Vakfı kuruldu. Ayhan Şahenk Vakfı hizmetlerini eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat, bilimsel araştırma çevre ve doğal hayatın korunması olmak üzere geniş bir alanda sürdürdü. Vakfın çalışmalarında eğitim ve sağlık öncelikli ve ağırlıklı olarak yer aldı. 2000 yılı itibariyle, Ayhan Şahenk Vakfı'nın gerçekleştirdiği hizmetler ve çalışmalar, eğitimde Türkiye'nin bir çok il ve ilçesinde okul yapımı, bakım ve onarımı, araç-gereç, teknik malzeme katkısı yanısıra Niğde'de öğretmen lojmanları ve çeşitli eğitimdüzeylerinde burslar oldu. Sağlıkta, 1997 yılında uygulanmaya başlanan ‘Halk Sağlığı Programı’ çerçevesinde mobil sağlık araçları ile alt sosyo ekonomik yörelerdeki ilk öğretim öğrencilerinin ve bölge sakinlerinin yararlandığı muayene hizmetleri, resmi sağlık kuruluşlarına tıbbi cihaz ve malzeme yardımı yapıldı. Bu yardımlardan 110 binkişi yararlandı. Sporda, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Vakfı Kapalı Spor Salonu inşaa edildi. Kültür ve sanatta, ‘Kapadokya’ adlı bilimsel eserin türkçe ve ingilizce olarak basımı ve yayını gerçekleştirildi. Niğde'de Türkiye'nin en modern donanımlı kütüphanesi inşaa edildi. Çevrede, Marmaris'te yanarak yok olan orman alanlarının yeşillendirilmesi amacıyla bölgeye 250.000 ağaç dikimi gerçekleştirildi. Bunundışında çeşitlibilimsel toplantılara sponsorluklar üstlenildi.

Ayhan Şahenk'in oluşturduğu Doğuş Grubu

17 Haziran 1966 : Doğuş İnşaat ve Ticaret Ltd. Şirketi kuruldu.
1968 : Doğuş Yapı Sanayii A.Ş.'nin kurulması.
1975 : Doğuş Holding A.Ş. kuruldu.
1983 : Garanti Bankası'nın satın alınması.
1984 : Teknik Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.'nin kurulması.
1987 : Qatari ortaklığı ile Körfezbank'ın kurulması.
1989 : Garanti Sigorta A.Ş.'nin kurulması.
1990: Audi, Seat, Skoda, Porsche, Scania distribütörlüğü.
Garanti Finansal Kiralama A.Ş.'nin kurulması.
Aktif Finans Factoring Hizmetleri A.Ş.'nin satın alınması.
1991 : United Garanti Bank International'ın / Hollanda
Garanti Menkul Kıymetler'in kurulması.
Hotel Grand Azur'un / Marmaris/ hizmete açılması.
Sheraton Voyager Hotel'in / Antalya / satın alınması.
1992 : Garanti Hayat Sigorta A.Ş.'nin kurulması.
Genpar Otomotiv Ticaret A.Ş.'nin kurulması.
Club Aldiana'nın & Paradise Apart Hotel'in / Alanya/
1994 : İtalyan Barilla ile % 55 ile Filiz Gıda'ya ortaklığı.
1995 : Amerikan Lamb Weston Şirketi ile ortaklık.
1996 : Aktif Finansal Kiralama A.Ş.'nin satın alınması.
1997 : Osmanlı Bankası'nın satın alınması.
Doğuş Didim Marina İşletmesi kurulması.
Doğuş Motor Servis ve Ticaret A.Ş.'nin kurulması.
1998 : Erbak Uludağ Meşrubat ortaklığı.
Doğuş Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş.'nin kurulması.
Turgutreis Marina İşletmeleri'nin kurulması.
1999 : Hyatt Regency Hotel'in /İstanbul/ satın alınması.
Süpermarketler zinciri Tansaş'ın % 67'sinin satın alınması.
Doğuş Otomotiv Holding A.Ş.'nin kurulması.
Iksir Uluslararası Elektronik A.Ş.'nin kurulması.

ANMA MEVLİD ANMA MEVLİD ANMA

DOĞUŞ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI İŞADAMI AYHAN ŞAHENK İÇİN MEVLİT OKUTULDU!!
haberturk 15 Mayıs 2001

Ayhan Şahenk için ölümünün 40. günü dolayısıyla mevlit okutuldu. Şahenk ailesi tarafından Eyüp Sultan Camii`nde düzenlenen ve cami mevlithanları tarafından akşam namazının ardından okunan mevlite, Ayhan Şahenk`in eşi Deniz Şahenk, çocukları Ferit ve Filiz ile Doğuş Holding yöneticileri, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)