İsa Armağan
1978 Ağustos ayında gerçekleştirilen bir eylemin sanığı olduğu iddiasıyla yakalandı. 18 Ekim 1979'da Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce arkadaşı Mustafa Pehlivanoğlu ile birlikte ölüm cezasına çarptırıldı.

26 Temmuz 1980'de iki idam sanığı Mamak Özel Askeri Cezaevi'nden kaçtı. Firarilerden Mustafa Pehlivanoğlu bir süre sonra Kütahya'nın Çal ilçesinde ele geçirildi ve daha sonra idam edildi.

Ancak İsa Armağan bir süre Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde saklandıktan sonra izini kaybettirdi.

Polisin Armağan'ı Almanya'da aradığı günlerde Armağan, İran'da Rızaiye hapishanesinde yatıyordu. 1981 Ekim'inde İran sınırını izinsiz geçmek suçundan İran'da yakalanarak mahkum oldu. 3 ay süren bu mahkumiyeti tamamladıktan sonra İran makamlarınca sınırda Türk yetkililerine teslim edildi.

Ancak sınır polisi bu kişinin İsa Armağan olduğunu anlayamayınca serbest bıraktı. Bu kargaşa içinde yeniden İran'a döndü. Yine izinsiz giriş yapmak suçuyla yakalandı. 10 gün gözaltı cezasıyla cezalandırıldı.

İran'da hapishaneden çıktı. Uzun yıllar devrim muhafızlığı yaptı. Bilahare Almanya'ya geçti. Bu ülkede yakalandı (1992) ve Türkiye’ye iade edildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)