Madam Kalitea
Türk Sineması’nın ilk kadın oyuncusu


Türk Sineması’nın ilk 'vampı'


Aristea Kalinea1919 yılında Ahmet Fehmi'nin Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan uyarladığı Mürebbiye filmde oynadı. Türk kökenli bayan oyuncular o yıllarda tiyatro ve sinemada rol alamıyordu.

Bu nedenle mürebbiye rolü için Rum kökenli Madam Kalitea bulundu. Filmde işveli Fransız mürebbiyesi rolünde başarılı oldu. Filim işgal kuvvetlerince sansür edildi. Filmin Anadolu'ya yollanması engellendi.

Madam Kalitea sinemada ilk defa rol alarak arkadan gelen Matmazel Blanche, Rana Dilberyan, Eliza Binemeciyan, Anna Mariyeviç, Roza Felekyan, Liana Konsole, Madam Sarmatov ve Helena Artinova gibi oyunculara öncülük etti.

Madam Kalitea (Aristea Kalinea) 1917-1923 arası yedi filmde oynadı. 1919 yılında İstanbul'da çevrilen "Guverdada" filminin de başrol oyuncusudur.
HABER

İşgal Kuvvetleri Kumandanı Mürebbiye filnini yasakladı

Madam Kalitea, 1919 yılında Mürebbiye adlı bir filmde baştan çıkarıcı bir Fransız mürebbiyesi rolünü oynamıştır.

Filmin yapıldığı tarihte İstanbul işgal altındadır. İşgal Kuvvetleri Kumandanı Fransız Franchet d'Esperey, filmin gösterimini, baştan çıkarıcı mürebbiye Anjel'in bir Fransız kadınını temsil etmesi nedeniyle ve Anjel'in şahsında Fransız kadınlarının küçük düşürüldüğü gerekçesiyle yasaklamıştır.
Sevgilisini başka bir erkekle aldatan ve çocuk bakıcısı olarak çalıştığı konağın sahibi, aşçısı dahil herkesi baştan çıkaran genç bir Fransız kadını Anjel'in öyküsü anlatılan filmin, İstanbul'da gösterilmesi ve Anadolu'ya gönderilmesi kapsayan yasağa rağmen, film gizlice gösterildi ve büyük ilgi gördü.

Mürebbiye filmine uygulanan sansür, Türk sinemasının hem ahlaki hem de siyasi nitelikte olan ilk sansürüdür.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)