Murat Başaran ( 1967)
gazeteci, yazar21 Aralık 1967 tarihinde Sakarya'da doğdu. Babası Manisa/Akhisarlı. Adapazarı Donatım İlkokulu’nda eğitime başladı. 9 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. İstanbul'da Münevver Şefik Fergar ve Faik Reşit Unat İlkokulu, İnönü Ortaokulu ve Haydarpaşa E. M. Lisesi’nde devam etti. İ. Ü. İktisat Fakültesi Ekonometri Bölümü’nün 2. sınıfından, sonra da A. Ö. F. İktisat Fakültesi'nin yine 2. sınıfından ayrıldı.

Türkiye Gazetesi'nde başlayan meslek hayatı, muhabirlik, redaktörlük, kültür sanat yönetmenliği, köşe yazarlığı, haber müdürlüğü görevleriyle 17 yıl sürdü.

Bir ara TGRT haber dairesinde çalıştı. İstanbul'un ilk ciddi yerel kanalı İstanbul TV'nin kurucu kadrosu içinde yer aldı. Burada önce Program Müdürü ve daha sonra Haber Müdürü olarak görev yaptı.

Yazıları Zafer, Ufuk Çizgisi, Kardelen, Türk Edebiyatı ve Yemek Zevki dergilerinde yayınlandı.

Çeşitli reklam ajansları için metin yazarlığı da yapan Başaran, birçok belgesel ve tanıtım filmlerinin de senaryosunu kaleme aldı.

ESERLERİ:

Sevmek Ölmekle Başlar, Sonsuzluğa Biraz Daha, Ayrılık Yazıları, Kalbim Nerde Sanıyorsun, Tezgahın Üstünde İstanbul.
ESER-AYRINTI

Sevmek Ölmekle Başlar (1.Kitap)
Murat Başaran
Zafer Y.
İstanbul 1999

Sevmek Ölmekle Başlar, Murat Başaran'ın 1985'den itibaren Zafer Dergisi'nde yayınlanan yazılarından oluşuyor. Yazılarının ikinci bölümünü Sonsuzluğa Biraz Daha adıyla kitaplaştıran Murat Başaran, yazmaya bir süre ara verdi. Daha doğrusu yazılarının yayınlanmasına. Bu süre zarfında Sevmek Ölmekle Başlar yedi, Sonsuzluğa Biraz Daha iki baskı yaptı. Birbirinin devamı niteliğindeki bu iki kitabı okuyucularımızın arzusu üzerine birleştirdik.
ESER-AYRINTI

Kalbim Nerde Sanıyorsun?
Murat Başaran
Zafer Y. İstanbul 2001

Adını ne koyarsanız koyun...
Hatta bırakın isimsiz kalsın...
Bazan hikaye gibi... Bazan şiir gibi...
Bazan bağrı yanmış bir adamın haykırışı..
Belki sessiz konuşmalar kendi kendime...
Adını ne koyarsanız koyun...
Veya bırakın isimsiz kalsın...
...
Benim kelimelerim var...
Benim cümlelerim...
Paylaşmak istediğim...
İşte hepsi burada...
Yoksa;
"Kalbim nerde sanıyorsun?"
ESER-AYRINTI

Tezgahın Üstünde İstanbul
Murat Başaran
Timaş 2005

İstanbul’dan yolu geçmiş herkesin mutlaka bir İstanbul hatırası vardır. Ve bir İstanbul hatırası anlatılmaya başlandığında, herkes kulak kabartır. Paylaşılmaya değerdir İstanbul hatıraları. Uzun uzun anlatılmaya değerdir.

Murat Başaran son kitabı Tezgâhın Üstünde İstanbul'da kendi hatıralarını samimî ve şiirsel üslubuyla okuyucularla paylaşıyor.

Bizi İstanbul tarihinde böyle eşsiz bir seyahate çıkardığınız ve çok kıymetli hatıralarınızı, hayallerinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler Murat Başaran.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)