Ariel Şaron ( 1928)
İsrail Eski Başbakanı ve Savunma Bakanı


Likud Partisi Eski Genel Başkanı1928 yılında doğdu. Oduya 14 yaşında girdi. Ordu bünyesinde özel komando birliği kurarak ülke güvenliğinin korunmasında etkin görev üstlendi. Askerliğinin yanında Tel Aviv Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü. 1967’deki 6 Gün Savaşı’nda yer aldı. 1972’de ordudan ayrıldı. Aradan 1 yıl geçmeden 6 Ekim 1973’de, Mısır’ın tüm Sina Yarımadası’nı aldığı büyük zaferiyle sonuçlanan, İsrail’in en büyük dini bayramına denk gelen Yom Kippur Savaşı’nda orduya geri çağrıldı. Knesset’e 1973’te seçildi. 1 yıl sonra istifa ederek dönemin Başbakanı İzak Rabin’e güvenlik danışmanı oldu. Şubat 2001 tarihinde yapılan Başbakanlık seçimini rakibi Ehud Barak'a karşı yüzde 60'ı aşkın oyla kazandı. Ancak oranın bu seviyede olmasında katılım oranın düşüklüğü de önemli bir etken oldu. İsral seçimlerine seçmenlerin yüzde 40'ı katılmadı.

11 Ocak 2014 tarihinde öldü.HAKKINDA YAZILANLAR

Kasap İşgalin kitabını yazmış
Şaron kitabına uydurdu
Sabah 20 Nisan 2001

"Lübnan Kasabı" lakaplı İsrail Başbakanı Şaron, 12 yıllık hayalini gerçekleştirmek istiyor. Gazze Şeridi'ni işgal edeceğinin ilk sinyallerini 1989'da yazdığı kitapta verdi İsrail'in Gazze Şeridi'ni 24 saatliğine işgal etmesinin yankıları sürüyor. Dün sabah sona eren işgalin ardından İsrail'in Gazze Şeridi'nde bir güvenlik hattı oluşturma ihtimali belirdi. Çünkü bugün İsrail Başbakanı olan Ariel Şaron, 1982'de dönemin Savunma Bakanı'yken Güney Lübnan'a girip güvenlik hattı oluşturmuştu.

PERES: CEVAP VERDİK

Amerikalı gazeteciler de dün bu konuyu Gazze Şeridi'ni işgal eden ordu generaline sordu. General, ülke güvenliği için bölgede "geçici" bir hattın kurulduğunu kabul etti, hattın sürekli olmadığına dikkat çekti. Aynı konu hakkında soru İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres'e yöneltildi. Peres, İsrail halkına yapılan saldırılara cevap verildiğini belirtti, güvenlik hattı iddialarını yalanladı. Diplomatik çevreler ise Şaron'un Gazze'de güvenlik hattını oluşturmayı kafasına koyduğuna inanıyor. Delil olarak da Şaron'un 1989 yılında kaleme aldığı "Savaşçı" adlı biyografisi gösteriliyor.

Şaron kitapta Sderot (Gazze'deki Yahudi yerleşim merkezi) kentine saldırı olması durumunda bölgede bir güvenlik hattı oluşturulması gerektiğini anlatıyor. Siyasi gözlemciler, "Şaron 12 yıllık hayalini gerçekleştirmek istiyor. Güney Lübnan'da yaptığını bu kez Gazze'de yapmak istiyor" diye yorumladı. Şaron, 1982'de Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarını bombaladığı için "Lübnan Kasabı" olarak isim yaptı.

11 Ocak 2014 tarihinde öldü.
HABER

Ariel Şaron öldü
ntv 11 Ocak 2014

8 yıldır komada olan İsrail eski başbakanı Ariel Şaron hayatını kaybetti.

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.

Şaron, 4 Ocak 2006'da geçirdiği beyin kanamasının ardından komaya girmişti. Perşembe günü durumu kötüleşen Şaron'un, hayati organları artık işlev görmüyordu.

İlk olarak 2001'de başbakanlık koltuğuna oturan Şaron, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak. Çok sayıda liderin cenazeye katılmak için İsrail'e gitmesi bekleniyor. Şaron'un naaşının cenaze töreni öncesinde İsrail meclisinde katafalta konulması planlanıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)