Hasan Arat ( 1959)
işadamı1959 yılında Adana'da doğdu. Öğrenimini Adana Yeni Koleji, Haydarpaşa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı. İş hayatına, üniversite yıllarında Sultanhamam'da iplik ve kumaş pazarlayarak başladı. 1984 yılında Arat Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1987 yılında Arat Örme Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ni kurarak, tekstil piyasasına ilk adımını attı.

1986 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyesi 44 meslekdaşı ile beraber Yönetim Kurulu Üyesi olduğu GSD Dış Ticaret firmasını, 1993 yılında ise Türkmenistan'da Yönetim Kurulu 2. Başkanı olduğu joint-venture şirketi Edpa-Five Star'ı kurdu.

Arat Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (ITKIB), Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA), Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti kuruluşlarına da üye.

12 Şubat 1996 tarihinden sonra Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEIK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-AB İş Konseyleri Başkanlığı'nı yürütmeye başladı.

1990-1992 yılları arasında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı'nı üstlendi. 1992 yılında Uluslararası Giyim Sanayicileri Federasyonu (IAF) Yönetim Kurulu'na girdi ve Başkan Yardımcısı seçildi. Başkanlık görevini 10 Kasım 1995 tarihinden itibaren bir yıl süreyle üstlendi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)