Sırrı Yırcalı ( 1919)
işadamı, milletvekili


Ahmet Sırrı Yırcalı1919 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. İstanbul Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

1954-1960 yılları arasında Demokrat Parti'den iki dönem (10 ve 11. dönem) Balıkesir milletvekili seçildi.

BEST (Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş), Yersa Sentetik Sanayi, Balıkesir Yem Sanayii ve Mortaş Madenciliğin de aralarında bulunduğu çok sayıda şirketin yönetim kurulu başkanıydı. Balıkesir Sanayi Odası Başkanlığı yaptı.

2005 yılında İstanbul'de vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Sırrı Yırcalı toprağa verildi
30.05.2005

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat eden, Balıkesir'in 55 yıldır vergi rekortmeni işadamı ve eski milletvekili Ahmet Sırrı Yırcalı'nın (86) cenazesi, toprağa verildi.

BALIKESİR-Yırcalı için Paşa Camii'nde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir Valisi Atıl Üzelgün, Belediye Başkanı Sabri Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AK Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı İsmail Özgün, sanayiciler, işadamları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Sırrı Yırcalı'nın cenazesi, burada kılınan namazın ardından
Başçeşme Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.
AİLE

Sırrı Yırcalı, Milli Mücadele yıllarında Balıkesir Alacamescit Camii'nde direniş meşalesini yakarak silahlı mücadele kararı alan ve ''41 Bayrak Adam'' olarak anılan Kuvayı Milliyecilerden Yırcalızade Şükrü Efendi'nin oğludur.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)