Mıgırdıç Yanıkyan
Ermeni Terörist


Gurgen Mıgırdiç Yanikyan24 Aralık 1895 tarihinde Erzurum'da doğdu. Moskova Devlet Üniversitesi'nde mühendislik eğitimi aldı. İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya karşıtı Müttefik Devletlerin İran'da inşa ettiği demiryolunda denetçi olarak bulundu. 1946 yılında ABD'ye göç etti.

27 Ocak 1973 tarihinde Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir'i öldürdü.

27 Mart 1984 tarihinde Kaliforya'da öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Gurgen Mıgırdiç Yanikyan Hakkında
Ermeni Portreleri
Hüdavendigar Onur
Burak Yayınları İstanbul 2000

Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar’ı, California eyaletinin Santa Barbara şehrindeki Baltimore Oteli’nde kurşunlayarak öldürdü.

77 yaşındaki katil olan Mığırdıç Yanıkyan, cinayetten sonra olay yerinden kaçmadı. Otel müdürü Bartan Calp, Yanıkyan’ın Türk konsolosunu bilerek ve isteyerek öldürdüğünü itiraf ettiğini söyledi.

Mığırdıç Yanıkyan, bir Türk konsolosunun öldürülmesiyle Ermeni Meselesi’nin yeniden ortaya çıkacağını tasavvur ediyordu. Yanıkyan, ifadesinde, Erzurum’da doğduğunu, tehcir sırasında ailesini kaybettiğini söyledikten sonra Türklere düşman olduğunu belirtiyordu.

Yanıkyan, cinayetten önce uzun bir mektup yazarak Californiya’da neşredilen ‘California Courrier’ gazetesine gönderdi. Bu mektubun bazı kısımlarında Yanıkyan şöyle diyor; “Sizler bu mektubu okuduğunuz zaman ben yeni bir savaş tarzını tatbike koymuştu. Önden gidiyorum, bütün ermeniler peşimden gelsin. Bunu yapacaklarına eminim. Çağımız gösteriyor ki, artık netice almanın tek yolu şiddet hareketlerinden geçiyor. Ermeniler’in uzun uykularından uyanmalarının ve kaba Türkler’den onların anlıyacağı dille konuşarak haklarını almalarının vakti geldi. Türk hükümeti ile bu dünyada hiçbir millet münasebet kuramamalı. Türk hükümetinin temsilcisi sıfatıyla dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bütün kişiler yok edilmeli”

Mıgırdıç Yanıkyan’ın duruşmasına civar şehirlerden otobüsler dolusu ermeni gelerek Yanıkyan’ı esas duruşta selamlamışlardı. Yanıkyan’ın avukatları da, bu hadisede tarihin suçlu olduğunu, Yanıkyan’ın cezai ehliyeti olmadığını, onun ermeni kavminin iftiharla anacağı bir insan olduğunu belirterek tahliyesini istediler. Neticede, Mehmet Baydar ile Bahadır Demir’in katili Mıgırdıç Yanıkyan müebbet hapse mahkum oldu.

Bahadır Demir'in annesi Neşide Kerem Demir, oğlunun ölümünden bir süre sonra yazdığı "Türkiye'de Ermeni Meselesi-Bir Şehit Anasına Tarihin Söyledikleri" adlı eserinin önsözünde şöyle diyor; "Ben, tek evladı Ermeni kurşunuyla ölen Los Angeles Başkonsolos Muavini Bahadır Demir'in annesiyim. Genç, masum ve günahsız oğlumu Mığırdıç Yanıkyan isimli Ermeni, Santa Barbara Baltimoe Oteli'ne bir iş için davet ederek Başkonsolos Mehmet Baydar'la aynı zamanda öldürmüştür. O günden bugüne vahşi cinayetin sırf Türk oldukları için iki gence sıkılan kurşunların arkasında yatan çeşitli sebeplerin, bilhassa siyasi menfaatlerin, zümre ihtiraslarını, ırkçı kin ve kışkırtmaların köklerine inmek maksadıyla şu küçük kitabı kaleme almış bulunuyorum."

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)