Ekrem Özdamar ( 1956)
Gençlik yıllarında atletizmin yüksek atlama dalında Türkiye’ye çok sayıda altın madalya kazandırdı.1978 Helsinki Dünya Oyunları birincisi,1978 Selanik Balkan Şampiyonu ve 1980 Belgrad Avrupa İkincisi gibi başlıca derecelerinin yanında çok sayıda uluslar arası müsabakada kürsünün basamaklarına çıktı…Aynı zamanda bu dalda 28 yıldır kırılamayan bir rekorun sahibi…

1979 yılında Gazi Üniversitesi’ni bitiren Ekrem Özdamar sırasıyla ;
1979-1983 Gençlik Ve Spor Genel Müdürlüğü’nde İstanbul İl Spor Md. Yardımcısı olarak çalıştı.
1983-1992 yılları arasında ilk olarak gazeteciliğin sayfa sekreterliği, kamera gibi teknik bölümlerinde , daha sonra haber merkezinde yurt içi yurt dışı mobil muhabir olarak çalıştı. Ardından Türkiye Gazetesi’nde spor müdürlüğü yaptı.
1992 yılında TGRT Tv nin kurulum aşamasında yer aldı ve spor bölümünü kurdu. Yıllarca Tele Maç, Spor Tele, Amatörlerin Dünyası, 12.Adam,
Santra, Futbol Ekstra gibi spor programlarının yapım yönetimini ve sunuculuğunu yürüttü.
1996 da İngiltere ‘de ( Londra ) film ve program yapım teknikleriyle ilgili kursu sertifika başarısı ve proje çalışmasıyla bitirdi.

1997-1998 ROTA adıyla, sokaktan tarihi ve gündemi yakalayan, uzman görüşler ve görüntülerle Türkiye’nin etrafında olup bitenleri yorumlayarak ekrana yansıtan televizyon programının yapım&yönetim ve sunuculuğunu yürüttü.

Spor Programcılığı’nda bir çok spor programına imza atmasının yanında, Spor Magazin formatını TELEKRİTİK adıyla bir ilk olarak ekrana kazandırdı. Daha sonra Magazin Rüzgarı, ve Anadolu Magazin programlarını ekranlara taşıdı.( bu program Tele kritik ve Anadolu Magazin olarak 13 yıl başarıyla yayında kaldı. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Halk Bilim Dalı Ödülü’nü aldı.)

1998-2006 Ekrem Özdamar Spor Müdürlüğü’yle birlikte, bir çok programın özgün proje tasarımcısı olarak geliştirilmesinde yapımcı kimliğiyle yer aldı.. Yaşanmış gerçek olayları, bu kadar da olmaz dedirten ; Öldü Ve Dirildi gibi, 5 Yılda 5 Şehir 5 Koca Değiştirdi , Töreden Kaçış gibi…Kuma Hikayeleri gibi.. aile yaşam kesitlerini canlandırma filmleri ile (senaryo ve yapım) seyirciye sundu. Akabinde ” Kadının Sesi ” adıyla TGRT’ de bu olayların daha geniş işlenmesini önerdi. Bu format bütün kanallarda kabul gördü…
Türkiye’de ilk defa TÜRKÜ FİLMİ formatının yapımını başlattı.. Bu yapım düşük bütçelerle canlandırma filmleri olmasına rağmen TGRT ekranlarında çok iyi reytingler aldı.

Aynı yıllarda 6. His Filmleri de Ekrem Özdamar’ ın yapımları arasında yer aldı. “Etme bulma dünyası” formatında yaşam hikayeleri 70 dakikalık filmler halinde ve başarılı reytinglerle ekrana taşıdı.
2006 yılı sonuna kadar TGRT Tv Spor Müdürlüğü görevini yürüten Ekrem Özdamar halen yapım yönetim çalışmalarına devam ediyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)