Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mehdi Zana

Diyarbakır Eski Belediye Başkanı


Leyla Zana'nın Eşi1940 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. 1963'te Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) katıldı. İki yıl sonra TİP Silvan ilçe Başkanı oldu.

1978 Yerel Seçimleri'nde Diyarbakır Belediye Başkanlığı'na bağımsız olarak seçildi.

Kesintili olarak toplam 16 yıl cezaevinde yattı. Yaklaşık sekiz yıl İsveç'te yaşadı. 15 Ekim 2004 tarihinde Türkiye'ye döndü. Leyla Zana'nın eşi.

ESERLERİ:

1.Zelal Yeniden Doğuş
2.Sevgili Leyla
3.Vahşetin Günlüğü
ESER-AYRINTI

Zelal Yeniden Doğuş
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

"Mehdi Zana'yı 1967 yılından beri, daha doğrusu Doğu Mitingleri günlerinden bu yana tanıyorum....Mehdi, tanıdığım günden beri bende hep bir volkan izlenimi bıraktı. Bir volkan gibi son derece dinamik, devamlı hareket halindeydi. Otururken bile kıpır kıpırdı... Mehdi'nin çok yoğun ajitasyon gücü vardı. Hitabetli coşkulu, hareketli ve düzgündü....12 Mart döneminde, Mehdi'yle Diyarbakır Cezaevi'nde beraberdik. 12 Eylül döneminde, ayrı ayrı cezaevlerinde tutulduk. 1990'lı yılların ortalarında yine cezaevinde beraberiz...." - Dr. İsmail Beşikçi -ESER-AYRINTI

Sevgili Leyla
Uzun Bir Sürgündü O Gece
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

Bugün benim açlığımın 17'si, diğer arkadaşlarımınsa 32. günü. Yani 2 Ağustos'u 3'e bağlayan gecenin saat 01.00'indeyiz. Yatağımdan yorgun ve bitkin bir şekilde kaldırıldım. Vücudum da öyle bir ağırlaşmış ki!.. Açlığın ölüm sınırına vardığı, insanların büyük ölçüde takatten düştüğü bir sıra da bir nakil, ya da diğer adıyla sürgün nasıl olacak diye düşünüyorum.

Sanırım herkesin gözlerinde bu soru var. Arkadaşlarla göz göze geldiğimizde bunu daha açık görüyorum. Evet, nereye ve nasıl?..
ESER-AYRINTI

Vahşetin Günlüğü
Diyarbakır Zindanlarından
Mehdi Zana
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi

"'Vahşetin Günlüğü' bir tanıklık. Toplama kamplarında ve zindanlarda direnmenin en önemli amaçlarından biri, insanı ayakta tutan temel dürtü, bir gün tanıklık etmek olmuştur. Diyarbakır zindanlarında yaşananlar, insanlığın en utanç verici sayfalarından biri. Yaşamak, ayakta kalmak ve tanıklık etmek. Direnmenin farklı boyutları. İnsanlık onurunu aşağılamak, en iğrenç biçimde
çiğnemek çabası karşısında insanın yücelişi... Nazilerin Auschwitz, Dachau, Treblinka ve diğer cehennem kampları gibi, insanlık Diyarbakır'dan da direniş içinde yücelerek, arınarak, insanlık dışı uygulamaları yapanları ise en aşağı, zavallı, sefil ve acınacak bir duruma sokarak çıktı."HABER

Mehdi Zana: Kürtlerin asıl dini Zerdüştlük
Zaman 03.04.2007

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana, yine çok tartışılacak bir iddia ortaya attı. Kürtlerin 'kılıç zoruyla ve yanlışlıkla' Müslüman olduğunu savunan Zana, asıl dinlerinin ise Zerdüştlük olduğunu söyledi.

Zana, geçtiğimiz ay Tempo Dergisi'ne verdiği mülakatta, "Kürtler İslamiyet'i kabul ettiklerinde kaybetti." ifadelerini kullanmıştı. Kürt aydınlardan gelen tepki üzerine yanlış anlaşıldığını savunarak, kökeninin Silvan şeyhlerine dayandığını belirtmiş ve "Ben de Müslüman'ım." açıklamasını yapmıştı.
Mehdi Zana, Aksiyon Dergisi'ne ilginç değerlendirmeler yaptı. Sümerlerin Kürt olduğunu ileri süren Zana, Türklerin Anadolu'ya girişinin Kürtlerin yardımı ile gerçekleştiğini savundu: "Kürtler, Selçuklulara yardım olsun diye 14 bin askeri Türk ordusuna veriyor. Bunlar birlikte savaşıp Malazgirt'te kazanıyor." Zana, Kürtlerin nasıl Müslüman olduğunu ise şöyle anlattı: "Kürtler yanlışlıkla Müslüman oldu. Kılıçla, tüfekle üstümüze geldiler, 'kelime-i şehadet getir' dediler, dedelerimiz de şehadet getirerek Müslüman oldular." Kürtlerin asıl dininin Zerdüştlük olduğunu ifade eden Mehdi Zana, sonradan Yezidi, Yahudi, Keldani ve Hıristiyanlığı kabul edenlerin olduğunu kaydetti. Zana'ya göre, İslamiyet'ten sonra zorla Müslüman yapıldıkları için şu anda en fazla Müslüman Kürt var.
Zerdüştlük, İranlı Zerdüşt tarafından kurulan tek tanrılı bir inanç sistemi. Ateşe tapıyorlar. İçinde sürekli ateş yanan tapınakları var. Kutsal kitapları, hikmet ve bilgi anlamına gelen Avesta.
HABER

Mehdi Zana, İsveç'ten geldi
Gülden AYDIN
Hürriyet 28 Ağustos 2013

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana (74) kimseler duymadan İsveç’ten Diyarbakır’a geldi. Doğup büyüdüğü, siyaset yaptığı ve 16 yıl hapis yattığı memleketine geldiğini kimse bilmiyor henüz. BDP yöneticileri, Belediye Başkanı Osman Baydemir, hatta kardeşleri bile... Süreç için “Hassas”, Leyla Zana ile boşanmaları için ise “Spekülasyon” diyor.

SOSYALİST Kürt aydını, siyasetçi ve eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana (74), kimseye haber vermeden, yedi yıldır sürgün yaşadığı İsveç’ten Diyarbakır’a geldi. Doğup büyüdüğü, siyaset yaptığı ve uğruna 16 yıl hapis yattığı memleketinde, geldiğini kimse bilmiyor henüz. BDP yöneticileri, Belediye Başkanı Osman Baydemir, hatta kardeşleri bile... Mehdi Zana’nın demokratik açılım süreciyle birlikte ülkeye dönmesi çok anlamlıydı. Sohbet talebimizi kırmadı ve Diyarbakır’ın tarihi Hasan Paşa Hanı’nda buluştuk. Tanıyanlar, “Xalo Hehdi” (Mehdi Dayı) diyerek sarılıyor. Süreç hakkında konuşmayı ‘erken’ buluyor, Diyarbakır ve Batman’ın ilçelerini, köylerini dolaştıktan sonra fikir belirteceğini söylüyor. Zana neşeli, esprili. Ancak Diyarbakır Cezaevi’nde hayatını kaybeden arkadaşları Hayri, Kemal ve Ali Çiçek’i anlatırken gözyaşlarını tutamıyor. Eşi Leyla Zana ile boşanma söylentilerine ise ‘Spekülasyon’ diyor.

İSVEÇLİ KÜRT

- Ülke dışından geldim. Üç gün de kalabilirim, üç ay da, hep de... Halkı dinlemem lazım. Halkım ne istiyorsa onun peşindeyim. Süreç hassas. Halk adına konuşmam doğru değil. Dolaşayım, dinleyeyim, ne olup bitiyor, ne düşünüyorlar; bilmem lazım.

- İsveç’te yaşayan İsveç vatandaşıyım artık. Yarı İsveçli, yarı Kürt’üm. 1997’de Diyarbakır Cezaevi’nden çıktığımda Fransa beni ‘terörist’ diye kabul etmedi. İsveç de başlangıçta
istekli değildi. 2004’te Türkiye’ye geldim. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Bursa’da hakkımda sayısını bilmediğim kadar çok dava vardı. Yurtdışına çıkmam da yasaktı. 2006’da bir şekilde çıktım ve şimdi döndüm. Cezaevinde yazdığım şiirdeki gibi: Bu bedellerle kurulacak güzel yarınlar.

CELP GELMEMİŞ

- Türkiye’ye gelmeye karar verdim, denedim. Avukatım dört-beş yıldır celp gelmediğini söyledi. ‘Giriş yasağın kalkmış olmalı’ dedi, geldim. Havaalanında bir engelle karşılaşmadım. Sağ olsunlar, demek kaldırmışlar.

- Ülkemden ayrıyken Leyla ile Belçika’da buluştuk. Önceleri cezaevindeydim sonra da yurtdışı... Oğlan (Ronay) da Belçika’da okuyor zaten. Boşanma söylentileri spekülasyon. Bu spekülasyon çözüm sürecine de, Leyla’nın siyasi kimliğine de çok zarar verir. Zaten Leyla ile evimizde kalıyorum.”


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com