Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Veli Şirin ( 1952)

eğitimci, tarihçi-yazar


İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumları Genel Müdürü1952 yılında Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinin Yavaşlar köyünde doğdu.
İlkokulu Yavaşlar köyünde okudu. Eskişehir Yunusemre İlköğretmen Okulu sınavlarını kazanarak, adı geçen okula girdi. 1969 yılında Yunusemre İlköğretmen Okulu son sınıfında Yüksek Öğretmen okulu sınavlarını kazandı. Önce İzmir Yüksek Öğretmen Okulu'na kaydoldu. Bir yıl sonra da İstanbul Yüksek Öğretmen Okuluna geçti.

Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne girdi. Öğrenciliği sırasında basın-yayın alanında çalışmalar yaptı. Mezuniyetini takiben 2 yıl bu çalışmalarını sürdürdü. 1977 yılından itibaren öğretmenliğe geçti.

İstanbul Bakırköy Ticaret Lisesi'nde öğretmenliğe başladı. Üsküdar Cumhuriyet Lisesi'nde devam etti. Bu okulun müdür yardımcılığı görevine atandı. 1982 yılında Üsküdar Örnek Lisesi, l984 yılında da Üsküdar Ticaret Lisesi tarih öğretmenliğine tayin edildi.

1986 yılında Özel Erenköy Güneş Lisesi'ne geçti. 1989 yılında bu okulun müdürlüğüne getirildi. Okulun 2001 tarihinde kapanışına kadar çalıştı.

1998 yılında Güneş Lisesi'nin FMV Işık Liseleri bünyesine katılmasıyla bu kurumlarda görev aldı. Kapanış sürecine giren Güneş Lisesi müdürlüğüyle birlikte, Işık Liseleri Genel Müdürlüğü idarî kısmında çalıştı.

2001 yılı Ekim ayında, Üsküdar Remzi Bayraktar Ticaret Meslek Lisesi tarih öğretmenliğine atandı. 2006 yılı Temmuz ayında emekli oldu. İlim ve Fazilet Vakfı Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğüne atandı.

Mesleki Kariyeri:
İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ile birlikte İ.Ü.Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Aynı fakültede yüksek lisans yaptı. Doktora çalışmalarını sürdürmektedir. 1998 yılında Tarih ve Tabiat Vakfı kurucu heyetinde bulundu. Bu tarihten 2006 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığını sürdürdü. Bu görevi sırasında bir çok ilmî tarih eserinin editörlüğünü yaptı. Milli ve milletlerarası toplantılar düzenlendi.

1971 yılında Yüksek Öğretmen Okulu'ndaki arkadaşları ile Pınar kültür ve sanat dergisini çıkardı. 10 yıla yakın Pınar dergisi kadrosunda yer aldı. Bayrak Gazetesi, Türk Edebiyatı, Boğaziçi, Altınoluk, Panel, Umran, Yarınlar İçin Düşünce, Türkiye Yazarlar Birliği Yıllığı, Tarih Bilinci Dergisi gibi çeşitli yayın organlarında aralıklarla yazıları yayınlandı.

1986 yılında Lise Tarih-III ders kitabını hazırladı. 1987-1988'de Lise Tarih-I ve Lise Tarih-II kitaplarını da hazırlayıp yayınladı. Ders kitaplarını, 1993–1994 yıllarında ders geçme ve kredili sisteme göre yeniledi. Ders kitapları 2000 yılına kadar liselerde okutuldu.

1996 yılında “Anahatları ile Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi” ve yine aynı yıl arasında “Açıklamalı Tarih Atlası” basıldı. 2001'de “Asakir-i Mansure Ordusu ve Seraskerlik” isimli eseri tarafından yayınlandı.


ESERLERİ:

1.Asakir-i Mansure-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik / Tarih ve Tabiat Vakfı (Tatav)
2.Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi/ Marifet Yayınları
3.Tarih Yazıları/ Biyografi Net Yayıncılık
4.Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Avrupa Tarihi/ Biyografi Net Yayıncılık
5.Tarih Atlası / Açıklamalı / Özyürek yayınları
6.Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi/Uyanış Yayınevi
7."Tarihten Yaprak Yaprak" Pınar Yazıları/ Biyografi Net Yayıncılık
8.İlköğretim Eğitim Seti-2 (6-7-8) Sınıflar İçin
9.Lise Tarih-I
10.Lise Tarih-II
11.Lise Tarih-III


ESER-AYRINTI

"Tarihten Yaprak Yaprak" Pınar Yazıları
Veli Şirin
Biyografi Net Yayınları
İstanbul 2010

Belki de benim hayatımın en önemli dönemeçlerinden biri bu üç kelimeden ibaret sözlerdi. Çünkü bu sözleri yazdığım andan itibaren kendime bir yol açmıştım:

Hâlâ aynı mecrada devam ediyoruz.
1972 yılında Çapa Yüksek Öğretmen Okulunda Gazi Altun, İsmail Kaya (Merhum), Şefik Dursun, Muzaffer Tetik, Mehmet Menteşoğlu, Bayram Erdem, İdris Turan İlter, Hikmet Şimşek (merhum), Mehmet Ali Taşçı (merhum), Halil Bayrakçı ve diğer onlarca ağabey ve arkadaşım ile birlikte çıkarmaya başladığımız PINAR Kültür ve Sanat Dergisi'nde benim yazılarımın başlığı: "Tarihten Yaprak Yaprak" idi.
ESER-AYRINTI

Tarih Yazıları
Veli Şirin
Biyografi Net Yayınları
İstanbul 2010

1986 yılı eylül ayında okullar açıldığı zaman, Veli Şirin’in lise 3. sınıflar için tarih ders kitabı kitapçılarda hazırdı. Bir yıl sonra lise 1. ve 2. sınıflar içinde ders kitapları hazırladım.
Ben böylece Türkiye’de lise tarih ders kitapları yazarı oldum. Kitaplarım uzun yıllar okutuldu. Şimdilerde, liselerde benim kitaplarımı okuyan öğrenciler üzerindeki etkilerimi görüyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Sözgelimi benim öne sürdüğüm tarihi yorumlara çeşitli eserlerde, altını çizdiğim tarihi isimlere yeni nesillerin isimlerinde ve ortaya koymaya çalıştığım özgün fikirlere çeşitli yazılarda şahit oluyorum.

Ders kitaplarım basılmış ve kitap olarak yerini almıştı. Ne var ki, benim çeşitli dergilerde yazdığım pek çok yazım da vardı ve onlar dergi sayfalarında kalmıştı. Bunlarında toplanıp iki kapak arasında bir kitap olması ve okuyucuların istifadesine sunulması lazımdı. Bu iş nasıl olacaktı? Kıymetli yazar arkadaşım Mahmut Çetin ile yayıncı Ahmet Bilgehan Arıkan bu meseleyi çözdüler. Onlara teşekkür ediyor ve kıymetli okuyucularıma hürmetle takdim ediyorum.


HAKKINDA YAZILANLAR

Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi
Mustafa Çağrı
Okumuş Adam s.2 Ocak 2001

Türkiye’de hepimizi etkisi altına alan bir tarih anlayışı vardır.Bu tarih anlayışı ana çerçevesi bizim millet ve devlet olarak sürekli komplolara kurban gittiğimiz varsayımına dayanır.Bu varsayım o kadar ileri boyutlara ulaşmıştır ki, hemen her açıdan perişan olduğumuz, imparatorluğumuzun parçalanmak zorunda kaldığı Birinci Dünya Savaşı’nı bile ders kitaplarında aslında bizim yenilmediğimiz, müttefikimiz Almanya yenildiği için bizim de yenilmiş sayıldığımız ileri sürülür.

Aslında yenilginin algılanamaması, yenilgiden daha beter sonuçlar doğurur. İmparatorluğu perişan eden büyük yenilginin mimarları bir de Ermeniler’in saldırısına uğrayınca hepten aklanma mekanizması işletilmiştir. İttihadçılar bu şekilde masumiyetini tescil ettikten sonra bir suçlu bulmak gerekmiştir. O da İttihadçılar’dan sonra işgal İstanbul’unda iktidara gelen ve Batı ülkelerinin zafer şartlarını imzalamaktan başka çaresi olmayan Hürriyet ve İtilaf Fırkası ve o dönemin padişahı Sultan Vahdettin oluvermiştir.Bu görüş gibi zıddı olan ve yabancılaşmayı Cumhuriyet’le başlatan görüş de yanlıştır. Ve dahası birbirine zıt gibi görünen bu yapay tarih anlayışları birbirini besleyerek yaşarlar. Tarihçi Veli Şirin’in kaleme aldığı Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi, Türk tarihini bir bütün olarak gören bir anlayışın ürünü olarak ortaya çıkıyor.

Genel yanlış tarih anlayışlarımızdan biri de toplumsal olayları gözardı ederek padişahları başarılı veya başarısız şeklinde ifade etmemizdir. Bu anlayışın çuvalladığı en açık dönem öncesi ve sonrasıyla Tanzimat dönemi olmuştur.Dış politikada İngiliz Ticaret Sözleşmesi dayatmasını ve Rus Yayılmacılığını, içerde Mısır Meselesi ve toprak ağalarının nüfuzu meselesini görmeden, mali yapımızı ihmal ederek her şeyi padişahların dirayetine bağlayan görüşler bugünkü anti-demokratik temayülleri de beslemektedir.

Tarih bir hesaplaşma ve zihinsel hazlara ulaşma alanı değil, geleceği inşa etme muradındaki aydınlar için bir muhasebe labaratuvarıdır. Bu cümlede iki kelimenin altını çizmek istiyoruz o kelimeler de ‘hesaplaşma’ ile ‘muhasebe’ kelimeleridir.Bir tercih yapmak zorundayız.Bu aynı zamanda günümüzü de kavrayacak bir bakış olacak.İşte Veli Şirin’in hazırladığı Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi, çatışmacı tarih anlayışlarından analitik tarih anlayışına geçmek isteyenler için temel bir kaynak kitap özelliği taşıyor.
ESER-AYRINTI

Tarih Yazıları
Veli Şirin
Biyografi Net Yayınları
İstanbul 2010

1986 yılı eylül ayında okullar açıldığı zaman, Veli Şirin’in lise 3. sınıflar için tarih ders kitabı kitapçılarda hazırdı. Bir yıl sonra lise 1. ve 2. sınıflar içinde ders kitapları hazırladım.
Ben böylece Türkiye’de lise tarih ders kitapları yazarı oldum. Kitaplarım uzun yıllar okutuldu. Şimdilerde, liselerde benim kitaplarımı okuyan öğrenciler üzerindeki etkilerimi görüyorum ve bundan mutluluk duyuyorum. Sözgelimi benim öne sürdüğüm tarihi yorumlara çeşitli eserlerde, altını çizdiğim tarihi isimlere yeni nesillerin isimlerinde ve ortaya koymaya çalıştığım özgün fikirlere çeşitli yazılarda şahit oluyorum.

Ders kitaplarım basılmış ve kitap olarak yerini almıştı. Ne var ki, benim çeşitli dergilerde yazdığım pek çok yazım da vardı ve onlar dergi sayfalarında kalmıştı. Bunlarında toplanıp iki kapak arasında bir kitap olması ve okuyucuların istifadesine sunulması lazımdı. Bu iş nasıl olacaktı? Kıymetli yazar arkadaşım Mahmut Çetin ile yayıncı Ahmet Bilgehan Arıkan bu meseleyi çözdüler. Onlara teşekkür ediyor ve kıymetli okuyucularıma hürmetle takdim ediyorum.
ESER-AYRINTI

Siyasi ve Kültürel Avrupa Tarihi
Veli Şirin
Biyografi Net Yayıncılık

Veli Şirin, Siyasi ve Kültürel Avrupa Tarihi'nin önsözünde, meseleye yaklaşımını, "Avrupa Tarihini Bilmeliyiz?" sorusunu cevaplayarak açıklıyor.

Türk Milleti olarak Avrupa tarihini yeterince biliyor muyuz? Bu soruya verilebilecek cevap herhalde “evet” değildir. Hâlbuki yaklaşık bin yıldır onlarla bazen savaş ve bazen barış içinde birlikte yaşıyoruz. 18. yüzyıl sonlarından itibaren ise, onların yoğun etkileri altında bulunuyoruz. Son yarım asırdır da (1960’dan günümüze doğru) beş milyon civarında vatandaşımız Avrupa ülkelerinde çalışmakta ve yaşamaktadırlar. Diğer taraftan yine yarım asırdır AB (Avrupa Birliği)’ne dâhil olmak için uğraşmaktayız. İşte bu bakımdan Avrupa tarihini (diğer adı ile “Batı” tarihini) en azından ana hatları ile bilmemiz gerekmektedir.

Bu konuda Avrupa tarihinin çeşitli yönlerini geniş olarak anlatan akademik veya popüler pek çok kitap bulunmasına rağmen, bir defada okunabilecek ve toplu bir bilgi kazandıracak eserlerin azlığı dikkatimi çekmekteydi. Bu konuda ne yapabilirim diye düşündüm. Yıllar içinde yaptığım çalışmaları, en kısa bir şekilde ve olabildiğince objektif (yorumsuz ve tarafsız) olarak okuyucuya sunmak istedim. Sade ve anlaşılır bir üslup kullandım. Bu küçük eseri okuyanlar, genel çerçeveyi ve kronolojiyi kavradıktan sonra, isterlerse ilgilendikleri alanlarda derinleşebilirler.

Faydalı olabilirsem ne mutlu bana. Elbette her zaman gayret bizden, yardım Allah’tandır.

Üsküdar, 30 Aralık 2010
Veli Şirin
Tarihçi - Yazar
ESER-AYRINTI

SİYASİ VE KÜLTÜREL AVRUPA TARİHİ
Veli Şirin
BİYOGRAFİ.NET YAYINCILIK
Genel Yayın Yönetmeni: Mahmut ÇETİN
Genel Yayın Danışmanı: Ömer Ziya BELVİRANLI
Halkla İlişkiler: Abdurrahman DEMİR
Sayfa Düzeni: Ahmet Bilgehan ARIKAN
Tanıtım: Selman Onur, Mustafa Çağrı
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Yayıncı Sertifika Numarası:
0108-34-009944
Milletlerarası Neşriyat Numarası - ISBN
978-605-89304-5-2
Baskı Tarihi: Ocak 2011

BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
E-Posta: [email protected]
www.biyografi.netHABER

Pınar Yazıları'nın 2. Baskısı çıktı

Veli Şirin'in yazdığı Pınar Yazıları kitabının 2. Baskısı yayınlandı.

Biyografi Net Yayınları tarafından neşredilen Pınar Yazıları, özellikle medeniyet eksenli bakış açısıyla günümüze ışık tutuyor. Eser, yazarın Pınar dergisinde yazılarından oluşuyor.
HABER

Veli Şirin yazdı: Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi
1 Ocak 2016

Veli Şirin'in yazdığı Ana Hatlarıyla Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi adlı kitap, Uyanış Yayınevi tarafından neşredildi.

"Ana hatlarıyla Siyasî ve Kültürel Osmanlı Tarihi" isimli bu eserin yazarı bir tarih öğretmenidir, bunun içindir ki, eserin en önemli özelliği "öğretici/pedagojik" olmasıdır. Yıllardır bir tarih öğretmeni olarak zihnimi meşgul eden düşünce şu idi: İsteyen herkesin, kolayca okuyup, öğrenebileceği bir Osmanlı Tarihi hazırlamak.. Çünkü ülkemizde basın-yayın alanında çalışandan, televizyon programcısına; tüccarından, sanayicisine, mühendisine, orta öğrenim kuşağından, üniversite öğrencilerine ve nihayet siyaset erbabından milletvekillerine kadar.. Velhasıl toplumun her kesiminde, herkesin en kolay konuştuğu, bildiğini zannettiği, tartıştığı konuların başında tarih ve özellikle de Osmanlı Tarihi gelmektedir. Ne var ki, bu konudaki eserler de; onlarca cilt halinde ve akademik kaygılarla, ancak erbabının anlayabileceği bir vaziyette bulunmaktadır. Toplumun çoğunluğunun; kolayca okuyup, anlayıp ve bitirebileceği hacimde, dipnotlarla ve akademik kaygılarla karmaşıklığa boğulmamış bir Osmanlı Tarihine ihtiyaç bulunmaktadır.

İşte bu sebeplerden dolayı, liselere tarih kitabı hazırlayan, yani pedagojik/öğretici yanı ağır basan tarih yazarlığı olan bir yazar olarak bu eseri hazırladım ve siz değerli okuyucularıma sundum.

UYANIŞ YAYINEVİ

Ticarethane Sokak Tevfik Kuşoğlu Hanı 41-14 Sultanahmet-İSTANBUL
Tel: 0212 527 29 49 Belgegeçer: 0212 527 58 87
E-posta: [email protected]
E-posta: [email protected]
İnternet Adresi: www.uyanis.com.tr


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com