Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Abdurrahim Karakoç ( 1932)

şair, yazar1932 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra köyünde bir süre marangozluk yaptı. Daha sonra belediyede muhasebeci olarak çalıştı. Vakit gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Günümüz âşık tarzı şiirin büyük ustalarındandır. Şiirleri değişik gazete ve dergilerde yayınlandı. 7 Haziran 2012 tarihinde Ankara'da vefat etti.

ESERLERİ:
Hasan'a Mektuplar, El Kulakta, Vur Emri, Kan Yazısı, Bütün Şiirleri, Suları Islatamadım, Dosta Doğru ve Gökçekimi.TÜRK EDEBİYATI'NDA KLASİKLEŞEN BİR ŞİİRİ

MİHRİBAN
Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamışlar, çözülmüyor Mihriban.
Ayrılıktan zor belleme ölümü,
Görmeyince sezilmiyor Mihriban.

Yâr, deyince kalem elden düşüyor;
Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor
Lâmbamda titreyen alev üşüyor
Aşk, kâğıda yazılmıyor Mihriban.

Önce naz, sonra söz ve sonra hile..
Sevilen seveni düşürür dile
Seneler, asırlar, değişse bile,
Eski töre bozulmuyor Mihriban.

Tabiplerde ilâç yoktur yarama;
Aşk deyince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama,
Aşka hudut çizilmiyor Mihriban.

Boşa bağlanmamış bülbül, gülüne;
Kar koysa köz olur aşkın külüne...
Şaştım kara bahtın tahammülüne;
Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban.

Tarife sığmıyor aşkın anlamı;
Ancak çeken bilir bu derdi, gamı
Bir kör düğüm baştan sona tamamı;
Çözemedim, çözülmüyor Mihriban.
HABER

Abdürrahim Karakoç, yoğun bakımda
21.04.2012

Şair ve yazar Abdürrahim Karakoç, ciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Abdürrahim Karakoç'un oğlu Türk İslam Karakoç, yaptığı açıklamada, 80 yaşındaki babasının, ciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle bir süre Konya'da tedavi gördüğünü söyledi.

Tedavinin ardından tetkik için tekrar Konya'ya götürdüklerinde doktorlarının ''vücudunun iyi tepki verdiğini'' söylediğini anlatan Karakoç, ancak tedavinin 5-6 ay süreceği ve yine enfeksiyon kapmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunduklarını dile getirdi.

Bunun üzerine Ankara'ya döndüklerini ifade eden Karakoç, dün rahatsızlanması üzerine babasını tekrar Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırdıklarını belirtti. Karakoç, ''Tekrar ciğerinde enfeksiyon olduğu anlaşıldı. Kanındaki oksijen değerleri de yüzde 30'a kadar düşmüş. Tetkiklerden sonra yoğun bakıma alındı. Burada enfeksiyonu gidermek ve oksijen oranını yükseltmek için tedaviye başladılar'' dedi.

Karakoç, tüm sevenlerinin babası için dua etmesini istedi.
VEFAT-HABER

Mihriban şairini kaybettik
07.06.2012

Mihriban şiirinin yazarı şair Abdurrahim Karakoç Ankara'da vefat etti. Karakoç uzun süredir tedavisinin devam ettiği Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 'akciğer enfeksiyonu'ndan uzun süredir tedavi gören Şair ve yazar Abdurrahim Karakoç (80) bugün saat 13.15 sıralarında kaldığı yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. Karakoç, Ocak ayından bu yana önce Selçuk Üniversitesi, ardından Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde akciğer enfeksiyonu tedavisi görüyordu.Akciğer enfeksiyonundan tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç (80) yarın Cuma namazı sonrasında Kocatepe Camii'nden ebedi aleme uğurlanacak.

Ailenin daha önce Hacıbayram Camii'nde kılınmasını istediği cenaze namazının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ricası ile Kocatepe Camii'ne alındığı öğrenildi. Cenaze namazının ardından Karakoç'un naaşının BBP'nin merhum genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da defnedildiği Taceddin Dergahı'nda toprağa verileceği kaydedildi.

AİLESİ TACEDDİN DERGAHI'NA GÖMÜLMESİNİ İSTEDİ

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Anadolu Basını Özendirme Yarışması'nın Bursa Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şair Abdurrahim Karakoç'un ölüm haberini alınca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradı.

Bir süre sonra salona dönen Arınç, şunları dile söyledi: "Az önce Başbakanımızı aradık. Bu gün bir kaybımız var. İnancımıza göre kayıp değil, fani dünyadan baki dünyaya bir göç var. 25 yıldır şiirleriyle iftihar ettiğimiz, gönül dostu büyük insan Abdurrahim Karakoç, Gazi Üniversitesi'nde bugün rahmetli oldular. Allah rahmet eylesin. Gerçek bir Anadolu insanı. Kahramanmaraş Elbistanlı. Şiirleri ile insanlara istikamet gösteren değerli bir insandır. 20 gün önce kendisini ziyaret etmiştim. Oğlunun ismi de Türk İslam Karakoç'tur. Az konuşma imkanımız oldu. Ailesi kendisinin Taceddin Dergahı'na gömülmesini istiyor. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da oraya gömülmeyi arzu etmişti. Bunun için de Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç var. Bunun için kararname çıkartılması gerekiyor. Bunun için Başbakan'ı aradım."

"MİHRİBAN'I DİNLERKEN RAHMET OKUYACAĞIZ"

Abdurrahim Karakoç'un kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle devam etti: "Güftesini onun yaptığı Mihriban türküsü var. Gerçekten günde 10 defa dinlesem hoşuma giden, insanın ruhunu derinliklerine kadar kapsayan bir ruhu vardır. Demek ki bundan sonra Mihriban'ı dinlerken Karakoç'un ruhuna rahmet göndereceğiz."

ERDOĞAN'DAN AİLESİNE TAZİYE TELEFONU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Basbakan Erdoğan, Abdurrahim Karakoç'un oğlu Türk Islam Karakoç'u arayarak taziye mesajını iletti.

MEMLEKETİNDE HÜZÜN VAR

Abdurrahim Karakoç'un vefat haberi memleketi Kahramanmaraş'ta üzüntüyle karşılandı. Genelde halk şiirleri yazan Karakoç'un ailesinin büyük bir kısmı Kahramanmaraş'ta yaşıyor.

Ünlü şairin kardeşi Bahattin Karakoç'un oğlu Oğuz Karakoç, Abdurrahim Karakoç'un çocukla çocuk olan, büyükle büyük olan herkesle dertleşen memleketine aşık, dağlarda gezmeyi seven bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi.

Karakoçların şairliklerinin dedelerinden gelen bir yetenek olduğunu belirten Oğuz Karakoç, babaannelerinin ve dedelerinin okuma yazma bilmemelerine rağmen aklına gelen mısralarını hicalen hemen sıraladığını ifade etti. Oğuz Karakoç, Karakoçların 5 kardeş olduğunu ve hepsinin de şiir yazdığını kaydetti.

MİHRİBAN ŞİİRİ ÖKSÜZ KALDI

1932 yılının Nisan ayında Kahramanmaraş ili, Ekinözü köyünde dünyaya geldi. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olduğu için küçük yaşlarda şiire merak sardı. İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1965 yılında bastırdı.

1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi. 1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

27 Mayıs Darbesi, zinde güçler, demokrasi maskaralığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi. 30'a yakın mahkemeye verildi, hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı, hep kendi kendini savundu.

Şiirlerinde esas unsur insandır. Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey, Alperen yayınları olarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı. Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler kaleme alan Karakoç, ironik yazılarıyla geniş kitlelere hitap etti.

Yazdığı şiirilerden bazıları bestelenerek birçok sanatçı tarafından seslendirilen Karakoç'un bestelenen eserlerinden ''Mihriban'', unutulmaz türküler arasında yerini aldı.HABER

Mihriban şairini dualarla uğurladık
8 Haziran 2012

Geçirdiği rahatsızlık sonucu hastanede vefat eden Abdurrahim Karakoç, Kocatepe Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

Sevenleri Karakoç'u son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Karakoç'un cenaze namazına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tarım Bakanı Mehdi Eker, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, AK Partili Salih Kapusuz, AK Partili Necati Çetinkaya ve çok sayıda milletvekili ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Karakoç'un tabutunun üzerine asılmış, Şair Cemal Safi tarafından Karakoç'a yazılan eklindeki şu dörtlük dikkati çekti:

Nasıl ağıt yakalım dinlerken 'Mihriban'ı
Derdimizi dökecek kafiye mi bıraktın
Hece veznine aşık ettiğin gariban
Teselli etsin diye Safi'ye mi bıraktın

GÖK KUBBEDE HOŞ BİR SEDA BIRAKTI

Karakoç'un cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldırdı.
Cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yapan Görmez "Güzel bir insanı ebediyete uğurlamak için toplanmış bulunuyoruz. Gök kubbede hoş bir seda bıraktı. Yüce Rabbim kendisine rahmet eylesin" dedi. Ardından Karakoç'un cenazesi sevenleri tarafından omuzlara alındı.

Tekbirler eşliğinde taşınan Karakoç'un cenazesi, cenaze aracına taşındı. Karakoç'un naaşı Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu Bağlum Mezarlığı'na getirildi.

Sevenlerinin omzunda defin alanına taşınan Karakoç'un cenazesi toprağa verildikten sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de mezara toprak attı.

Şairin çocukları Türk İslam Karakoç, Enderhan Karakoç ve Mihriban Karasioğlu mezarı başında dua etti.

Bahçeli, Karakoç'un toprağa verilmesinin ardından dava arkadaşlarına ait olduğu belirtilen bazı mezarları ziyaret etti.

Ailesi ilk önce Karakoç'un cenazesinin Taceddin Dergahı'nda toprağa verileceği bildirmiş, ancak burada yer olmadığı için Bağlum Mezarlığı'nın tercih edildiğini ifade etmişti.

Bu arada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sacit Turanlı, yaptığı yazılı açıklamada, Karakoç'un, uzun süredir tedavi gördüğü Romataid Artrite bağlı akciğer tutulumu sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

HABER

Baba Karakoç’un da şiir kitabı varmış
Ömer Kebeli
Zaman 6 Ocak 2013

Türk halk müziğinin unutulmaz türkülerinden Mihriban’ın söz yazarı şair Abdurrahim Karakoç’un babası Ümmet Karakoç’un şiirleri kitaplaştırılıyor.

Baba Karakoç’un 80 yıl önce Osmanlıca olarak kaleme aldığı şiirleri, çevirisi yapılarak okurla buluşacak. Kitap, ‘Babam ve Ben’ adıyla şiir severlerin beğenisine sunulacak. 1933 yılında el yazısıyla Osmanlıca yazılan 50 sayfalık şiir kitabı, geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden ünlü şair ve yazar Abdurrahim Karakoç’un en küçük kardeşi şair Nafiz Karakoç’un gayretiyle bulundu. Karakoç, yazılanların babasının bir dostu tarafından muhafaza edildiğini söyledi. Cenaze için gittiği Hacınınoğlu köyünde babasının arkadaşıyla tanıştığını ifade eden Karakoç, “Taziye evinde dedem ve babamdan konu açıldı. Ben de dedem ve babamın da şiir yazdığını anlattım. Babamın dostu Ali Yılmaz Bey, şiir kitabının kendinde olduğunu ve bana verebileceğini söyledi” dedi. Karakoç, 70’e yakın farklı konuda şiir olan kitabın tercümesini de Ali Yılmaz’ın yaptığını belirtti.
HABER

Abdürrahim Karakoç’a vefa albümü
Zaman 4 Haziran 2013

Bahçelievler Belediyesi, merhum şair Abdurrahim Karakoç’u vefatının 1. yılında, “Beste Beste Türkü Türkü” albümüyle anıyor.

Albümün tanıtım galası şairin vefatının 1. yıldönümünde, yani bu akşam saat 20.00’de Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Gecede Musa Eroğlu, Güler Duman, Orhan Hakalmaz, Hasan Sağındık, Sevcan Orhan, Gündoğar, Azerin, Esat Kabaklı, Gülay, Gülşen Kutlu ve Turgay Başyayla’nın katılacağı bir konser gerçekleştirilecek. Nurettin Topçu Kültür Merkezi’ndeki konser TRT Müzik tarafından canlı yayınlanacak. Anma gecesine şairin oğulları Türk İslam ve Enderhan Karakoç’un yanı sıra ağabeyi Bahaeddin Karakoç da katılacak.

HABER

Abdurrahim Karakoç Fatih’te anıldı
Zaman 15 Haziran 2013

“Mihriban” türküsünün söz yazarı şair Abdurrahim Karakoç, vefatının 1. yılında bugün Fatih Kültür Merkezi’nde anıldı.

Moderatörlüğünü Özcan Ünlü’nün yapacağı program saat 14.00’te başladı. İsa Kocakaplan’ın, şairi anlattığı etkinlik, İBB Kent Orkestrası Müdürlüğü Türk Halk Müziği Topluluğu’nun konseriyle sona erdi.


HAKKINDA YAZILANLAR

Şair'in Haberci Olarak Portresi
Lütfü Şehsuvaroğlu
Genç Arkadaş Yayınları

İmzası tek ağaç olan Mihriban`ın şairi Abdurrahim Karakoç benim can dostumdu. O yüzyılımızın Karacaoğlan`ı, Aşık Ömer`i Seyrani`siydi. 35 yıl köyünde şiir yazdı. Sonraki 35 yıl da ısrarımla Ankara`da geçirdiği yıllar.. Aşk, memleket, dava ve tasavvuf şiirleri yazdı. Fakat hepsinde ortak bir özellik göze çarpıyordu : Mihriban`ın şairi aynı zamanda suyun ve dağların şairiydi. O kadar mı? Küçük köyünden `global köy`e iletiler yayan bir haberciydi. O Mevlana`nın `hayat haberdar olmaktan ibarettir` sözüne uygun olarak çağından, etrafından haberdar olmakla kalmıyor; Habermas`ın iletişimsel eylem kuramına göre bir davanın, bir arka-planın dilini oluşturuyordu. Edebiyat ve iletişim disiplinleri açısından "Şairin haberci olarak portresi" Türk Edebiyat ve düşünce tarihinde kendi kendine medya kuran bir ilk olarak önemlidir. Bozkırın bu yalnız ağacı şiiriyle bütün evreni kuşatmıştır. O bir pınar, bir kaynaktır. Suyun şairi olarak bir kaynak, haberci olarak bir kaynak...
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:Türkçe)
527 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 21 cm
İstanbul, 2013
ISBN : 9786056361005

HABER

Abdurrahim Karakoç mezarı başında anılacak
6 Haziran 2014

Şair Yazar Abdurrahim Karakoç, yarın saat 11'de sevenleri tarafından Ankara Bağlum Mezarlığında mezarı başında anılacak.

İki yıl önce 7 Haziran 2012 tarihinde vefat eden Şair ve yazar Abdurrahim Karakoç'u anma programına ailesinin yanı sıra Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, parti teşkilatı ve vatandaşlar katılacak.

Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç iki sene önce 'akciğer enfeksiyonu'ndan dolayı uzun süre tedavi görmüş ve 7 Haziran 2012 tarihinde ahirete irtihal etmişti. ‘Mihriban' gibi bir çok tanınmış türkü ve şiirin sahibi olan Karakoç'un eserleri bir çok sanatçı tarafından seslendirildi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com