Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Viken Aykazyan ( 1952)

papaz, episkoposSiirt'te doğdu. Patrik Karekin-II'nin ölümünden sonra Türkiye Ermenileri Patrikliği için yapılan seçimde aday oldu. Erivan'da Amerikan Yardım Bürosu'nun şefliğini yaptı. 2005 yılında ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanlığına seçildi.HABER

EPİSKOPOS VİKEN AYKAZYAN’IN ONURUNA DAVET
Kasım 2005

Ermeni Patrikliği, 29 Kasım 2005, Salı akşamı, geçenlerde ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanlık makamına seçilen Episkopos Viken Aykazyan’ı büyük bir coşkuyla ağırladı.

Saat 16.45’de, Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi’ne gelen Episkopos Viken Aykazyan çan sesleri eşliğinde, din görevlilerinden oluşan bir geçit ve “Hraşapar Asdvadz” ilahisiyle Patriklik Merkez Kilisesi’ne girdi.

Mezmur ve duaların okunmasının ardından, Patrik Vekili Başepiskopos Şahan Sıvacıyan, Patrik II. Mesrob Hazretleri adına söz alarak konuk Episkopos’un seçildiği görevin önemine değinerek, bunun Ermeni Kilisesi’ne prestij kazandırdığını vurguladı. Viken Srpazan’ın bu topraklarda, Şırnak’ta doğduğunu, daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a gelerek Üsküdar’daki Surp Haç Lisesi’nde öğrenim gördüğünü, daha sonra da eğitimini sürdürmek için Kudüs’e gittiğini, dolayısıyla cemaatimize yabancı olmadığını dile getiren Şahan Srpazan, Patriklik Makamı, ruhanilerimiz ve cemaat adına konuk ruhaniye sağlık, mutluluk ve nice yeni başarılar diledi.

Daha sonra söz alan Viken Srpazan, İstanbul’daki Ermeni Kilisesi’nde bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Benim büyüdüğüm yer burası” dedi ve Surp Haç Lisesi “Tbrevank Ruhban Okulu” iken geçirdiği günleri anımsadı. Viken Srpazan, “Bu yeni göreve seçilmiş olmaktan onur duydum, ancak bu onur benim şahsıma ait değil, hizmet ettiğim Kilisem’e aittir” dedi ve şöyle devam etti: “Yıllar sonra bu olaydan bahsedildiğinde, ‘bu göreve Viken Srpazan seçildi’ denmeyecek, ‘bir Ermeni ruhani seçildi’ denecektir”. Viken Srpazan ayrıca Şahan Srpazan’ın Surp Haç Tbrevank’ta kendi hocası olduğunu anımsatarak, bu onurun önemli bir kısmının ona ait olduğunu da ifade etti. Viken Srpazan konuşmasının ardından Kilise’de hazır bulunan ruhanileri ve halkı takdis etti.

PATRİKHANE’DE DAVET

Daha sonra, Viken Srpazan ruhanilerden oluşan geçitle, Patrik Hazretleri’nin düzenlediği davete katılmak üzere Patrikhane’ye geçti. Viken Srpazan’ı Patrikhane’nin davet salonunda kabul eden Patrik Hazretleri, konuk ruhaninin özelliklerini içeren bir konuşma yaparak onun sakin ve mütevazı görünüşü altında gerçekte bilgili, esnek ve diplomat bir kişiliğe sahip olduğunu ve Kilisemiz’in değişik bölgelerinde özveriyle hizmet ettiğini ifade etti. Viken Srpazan’a tevdi edilen şerefli görevi bir kez daha hatırlatan Patrik Hazretleri, Allah’ın izzeti ve Ermeni Kilisesi’nin onuru için başarılarının devamını diledi.

Burada bir kez daha teşekkürlerini ifade eden Viken Srpazan, şöyle konuştu: “Kilise’de yapmış olduğum konuşmada da söylediğim gibi ben buralarda yetiştim, ruhani kişiliğimin İstanbul’da şekillendiğini her yerde her zaman dile getiriyorum. Ziyaret ettiğim veya bulunduğum her ülkede değişik alanlarda faaliyet göstererek Kilise’ye hizmet veren İstanbullularla karşılaşmaktayım”. Viken Srpazan kendisine gösterilen hüsnü kabul için bir kez daha teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Viken Srpazan’ın Surp Haç Tbrevank mezunu olduğunu göz önünde bulunduran Patrik Hazretleri, bugünkü Surp Haç Lisesi fiili yönetiminin başkanı Dr. Takvor Anan’ın da bir konuşma yapmasını istedi. Dr. Anan eski bir Tbrevank mezununun yeni ve onurlu bir göreve getirilmesinden duyduğu sevinci dile getirerek, Tbrevank’ta yetişen çiçeklerden birinin de Viken Srpazan olduğunu söyledi.

Patrik Hazretleri, Patriklik makamı ve cemaatimiz adına Viken Srpazan’a ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanı sıfatıyla gerçekleştirdiği bu ziyaretin anısına bir plaket sundu.

Daha sonra tüm davetliler, Yester Varjabedyan başkanlığındaki Patriklik kadınlar kolunun hazırladığı ikramla ağırlandılar. Davete Ruhani Meclis üyeleri, danışmanlar, hayırseverler, ekonomistler, yöneticiler ve gençler katıldı.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com