Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Hanzade Özbaş

işkadını


Hanzade Osmanoğlu Özbaş1953 yılında İzmir'de doğdu. İşletme eğitimi aldı. Anne ve babası Hümeyra-Halil Özbaş çiftinin Kuşadası’nda kurduğu Kısmet adlı oteli işletti. Besim Tibuk'un sahibi olduğu Merit Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. İyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor. 2 kız çocuğu annesi.
HABER

Hz. Muhammed'e komşuluk için Ecevit'in mirasında kavga!
Murat Bardakçı Sabah 18 Ocak 2007

Kasım ayında ölen Ecevit'in S.Arabistan'daki büyük mirası peygamberin türbesinin bulunduğu yerin hemen yakınında... Ancak bir problem var... Vahdettin'in torun çocukları...

Hz. Muhammed'e komşuluk için Ecevit'in mirasında kavga!

Miras Ecevit'in anne tarafından büyük dedesi Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan geliyor.

Ulviye Sultan'ın kızı
Mirasın bir ortağı da otel işleten Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler. İki kardeşin annesi Hümeyra Özbaş, Vahdettin'in büyük kızı Ulviye Sultan'ın tek çocuğu. Hümeyra Özbaş, Ulviye Sultan'ın Ecevit'in eniştesi İ. Hakkı Okday'la evliliğinden doğdu.

Rahşan hanım itiraz etti
Bu arada Ecevit'in anne tarafından üçüncü kuşak kuzenlerinin açtığı veraset davasına Rahşan Ecevit itiraz etti. Rahşan Hanım, Ecevit'in ölümünden sonra dava açıldığını, başka mirasçı olmadığına karar verildiğini belirtti.

Son Osmanlılar
Sultan Vahdettin'in Kuşadası'ndaki torunları ve torun çocukları (soldan): Hanzade Özbaş, annesi Hümeyra Özbaş, Hümeyra Özbaş'ın kuzeni Neslişah Sultan (Osmanoğlu), eşi Halil Özbaş, gelini Evin Özbaş ve oğlu Halim Özbaş.

Ecevit'in mirasçısı Vahdettin ailesi

Kasım ayında vefat eden eski Başbakan Bülent Ecevit'in, bir kısmını Diyanet'e bağışladığı Medine'de Hz. Muhammed'in türbesinin yanındaki mirasına Sultan Vahdettin'in torun çocukları da ortak çıktı.

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in Suudi Arabistan'daki mirası, Medine'de Hazreti Muhammed'in türbesinin bulunduğu "Ravza-i Mutahhara" nın biraz ilerisinde yer alıyor ve Ecevit'in anne tarafından büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'dan intikal ediyor. Ancak, Suudi Arabistan'daki bu büyük mirasın bir ortağı daha var: Osmanlılar'ın son padişahı Sultan Vahdettin'in torunlarından Hümeyra Özbaş "Hanımsultan"ın şu anda Kuşadası'nda yaşayan çocukları Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler. Bülent Ecevit ile Sultan Vahdettin arasındaki miras bağı, şu şekilde: Sultan Vahdettin'in Ulviye ve Sabiha Sultanlar adında iki kızı vardı. Padişahın büyük kızı Ulviye Sultan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son sadrazamı Tevfik Paşa'nın oğlu İsmail Hakkı Bey ile evliydi. Çift daha sonra ayrıldı ve İsmail Hakkı Bey, Bülent Ecevit'in annesi ressam Nazlı Ecevit'in teyzesi olan ama Nazlı Hanım'dan sadece iki yaş büyük bulunan Ferhande Hanım ile evlendi. Çift uzun yıllar evli kaldı, 1970'lerin sonunda önce İsmail Hakkı Bey, daha sonra da Ferhande Hanım vefat ettiler. Ecevit'in teyzesi Ferhande Okday, eşinin vefatından sonra üvey kızı olan Hümeyra Hanımsultan'ın yanında yaşamıştı. Bülent Ecevit'in eniştesi İsmail Hakkı Okday'ın, ilk hanımı Ulviye Sultan'dan olan tek çocuğu Hümeyra Özbaş "Hanımsultan" ise, Kuşadası'nda "aristokratların mekânı" olarak bilinen Kısmet Oteli'nin kurucusuydu ve o da 2000 yılının Mayıs'ında vefat etti. Mirasa ortak oldukları söylenen hanedan mensupları, Hümeyra Özbaş'ın şu anda Kuşadası'ndaki Kısmet Oteli'ni işleten çocukları Hanzade ve Halim Özbaş kardeşler. Medine'deki mirasın ilk kısmını 1990'ların sonunda alan Bülent Ecevit, eniştesinin teyzesinden önce ölmüş olduğunu söyleyerek Özbaş ailesinin mirasta hakkı bulunmadığını iddia etmiş ve büyük dedesi olan Medine Harem Şeyhi Emin Paşa'nın veraset ilamına Özbaşlar'ın yazılmasına karşı çıkmıştı. Ecevit, mirasın bir kısmını da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den kişisel bir hukuki mütalaa alarak Diyanet Vakfı'na bağışlamıştı. Bülent Ecevit'in mirasının gündeme gelmesi üzerine, Sultan Vahdettin'in torun çocukları konuyu yakından takip etmeye hazırlanıyor.
HABER

Vahdettin'in torunu sosyete peşinde
Hürriyet 28 Ocak 2016
Ömer BİLGE

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) turizm yatırımlarıyla ön plana çıkan Merit Grubu, bünyesindeki 7 oteli Osmanlı sultanlarından Hanzade Osmanoğlu Özbaş’a emanet etti.

Besim Tibuk’un sahibi olduğu Merit Oteller Grubu Yönetimi Kurulu Başkanlığı’nı Reha Arar’dan devralan ‘Hanzade Sultan’, 2’nci Mahmut’un soyundan gelen son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in (Vahiddeddin) torununun kızı ve aynı zamanda İzmir’in başarılı turizm işletmecisi. Merit Otelleri’nin üst segmentte hizmet verdiğini anlatan Hanzade Osmanoğlu Özbaş, “Hedefimiz sadece Merit’e değil KKTC’ye de zengin turistleri getirmek. Ekibimizle yeni çalışmalara imza atacağız” dedi.

Osmanlı sultanı sosyete peşinde

Merit Otelleri’ni, mükemmeliyetçi bir zihniyetle saray konseptine çıkarmayı misyon edinen Hanzade Osmanoğlu Özbaş, güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Hanedan geçmişini ve hayatını Hürriyet’e anlatan Hanzade Osmanoğlu Özbaş, Osmanlı hanedanının kadınlarını konu alan ‘Hürrem Sultan’ın torunları’ kitabına da esin kaynağı olmuş. Kim olduğunu saklamadan, hanedan kimliğiyle gurur duyarak yaşadığını ifade eden Hanzade Osmanoğlu Özbaş, hanedan defterine kayıtlı son sultan Ulviye Sultan’ın tek evladı Hümeyra Özbaş’ın kızı. Hanzade Osmanoğlu Özbaş, Net Holding’in patronu Besim Tibuk’tan sonra Merit Grubu’nun en üst koltuğuna, kariyerinde yeni bir sayfa açmak için oturduğunu ifade etti. Özbaş, Merit Oteller Grubu’ndaki hedeflerini şöyle anlattı:

KIBRIS ALNIMA YAZILMIŞ

“Merit otelleri Kıbrıs’ta zaten misafir memnuniyeti odaklı 5 yıldız üstün hizmet konseptiyle çalışıyor. Merit Otelleri’ni, bir üst seviyeye taşıma hedefi koydum. Merit’in Girne’deki Royal ve Premium otelleri, Avrupa standartlarının üzerinde. Yeni otel projesi Emperial, yakın gelecekte hizmete girecek. Zaten başarılı bir ekip var. Ekibimizle dünya jet sosyetesini KKTC’ye çekeceğiz. Merit Otelleri, sadece Kıbrıs’ta değil, Balkan ülkeleri, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan ve Makedonya’daki yatırımlarıyla uluslararası bir isim oldu. Grubumuzun hedefleri arasında Dubai’de bayrağını dalgalandırmak bulunuyor.” Hanzade Osmanoğlu Özbaş, “Baba tarafından kökenlerim Kıbrıs fetheden Sokollu Mehmet Paşa’ya uzanması nedeniyle, ‘Kıbrıs alnıma yazılmış’ diyorum. KKTC’de yeni dönemde sosyal sorumluluk projelerimizle öne çıkacağız. Kanser hastalarına yönelik yardım toplama etkinlikleri ile ilk adımı attık. Sanattan, çevreye, sosyal sorumluluk projelerinden, insani konulara varıncaya kadar her alanda Kıbrıs Türk halkının yanında olacak ve imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

HAYALİ VAHDETTİN’İN MEZARINI TAŞIMAK

HANZADE Osmanoğlu Özbaş, ailesinin sürgünden dönüşünü şu sözlerle özetledi: “Sürgündeki Osmanlı hanedanı o dönemde Fransa’nın verdiği, üzerinde ‘Hanedan mensubu’ yazan, ancak ülke hanesi boş olan pasaportlar sayesinde seyahat edebildi. Sadece anneannem Ulviye Sultan değil, annem Hümeyra Sultan da bu pasaportlardan kullandı. Saltanat kadınlarına sürgün yasağı 1952’de kaldırıldı, ancak annem, eğitim için gittiği Amerika’da tanışıp aşık olduğu Halil Özbaş’la evliliğinden dolayı daha erken bir tarihte, 1945’te Türkiye’ye dönebildi. Önce İstanbul sonra Söke’ye yerleştiler ve ben İzmir’de dünyaya geldim. Anneannem Ulviye Sultan, aile ortamında sürgün dönemi ve büyük dedem Vahdettin’in hayatını kaybettiği San Remo’daki hüzünlü günleri anlatmayı pek sevmezdi, ancak aile içinde Ulviye Sultan’ın şahit olduğu zor ve bir o kadar da hüzünlü günleri hepimiz bilirdik... Benim bugün en büyük hayalim, ailemizin ‘Şahbaba’ dediği, Şam’da bir türbede yatan büyük dedem Vahdettin’in mezarını, Enver Paşa nasıl getirildiyse aynı şekilde Türkiye’ye getirebilmek.”

Osmanlı sultanı sosyete peşinde

TÜRKİYE’Yİ VE TUZU SEVERLER

MERİT Oteller Grubu’nun yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Osmanoğlu Özbaş, İzmir’deki otellerinin hanedanın toplanma yeri haline geldiğine dikkat çekerek, çeşitli yaşlardan tanıştığı 150’den fazla Osmanlı torununda gözlemlediği ortak özellikleri sıraladı:

- Çok hüzünlü zor bir geçmişleri olsa bile, asla devletleri Türkiye hakkında kötü bir söz söylemez ve söyletmezler.

- Çok tuzlu yemek yerler.

- Yüksek sesle konuşular.

- Sabahları çaya şeker atar, günün diğer saatlerinde kullanmazlar.

- Pilav yanında üzüm hoşafı isterler.

- Peynirli su böreğini vişne reçeli ile yerler.

Osmanlı sultanı sosyete peşinde

DEDESİ İSTİKLAL SAVAŞI MADALYALI

ANNEANNESİ Ulviye Sultan, Osmanlı’nın son Sadrazamı Tevfik Paşa’nın oğlu İsmail Hakkı Okday ile evlenmiş. Tevfik Paşa, Kırım hanları Giray hanedanından geliyor, Hanzade Hanım, bu nedenle Osmanlı ve aynı zamanda Kırım hanedanının son temsilcilerinden. Aile dostu ünlü tarihçi İlbey Ortaylı, Kırım bağı ve renkli gözleri nedeniyle Hanzade Hanım’a ‘Tatar Prensesi’ ve ‘Mavi Moğol’ lakabını takmış. Dedesi İsmail Hakkı Okday, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında Miralay rütbesiyle savaşmış, 2 gazi madalyasıyla onurlandırılmış, Cumhuriyet’ten sonra diplomatlık yapmış bir Kurtuluş Savaşı kahramanı. Annesi Hümeyra ise, 1571’de Kıbrıs’ın fetheden ünlü Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa’nın soyundan gelen Söke eşrafından Halil Özbaş ile evlenmiş. Hanzade Osmanoğlu Özbaş, Kıbrıs’a gelmenin kaderinde yazılı olduğunu babası Halil Özbaş’ın Sokollu soyuna bağlıyor. Anne ve babası Hümeyra-Halil çiftinin Kuşadası’nda kurduğu Kısmet adlı oteli işleten Hanzade Osmanoğlu Özbaş, 1967’de hayatını kaybeden anneannesi Ulviye Sultan başta olmak üzere hanedanın kadınlarından ‘saray terbiyesi’ almış. Aile otelleri sadece Osmanlı hanedanının değil, Kraliçe Elizabeth başta olmak üzere, Avrupa hanedanlarının da uğrak yeri olmuş. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen, işletme eğitimi alan Hanzade Osmanoğlu Özbaş, 1953 doğumlu ve 2 kız çocuğu annesi.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com