Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Gabor Vona

Jobbik Partisi Genel Başkanı20 Ağustos 1978 tarihinde Macaristan'ın Gyöngyös şehrinde doğdu. Loránd-Eötvös Üniversitesi’nde tarih ve psikoloji öğrenimi gördü. Daha sonra öğretmenlik yaptı. Ağustos 2007’de kurulan Macar Muhafızları Örgütü’nün başkanı oldu. Başkanlığını yaptığı Jobbik 'Daha İyi Bir Macaristan Hareketi' anlamına geliyor. Macar Parlamentosu’nda 2010 seçimlerinden sonra Jobbik Grup Başkanı oldu.
Jobbik Partisi

Jobbik - Daha İyi Bir Macaristan Hareketi (Macarca: Jobbik Magyarországért Mozgalom), milliyetçi, yurtsever ve Turancı görüşe sahip bir Macar siyasî partisi.

Parti, ilk olarak 2002 senesinde "Sağcı Gençlik Topluluğu" (Jobboldali Ifjúsági Közösség – JOBBIK) ismiyle, Katolik ve Protestan Macar üniversite öğrencileri tarafından kuruldu ve 24 Ekim 2003 tarihinde siyasî bir parti halini aldı.

Macaristan'da yapılan 2010 genel seçimlerinde yüzde 16.67 oy alarak ülkenin en büyük 3. partisi konumuna geldi.
Jobbik Partisi'nin Görüşleri

Hocalı Katliamı'nı Macaristan Parlamentosu'na Taşımaları
2011'in Nisan ayında Ermenilerin Dağlık Karabağ’da Azerbaycanlılara karşı toplu katliam gerçekleştirdiğini tanıyan bir karar tasarısını gündeme aldı. Tasarı Ermeni cephesinde şok etkisine neden oldu. Ermenistan hükümeti tasarıya tepki göstererek, kabul edilmesi halinde ‘Macaristan’ın uluslararası imajının sarsılacağını’ savundu.

Gábor Vona, iktidara gelmeleri durumunda Hocalı Katliamı'nı bir soykırım olarak tanıyacaklarını söylemiştir.

Ekonomi

Jobbik küreselleşen kapitalizmi ve Macaristan'da yabancı yatırımcıların etkisini reddeder.

İrredantizm

Jobbik, Macaristan toprakları dışında yaşayan Macar azınlıkların da haklarını savunmaktadır.

Sol-Sağ Ayrımı

Jobbik, siyaset bilimi tarafından aşırı sağ bir parti olarak sınıflandırılabilir ancak parti yönetimi sol veya sağ görüşün her ikisini de reddetmektedir. Jobbik yönetimi partiyi yalnızca "vatansever" olarak tanımlamaktadır. Jobbik Partisi bağlı bulunduğu siyasal ideolojiyi hiçbir elit tabakayı desteklemeyen, popülist (halkçı) ve milliyetçi bir duruş olarak tanımlamıştır.
English Biography

Gábor Vona (born Gábor Zázrivecz) is a Hungarian politician and the leader of the Hungarian nationalist political party Jobbik. He was born on 20 August 1978 in Gyöngyös. He studied history and psychology at the Eötvös Loránd University in Budapest.


Krisztina Morvai and Vona on the campaign trail.According to Vona's biography, the family's name was originally Vona but Gábor's grandfather, also called Gábor, died in World War II in Russia and his grandmother got married to a Zázrivecz who adopted Gábor's father. So, allegedly, he took back his rightful name. The name change occurred when he was in college.

He worked as a teacher for a short period of time. He lives in Óbuda with his wife and with his first child Benedek. His parents are pensioners. Vona was a founding member of Jobbik, first becoming deputy chairman, he was then elected as party leader in 2006.

In 2009 Vona repeatedly called for a change of government and for Hungary's ruling politicians to be "held to account", referring to among others, Ferenc Gyurcsány and Gordon Bajnai. He considers himself an "EU realist" arguing that the EU should take a new direction increasing the role of nations. Vona argues that the national police should be greatly strengthened and supports introducing an American style "three strikes law".

He was the Jobbik's candidate for the position of Prime Minister of Hungary on the 2010 Hungarian parliamentary election. In a press conference Vona said it will be not a simple election, rather the people will vote on the past sixty years, and that the destiny of Hungary must be given back to Hungarians, rather than Hungarians being second-class citizens in their own country.

After the elections the party's congress elected him to the leader of the Jobbik parliamentary group. Vona became a member of the parliamentarian Committee of Agriculture, and its sub-committees', the Sub-Committee of Viticulture and Winery and the Sub-Committee of Renewal Resources.

HABER

Macar Turancı Jobbik Partisi Başkanı Gabor Vona Türkiye'de
29 Ekim 2013

Macaristan'ın Türk dostu olarak bilinen 3. büyük partisi Jobbik'in başkanı Gabor Vona Türkiye'ye geldi.

Macaristan'da Turancı görüşleriyle bilinen Jobbik (Daha İyi Bir Macaristan Hareketi) partisinin genel başkanı Gabor Vona, 1 haftalık bir ziyaret için 29 Ekim Salı Türkiye'ye geldi.

Gabor Vona Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde 30 Ekim'de Sakarya Üniversitesi'nde, 31 Ekim'de Marmara Üniversitesi'nde, 1 Kasım'da Bilecik Üniversitesi'nde ve 2 Kasım'da da İstanbul Üniversitesi'nde 'Tarih Boyunca Türk-Macar İlişkileri' konusunda birer konferans verecek.

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği - UKİD'in düzenleyeceği bir programla, İstanbul'da Türk Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelecek olan Gabor Vona, değişik siyasi parti temsilcileriyle de görüşmeler yapacak.

'Biz Hepimiz Attila'nın Torunlarıyız' sloganı etrafında Türk-Macar kardeşliğini ön plana çıkaran ve Turancı fikirleriyle tanınan Jobbik Partisi, kamuoyunda ambleminde hilal kullanan Avrupalı bir sağ parti olarak dikkat çekiyor. Avrupa Birliği (AB) karşıtlığıyla dikkat çeken ve tepkilere maruz kalan parti, başta Kıbrıs, terör ve Ermeni meselesi olmak üzere bir çok konuda Türkiye tezlerinin savunuculuğunu yapıyor.

Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde Kocaeli'ndeki Tökeli İmre Müzesi, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii gibi tarihi ve turistik mekanları da ziyaret edecek olan Gabor Vona'nın basın sözcüsü, ziyaretin gayesinin Türk-Macar ilişkilerini layık olduğu seviyeye çıkartmak olduğunu söyledi.
HABER

Macar Turancı parti Jobbik yüzde 20 oy aldı
8 Nisan 2014

Pazar günkü seçimlerde sağcı Jobbik (Daha İyi Bir Macaristan Partisi) 23 sandalye ile üçüncü parti oldu.

Aldığı yüzde 20 oydan memnun olmayan parti lideri mücadeleye devam edeceği mesajını verdi. Fakat grafiklere bakıldığında sağcı parti oy oranını artırmayı başardı. Jobbik 2010 seçimlerinde oyların sadece yüzde 16’sını alabilmişti.

Partinin lideri Gabor Vona, “Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Jobbik’in AB’deki en güçlü ulusal radikal parti olduğunu açıkça ortaya koymalıyız” dedi.

Macaristan’da sağın bu kadar güçlenmesine neden olarak ise hükümetin ekonomiyi yeniden istikrara kavuşturmak için aldığı kemer sıkma önlemleri gösteriliyor.

HABER

Macaristan'da seçimler öncesi 'Türkiye, İslam ve Allah' tartışması
Tarık Demirkan
bbc 8 Şubat 2018

"Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah'tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla'nın torunlarıyız."

Macar milliyetçiliğini savunan Jobbik Partisi lideri tarafından bundan dört yıl önce Türkiye'de ve Türkçe olarak söylenen bu cümleler Macaristan'da son dönemlerin en büyük seçim kampanyası malzemesi oldu.
Jobbik, Nisan ayında yapılacak genel seçimlerde kamuoyu yoklamalarına göre sandıktan ikinci parti olarak çıkacak ve ana muhalefet partisi konumuna yükselecek.

Bu da Jobbik'in iktidardaki Fidesz'in en büyük rakibi haline geldiğini gösteriyor ve işte bu nedenle de hükümete yakın medya, seçim kampanyasının ilk maddesine Jobbik ile ilgili iddiaları oturtuyor.
Hükümete yakın görsel ve yazılı medya son zamanlarda şu iddiayla yankılanıyor:
"Jobbik lideri Gabor Vona, aslında Müslümanlığa geçti. Allah'a inanır oldu. Müslüman dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyor ve Macaristan'ın yüzünü Batı'dan Doğu'ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını öneriyor."

Milliyetçi Jobbik Partisi Türkiye ile ve Türk ulusu ile sıkı ilişkileri olduğunu hiç saklamadı. Türk milliyetçileri gibi "Turancı" bir parti olan ve yine Hunları, Türklerle birlikte ortak ata olarak gören Gabor Vona çok kez Türkiye'ye gitti ve hem hükümet çevreleriyle ve hem de ideolojik olarak çok yakın olduğu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) çevreleriyle toplantı ve görüşmeler yaptı.

4 yıl önceki toplantılardan birinde Gabor Vona yukarıdaki "meşhur" cümleleri söyledi ve hatta daha sonra katılımcılarla birlikte "bozkurt selamı" da verdi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com