Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Vasiliki Ebussuutoğlu

doktorVali Konağı Caddesi’ndeki Beyaz Bakkal’ın sahibi Sotiri’nin ve Eftalya’nın kızı. Taksim Zapyon Lisesi’ni bitirdi. 1949 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu oldu. Alman Hastanesi’nde çalıştı. Taksim’de muayenehane açtı.

1957 yılında ABD’ye gitti. Queens’teki Elmhurst Hospital’in acil servis, iç hastalıkları ve radyoloji bölümlerinde 5 yıl çalıştı.

Hasan Ebussuutoğlu ile 1962 yılında evlendi. Resim ve takı tasarımcılığı yaptı. Koyu bir Galatasaray taraftarıydı. 2013 yılında İstanbul'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Ne büyük insandın sen Vaso teyze!
Hürriyet 21 Nisan 2013

Tanıyınca bizde derin izler bırakan insanlar vardır. Hayat hakkında bakış açımızı zenginleştiren, karizmatik insanlar. Suadiyelilerin, Bozcaadalıların ve Turgutreislilerin ‘Vaso teyze’si, Dr. Vasiliki Ebussuutoğlu da öyle biriydi işte.

Vasiliki Ebussuutoğlu Ancak, 1942’deki Varlık Vergisi her şeyi altüst etti. Beyaz Bakkal kapandı. Sotiri 5 çocuğunu bırakıp Aşkale’ye sürgüne gitti.

Anne Eftalya’nın etinden tırnağından biriktirdikleriyle önce Taksim’deki Zapyon Lisesi’ni ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Takvimler 1949’u gösterdiğinde Vasiliki çiceği burnunda bir doktordu. Alman Hastanesi’nde çalıştı, Taksim’de muayenehane açtı.

6-7 Eylül 1955 olaylarını yaşadı. Yolunu kesen çapulculardan, iki Türk arkadaşının “Ya o bizim kardeşimiz. Rum değil” demeleri sayesinde kurtuldu.

RUMDAN GELİN, TÜRKTEN DAMAT OLUR MUYMUŞ?

1957’de cebinde 20 dolarla ABD’ye gitti. Queens’teki Elmhurst Hospital’in acil servis, iç hastalıkları ve radyoloji bölümlerinde tam 5 yıl çalıştı. Bir gün yolda karşılaştığı İstanbullu Rum bir tanıdığı “Onu Moda’dan tanırdım ne güzel elyazısı vardı” dediğinde, babası Sotiri’nin öldüğünü ve bunun kendisinden gizli tutulduğunu anladı.

Anne Eftalya da “Dön artık” deyince, İstanbul yolu göründü.

İstanbul’da tanıştığı ve ABD yıllarında mektuplaştığı Hasan Ebussuutoğlu ile ailelerin karşı çıkmasına rağmen 1962’de evlendi. Ağabeyi Yorgo, yıllarca kendisi ile konuşmadı. 6-7 Eylül’ün yaraları kapanmamışken ‘Türk damat’ da ne demekti?

Hasan Bey ise Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan 2. Selim döneminde Şeyhülislam olan devrin en önemli âlimlerinden Ebussuut Efendi soyundandı. Annesi Nahide hanım da Muhsinzade Mehmet Paşa soyundan. Böyle bir aile için ‘Rum gelin’ de ne demekti?

İki yıl sonra oğulları Bora doğdu. Vaso teyze, Beşiktaş’ta iç hastalıkları uzmanı olarak çalıştı. 1974’te Suadiye’de ilk dispanseri kurdu. Burhan Kutluay aile dostlarıydı. Hastaları arasında kısa pantolonlu İbrahim Kutluay da vardı.

Zamanla kendisini Ebussuutoğlu ailesine kabul ettirdi. Saygıyla sevgiyle “Ben Vaso’yum” dedi. Hasan Bey 2001’de ölünce dünyası bir kez daha yıkıldı ama bir kez daha dimdik ayakta kaldı.

Yaşı 70’i geçtiğinde resme, takı tasarımcılığına merak sardı. Cağaloğlu Basın Müzesi, ‘Uskumrular’ temalı tablosunu envanterine aldı. Camiada, hem fırça tutan eli hem de gözü ve sözüyle saygın bir isim oldu. Ressam Naile Akıncı can dostuydu. Bozcaada’da yıkık Ayios Efstratios şapelini restore ederek adadaki Rumların kullanımına açtı. Adaya her gittiğinde sağlık ocağında tek kuruş almadan hastalara şifa dağıttı. Koyu bir Galatasaraylıydı. Eşi Hasan bey yıllarca Galatasaray’ın yüzme, sutopu ve kürek branşlarında yöneticilik yapmıştı. 1969’da Kalamış tesislerinde çekilen Galatasaray bayrağını eliyle diken de Vaso teyzeydi.

Hep bakımlıydı hep alımlı. Gözlerinde nur, hep günü yaşardı. Her gün Hürriyet’ini okur, hem Türk hem Yunan televizyonlarındaki haber bültenlerini kaçırmazdı. Ya mizah anlayışı? Yanına para almayı unutup bindiği minibüsün şoförüne “Bak burası benim bostanım. Git kavun al, ödeşelim” diyecek kadar.

Geçenlerde Kadıköy’deki Aya Triada Kilisesi hınca hınç doluydu. Rumu, Türkü onu sevenler, ona ‘teyze’ hatta ‘anne’ bile diyenleri, bayramları-yortuları aynı sevinçle kutlayan Vaso teyzeyi son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Dopdolu yaşadı. Son gününe kadar da “Ben yaşlanmadım. Kabahat kısa olan hayatta” sözünü söyleyeni haklı çıkardı.
Vasiliki Ebussuutoğlu teyzemdi.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com